Strony Maryjne
 
Matka Boża Świętogórska


Duchem i racją bytu tej świątyni jest kult Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, który istniał w tym miejscu "od zawsze". Obecny w świątyni Cudowny Obraz Bożej Rodzicielki pochodzi z 1540 roku. Na obrazie Matka Najświętsza trzyma Dzieciątko Jezus na lewym ramieniu. Biodra Maryi owija zielona przepaska z napisem Witaj Boża Rodzicielko.

Z wyrazu oczu Najświętszej Dziewicy można odczytać matczyną troskę o każdego człowieka. Z kolei mały Jezus jest poważny, pełen majestatu. W lewej ręce trzyma księgę - symbol nauczycielskiego posłania, prawą dłoń opiera na kuli z krzyżem - symbolu władzy i panowania nad światem.

Obraz ten jest otaczany szczególnym kultem. Świadczy o tym ogrom wpisów w Złotej Księdze Świętej Góry z prośbami i podziękowaniami za otrzymane łaski. Od niepamiętnych lat wierni składali przed obrazem wota dziękczynne. Do grona cudownie uzdrowionych przez Świętogórską Madonnę należał m.in. główny twórca i fundator świątyni Adam Florian Konarzewski.Tutaj jego matka wymodliła jego poczęcie, a potem uzdrowienie z paraliżu.

W 1726 roku biskup poznański Jan Tarło uznał obraz za łaskami słynący, a w 1928 r. August kardynał Hlond, prymas Polski, koronował obraz Matki Bożej Świętogórskiej.


Pieśń ku czci Matki Bożej Świętogórskiej
Prospekt wesoły na najwyższym razie
Na Świętej Górze w gostyńskim obrazie,
Jaśniej przyświeca niż jutrzenka ranna
Najświętsza Panna.

Piękna jak księżyc na głowie królewskiej
Z książęcych mitrów w koronie niebieskiej
Gwiazdami zewsząd jest przyozdobiona
I uwieńczona.

Pośpieszających do siebie przyjmuje,
Łask żywym źródłem zasila, ratuje,
Z Olimpu gwiazd i trzema rzekami
Świeć, płyń cudami.

Śpieszmy się prędzej do Gostyńskiej Pani
Nędzni grzesznicy z żalem i troskami,
Droga zbawienia Filipa świętego,
Prowadź każdego

DMB