Indie: katolickie szkoły zagrożone
2009-09-01

Reforma szkolna zagraża katolickim szkołom – ostrzega Radio Watykańskie, informując o reformie systemu szkolnictwa w Indiach. Kościół w Indiach, ciesząc się z reformy, która ma zapewnić dostęp do nauki wszystkim dzieciom między 4. a 16. rokiem życia, wyraża jednocześnie zaniepokojenie z powodu ustanowienia obowiązkowych grup kontroli. Zgodnie z nowym prawem składałyby się one m.in. z lokalnych polityków i byłyby obecne także w prywatnych placówkach, co jak obawiają się przedstawiciele Kościoła, może wpłynąć na sposób ich funkcjonowania.

Według rzecznika indyjskiego episkopatu, ks. Babu Josepha może to negatywnie odbić się na wolności nauczania i przekazu chrześcijańskich wartości, a także swobodzie mianowania dyrektorów katolickich placówek i obsadzania stanowisk nauczycielskich. Według rzecznika nie jest to wydumany problem, ale realne zagrożenie, ponieważ w wielu indyjskich stanach już dochodzi do prób narzucenia także katolikom hinduistycznych zasad – informuje rozgłośnia watykańska.

Także o. Francis Swamy SI, koordynator jezuickich szkół działających w Indiach od ponad 150 lat, wyraził zaniepokojenie próbami wywarcia politycznych nacisków na sposób ich funkcjonowania.

Przedstawiciele Kościoła przypominają, że katolickie i protestanckie ośrodki edukacyjne stanowią podstawę systemu szkolnictwa w Indiach. 60 proc. z nich znajduje się na terenach wiejskich i dociera do najuboższych, którzy stanowią ponad połowę wszystkich uczniów w kraju. W szkołach tych większość uczniów to wyznawcy hinduizmu i islamu – podaje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
Interesujący artykuł?