Niepełnosprawni DLA ŻYCIA: zapraszamy na grudniowy kongres do Krakowa

2016-11-29 00:00:00
Niepełnosprawni DLA ŻYCIA: zapraszamy na grudniowy kongres do Krakowa
Na zachodzie twierdzi się, że osoby niepełnosprawne nie są godne życia. Mówi się, że są społeczeństwu niepotrzebne. Kongres wartości życia osób niepełnosprawnych ukaże, że jest to błędne myślenie. Bo osoby niepełnosprawne nie tylko mają prawo do życia, rozwoju, ale swoją obecnością nas ubogacają.

KONGRES WARTOŚCI ŻYCIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - „NIEPEŁNOSPRAWNI DLA ŻYCIA”


Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniem na portalu facebook oraz do obejrzenia filmy z udziałem dr Bawera Aondo-Akaa promującego kongres:

https://www.facebook.com/events/1783586468549576
/

http://www.pch24.pl/tv,dr-bawer-aondo-akaa--sa-ludzie--ktorzy-mowia--ze-nie-powinienem-zyc--bo-jestem-niepelnosprawny-,47695

Termin:

3 grudnia 2016


 

Miejsce:

ul. Podzamcze 8 - Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie

 

 

PROGRAM:

9:00 – powitanie i wprowadzenie


9:20 – 9:40 – Anna Maria Siarkowska (poseł klubu Kukiz 15)


9:40 – 10:00 - Marek Jurek (europoseł Prawicy Rzeczypospolitej)


10:00 – 10:20 – prof. zw. dr hab. Janina Wyczesany (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) „Wizerunek osoby niepełnosprawnej w różnych sytuacjach życiowych”


10:20 – 10:40 – prof. zw. dr hab. Bogdan Chazan „Dziecko niepełnosprawne przed urodzeniem”


10:40 – 11:00 - o. prof. zw. dr hab. Stanisław Hałas (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie)


11:00 – 11:20 dr Joanna Banasiuk (Ordo Iuris)


11:20 – 11:40 dr Mirosław Boruta (Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Prawo i Sprawiedliwość) – „Człowiek wśród ludzi. Niepełnosprawność z perspektywy cywilizacji życia”


11:40 – 12:00 dr Anna Gagat - Matuła (instytut Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) – „Macierzyństwo kobiet (nie)pełnosprawnych”


12:00 przerwa kawowa


12:30 – 12:50 mgr Mariusz Dzierżawski (fundacja Pro - Prawo do Życia) – „Cel Fundacji Pro: poruszyć sumienia”


12:50 – 13:10 dr Marta Cywińska (SGGW w Warszawie, Wydział Nauk Społecznych, Katedra Edukacji i Kultury) – „Wartości – emocje – twórczość: o wychowaniu chłopca z Zespołem Aspergera”


13:10 – 13:30 dr hab. Tomasz Kornecki (Instytut Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) – „Prawa osoby niepełnosprawnej w oparciu o regulacje Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku”


13:30 – 13:50 o. mgr Łukasz Mikołajczyk FDP (Drabina Jakubowa) – „Wpływ osoby niepełnosprawnej na wolontariuszy na przykładzie rekolekcji Drabiny Jakubowej”


13:50 – 14:10 mgr Barbara Turek – „Samodzielność - sposób na szczęśliwe życie”


14:10 – 14:30 mgr Bartosz Remin – „Błędy w prezentacji wizerunku osoby niepełnosprawnej w mediach”


14:30 – 14:50 mgr Natalia Gretka i mgr Adam Gretka „Życie jest cudem”


14:50 – 15:10 mgr Barbara Pajchert (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) – „Niepełnosprawność w blogosferze”


15:10 – 15:20 mgr Grażyna Aondo - Akaa (Instytut Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) – „Znaczenie miłości i małżeństwa w życiu osoby niepełnosprawnej”


15:20 – 15:30 dr Bawer Aondo - Akaa (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) – „Godność osoby z niepełnosprawnością w nauczaniu Kościoła Katolickiego”


15:30 – 15:45 podsumowanie naukowej części obrad


15:45 - 17:00 – przerwa obiadowa


CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA


17:00 pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Konrad i przyjaciele” w reżyserii Huberta Wawrzkowicza


17:20 mgr Aleksandra Barczyk (Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie) – „Terapeutyczna rola teatru”


17:40 mgr Karol Mroziński – „Manufaktura radości. Fotografia organiczna w pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną”


18:00 wieczór autorski poetki Marty Dąbkowskiej


Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa Specjalnego ośrodka Szkolna wychowawczego w Chrzanowie, Fotoklubu Trzebińskiej Kinematografii przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini i pracowni fotograficznej prowadzonej przez Karola Mroziewskiego.



Wstęp na Kongres jest wolny od opłat i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.


Patronat nad kongresem objął Instytut Ks. Piotra Skargi oraz portal PCh24.pl

Zapraszamy!


Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.