Wtorek, 7 września 2010 r.    Patroni dnia: Św. Melchior Grodziecki, męczennik; imieniny: Reginy, Marka, Stefana
ustaw jako startową dodaj do ulubionych rss
    drukuj wyślij
2010-06-28

Episkopat: Hiszpania bez krzyży to ”kulturowe samobójstwo”


„Kulturowym samobójstwem“ nazywa Konferencja Biskupów Hiszpanii (CEE) planowaną w tym kraju ustawę, która zakazuje obecności „symboli religijnych“, w tym chrześcijańskich krzyży w szkołach i we wszystkich budynkach publicznych.

Zdaniem rzecznika episkopatu, bp. Juana Antonio Martineza Camino, usunięcie chrześcijańskich symboli ze szkół, szpitali, ministerstw, rad miejskich i innych publicznych budynków jest częścią prześladowania, które dotyka Kościół katolicki w Hiszpanii. – Rugowanie krzyża z życia społecznego jest opowiedzeniem się przeciwko krzyżowi – powiedział bp Camino.

Usuwanie „symboli religijnych“ z budynków publicznych jest częścią projektu tzw. Ustawy Organicznej o Wolności Sumienia i Religijnej lansowanej przez socjalistyczny rząd premiera Jose Luisa Zapatero.

Według nowych przepisów także uroczystości i ceremonie oficjalne, organizowane w Hiszpanii przez władze publiczne, będą odbywać się bez jakichkolwiek akcentów religijnych.

Przygotowywana ustawa zmierza do rozszerzenia świeckości państwa i maksymalnego wyparcia religii z życia publicznego, jednocześnie nie stwierdza, że Hiszpania jest krajem świeckim, ale mówi jedynie o „neutralności władz publicznych względem religii lub wierzeń”.

Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że nowe przepisy miałyby wejść w życie najwcześniej jesienią br.

Źródło: KAI
 
Zobacz także:
Ubolewanie z powodu aktów wandalizmu wobec krzyży znajdujących się na Wzgórzu Trzech Krzyży w Przemyślu wydała tamtejsza Kuria Metropolitalna. Czyny te nazywa celowymi i zaplanowanymi.
W katalońskich szpitalach, którym patronuje Kościół, dokonuje się aborcji i rozdaje pigułki wczesnoporonne. Skandal wytropiła dziennikarka prawicowej gazety „ABC”, przeglądając raporty szpitali dotyczące aborcji w 2008 roku, przesłane do Ministerstwa Zdrowia – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.
Hiszpańskie Forum Rodziny oskarżyło rząd o „zachęcanie do totalnej rozwiązłości” w szkołach. Ministerstwa edukacji i zdrowia przedstawiły podręcznik „Zdobyć zdrowie w szkole” („Ganar salud en la escuela”), który zawiera polemiczny rozdział o wychowaniu seksualnym – donosi Radio Watykańskie.