Belgia: ginekolog musi zapłacić odszkodowanie, bo nie poinformował o wadzie płodu
2011-12-27

Sąd w Belgii nakazał ginekologowi wypłacić odszkodowanie rodzicom niepełnosprawnej dziewczynki za to, że nie poinformował ich o tym, iż urodzi się ona z rozszczepem kręgosłupa. Matka, gdyby o tym wiedziała wcześniej, zdecydowałaby się na aborcję. 

Zgodnie z wyrokiem sądu apelacyjnego każdy rodzic ma otrzymać 50 tys. euro odszkodowania od ginekologa, który przeprowadził badanie USG w 15 tygodniu ciąży i dostrzegł poważne ryzyku urodzenia dziecka z wadą genetyczną.Dziewczynka obecnie ma 9 lat. Poza rozszczepem kręgosłupa jest ona także upośledzona umysłowo. 
 
Podczas ciąży pozwany lekarz miał podobno zrzucać winę na swojego kolegę ze szpitala Kortrijk, do którego skierował on kobietę na konsultację. Ciężarna trafiła do niego dopiero w 33. tygodniu ciąży. Za późno, by móc zgodnie z prawem uśmiercić swoje dziecko.  
 
Dwa lata po urodzinach dziewczynki jej rodzice zdecydowali się podjąć kroki prawne w stosunku do pierwszego lekarza. Sędziowie zgodnie potwierdzili, iż belgijskie prawo aborcyjne jest niejasne. Mówili, że potrafi być ono w odmienny sposób interpretowane nie tylko w różnych regionach, ale nawet w różnych szpitalach. 
 
Niestety, aborcja jest legalna w Belgii do 12. tygodnia ciąży. Po tym okresie, dozwolona jest, gdy nienarodzone dziecko ma poważne i nieuleczalne wady, lub gdy ciąża zagraża życiu matki. Prawo nie wyznacza terminu, do kiedy aborcja może być przeprowadzona w przypadku, gdy wykryto u dziecka poczętego wadę genetyczną. Teoretycznie może ona być wykonana praktycznie w każdym momencie ciąży.  
 
Sędzia sądu apelacyjnego, chociaż uznał, że „sytuacja prawna jest niejasna dla wszystkich”, zarówno dla kobiet w ciąży, jak i samych lekarzy, podjął decyzję korzystną dla rodziców dziewczynki.
 
Obrońcy życia obawiają się, że wyrok zostanie wykorzystany do upowszechnienia procederu zabijania nienarodzonych dzieci. Lekarze bowiem, obawiając się potencjalnych procesów, mogą rekomendować aborcję nawet wtedy, gdy ryzyko urodzenia niepełnosprawnego dziecka jest minimalne. 

 
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Oto przykład przerażającej mentalności pogubionego, współczesnego świata! Dziecko żyje a rodzice zaskarżają lekarza i żałują, że nie zabili córki, kiedy jeszcze przebywała w łonie matki! 
Pani Jezu, który objawiłeś się nam jako niewinne Dzieciątko w Żłóbku Betlejemskim zmiłuj się nad tym światem!
 
Interesujący artykuł?