Bp Libera: czy chcemy żyć w kraju, w którym usuwa się religię ze szkół?

2020-01-22 00:00:00
Bp Libera: czy chcemy żyć w kraju, w którym usuwa się religię ze szkół?

Czy naprawdę chcemy żyć w kraju, w którym Pismo Święte drze się na strzępy, lekcję religii ruguje ze szkół, a krzyż usuwa z przestrzeni publicznej? – pytał swego czasu bp Piotr Libera w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Warto przypomnieć w całości jego słowa.

Lata mijają, a okazuje się, że słowa płockiego biskupa Piotra Libery z 2012 roku brzmią, jakby były wypowiedziane dzisiaj. Okazją do tej gorzkiej refleksji było 15-lecie parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. W homilii hierarcha podkreślał, że człowiek wiary może mieć zawsze pewność, iż każdy, kto potrafi powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie!”, zazna Bożego miłosierdzia. Prosił, by wierni byli świadkami miłosierdzia i wierzyli, że choć tylu z kpi z Jezusa, potęga tej wiary miłosiernej jest niezmiennie szansą dla człowieka i dla całego kraju.

„Czy naprawdę chcemy Polski bez Dekalogu, Ewangelii, katedr i kościołów? Czy naprawdę chcemy żyć w kraju, w którym Pismo Święte drze się na strzępy, historię redukuje do historii Europy, lekcję religii na nowo ruguje ze szkół, a krzyż usuwa z przestrzeni publicznej? Czy chcemy żyć w kraju, w którym szlachetną wiarę w Boże Miłosierdzie i Opatrzność zastępuje wiara w czary i wróżby, w magów i astrologów?” – pytał wówczas obecnych w świątyni parafialnej bp Piotr Libera.

Ordynariusz płocki znany jest z odważnego zabierania głosu w ważnych sprawach publicznych, a także z głębokiego zaangażowania modlitewnego. W 2019 roku, za zgodą papieża Franciszka, odbył półroczny pobyt na modlitwie w Klasztorze Kamedułów w Krakowie. Kard. Kazimierz Nycz formalnie objął wówczas funkcję administratora apostolskiego sede plena w diecezji płockiej. Wiele z obowiązków bpa Libery przejął też natenczas bp Mirosław Milewski.


PiotrSkarga.pl

To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.