Czy na pewno wiesz już wszystko o in vitro?

2015-04-02 00:00:00
Czy na pewno wiesz już wszystko o in vitro?
Założyciel i prezes Bioethics Defense Fund, Nikolas Nikas, na zaproszenie Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wygłosi w największych polskich miastach cykl wykładów poruszających problematykę związaną z zapłodnieniem pozaustrojowym.

Cykl prelekcji Nikasa - byłego konsultanta Prezydenckiej Rady Bioetycznej w Waszyngtonie - rozpocznie się 13 kwietnia w Krakowie, w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie prelegent odwiedzi Lublin, Warszawę, Poznań i Wrocław.

Nikolas Nikas jest ekspertem w sprawach aborcji, in vitro, prawa sumienia w służbie zdrowia, klonowania i badania na ludzkich komórkach macierzystych, czy też asystowanego samobójstwa. Niejednokrotnie występował przed Kongresem USA w sprawach dotyczących aborcji czy wolności słowa - był też powoływany uczestnikiem rozpraw sądowych dotyczących tych zagadnień.

Patronat nad wydarzeniem objął portal PCh24.pl. Poniżej szczegółowy plan wizyty Nikolasa Nikasa w Polsce:


13 kwietnia (poniedziałek):
Kraków, godz. 11:00 Uniwersytet Jagielloński, Collegium Novum, ul. Gołębia 24 (główny gmach UJ), sala 52 (2 piętro) – wykład w j. angielskim pt . „Prawo wobec metod wspomaganego rozrodu w USA - in vitro oczami amerykańskiego adwokata”. Organizator: Katedra Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
14 kwietnia (wtorek):
Lublin, godz. 11:30 Katolicki Uniwersytet Lubelski, Collegium Iuridicum KUL, ul. Spokojna 1, sala CI-300 (2 piętro) – wykład z tłumaczeniem na j. polski pt. „Wokół kształtu ustawy o in vitro – współczesna medycyna i biotechnologia a nowe kierunki działań prawnych”. Organizator: Katedra Prawa Wyznaniowego KUL.
Warszawa, godz. 18:30, Uniwersytet Warszawski, Collegium Iuridicum II, Budynek BUW (wejście od ul. Lipowej 4), sala A3 - wykład z tłumaczeniem na j. polski pt. „Stawka większa niż życie. O co chodzi w sporze o in vitro?”. Organizator: ASK Soli Deo.
 
15 kwietnia (środa):
Warszawa, godz. 19:00, Szkoła Główna Handlowa, gmach główny SGH al. Niepodległości 162, aula VII - wykład z tłumaczeniem na j. polski pt. "Human Life. Can you afford it?". Nikolas Nikas będzie mówił o biznesie in vitro w USA, który czyni dziecko luksusowym towarem a kobietę inkubatorem do wynajęcia. Europejski kontekst tego zjawiska naświetli prezes FAFCE (Fédération des Associations Familiales Catholiques en Europe) Antoine Renard wraz z sekretarzem FAFCE Marią Hilldingson. Organizator: ASK Soli Deo.
 
16 kwietnia (czwartek):
Poznań, godz. 17:00, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Prawa i Administracji, al. Niepodległości 53, Collegium Iuridicum Novum, sala Gamma (parter) – wykład z tłumaczeniem na j. polski pt. „Współczesna medycyna i biotechnologia a nowe kierunki działań prawnych - wokół kształtu ustawy o in vitro”. Organizator: Koło Naukowe Teorii i Filozofii Prawa im. Zygmunta Ziembińskiego UAM.
 
17 kwietnia (piątek):
Wrocław, godz. 17:00, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa Administracji i Ekonomii UWr, ul. Uniwersytecka 22-26, sala 218A, wykład z tłumaczeniem na j. polski pt. „Prawo wobec metod wspomaganego rozrodu w USA - in vitro oczami amerykańskiego adwokata”. Organizator: Studenckie Koło Naukowe „Prawo, Społeczeństwo, Kultura” UWr.


Źródło: PCh24.pl
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.