Prezenty dla Polaków z Grodna

2014-04-14 00:00:00
Prezenty dla Polaków z Grodna
Ponad 13 tys. kalendarzy trafiło w ostatnich tygodniach do Polaków mieszkających w Grodnie i okolicach. Popularne kalendarze z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej przekazał ich wydawca – Instytut Ks. Piotra Skargi.
 
Niezwykle piękne kalendarze z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej oraz przedstawiające polskie scenerie, zamki, kościoły czy pałace co roku wydawane są przez Instytut Ks. Piotra Skargi. Bieżąca edycja jest już 12. wydaniem popularnego kalendarza, który od 2002 r. zamówiło już ponad 3,2 mln polskich rodzin. Dzięki współpracy Instytutu Ks. Piotra Skargi z Fundacją Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, udało się przekazać kolejne 13 tys. kalendarzy, które dotarły do mieszkańców Grodna (m.in. parafia Miłosierdzia Bożego na Wiszniowcu oraz parafia Najświętszego Odkupiciela), Porzeczy, Nowej Rudy (parafia św. Jerzego), Brzostowicy Wielkiej, Sopoćkiń, a także Wołkowyska oraz Graużyszek.
 
Wszyscy księża oraz wierni z różnych parafii są bardzo wdzięczni za ten piękny dar. Dziękujemy również za pamięć o Polakach na Grodzieńszczyźnie i za to, że dzięki Wam mogą mieć w swoich domach kalendarze w języku ojczystym, które napawają pięknem rodzimych krajobrazów i zabytków – powiedziała Wioletta Kowalczuk, mieszkanka Grodna, współpracująca z Fundacją Kresy w Potrzebie, która odpowiedzialna była za rozdysponowanie kalendarzy.
 
Działająca przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie Fundacja Kresy w Potrzebie w różnoraki sposób wspiera Polaków mieszkających na dawnych Kresach Rzeczpospolitej m.in. poprzez regularnie prowadzoną „Akcję Książka”, polegającą na zbiórce wartościowych książek, które następnie trafiają do bibliotek w polskich szkołach na Białorusi, wsparcie finansowe polonijnych inicjatyw, a także poprzez organizację pobytów w Polsce dzieci pochodzących z rodzin kresowych. Wespół z ZHR Fundacja prowadzi również „Akcję Paczka” oraz opiekuje się polskimi grobami.
 
Kalendarze fatimskie, które otrzymali Polacy z Grodzieńszczyzny można zamówić za pośrednictwem strony internetowej: www.kalendarz.fatima.pl.

Paweł Ozdoba

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.