Zaprotestuj przeciwko dyskryminacji katolickich przedszkoli w Krakowie!

2014-12-04 00:00:00
Zaprotestuj przeciwko dyskryminacji katolickich przedszkoli w Krakowie!

Przedszkola prowadzone w Krakowie przez katolickie zakony są dyskryminowane. Choć ich poziom jest wysoki, maleją środki przeznaczane na funkcjonowanie tych placówek. A te, jak zawsze, przekazywane są nieregularnie. Katolickie przedszkola rozpoczęły w Krakowie walkę o przetrwanie.

 

Rodzice walczący o równe traktowanie katolickich placówek w liście do prezydenta piszą - „Publiczne przedszkola katolickie prowadzone przez siostry zakonne istnieją w Krakowie nieprzerwanie od wielu już lat. Swoją pracą opiekuńczo-wychowawczą obejmują wiele dzieci bez względu na ich pochodzenie, status majątkowy czy wyznanie. Ze względu na profesjonalizm i wysoki poziom opieki świadczonej przez siostry zakonne w tym zakresie, katolickie przedszkola od zawsze cieszą się niegasnącą popularnością pośród rodziców i dzieci."

 

Z roku na rok renoma tych placówek rośnie, o czym świadczą tłumy kolejnych roczników krakowskich dzieci, których rodzice zabiegają o możliwość zapisania pociech do tych właśnie, a nie innych, przedszkoli. Każdego roku w czasie rekrutacji na jedno miejsce w przedszkolach sióstr przypada kilku kandydatów” – czytamy w proteście.

 

Autorzy listu wystosowanego do prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiej, podkreślają, że polityka miasta, dyskryminująca katolickie placówki, wyraźnie się zaostrza. „W naszym mieście przedszkola prowadzone przez siostry zakonne od początku stycznia tego roku otrzymują dotację mniejszą o ponad 15 proc. w stosunku do lat ubiegłych: w przeliczeniu na jedno dziecko z ok. 750 zł w ubiegłym roku do niecałych 650 zł. w roku obecnym. Takie obniżenie środków w sposób drastyczny ogranicza możliwości prowadzenia zajęć ogólnorozwojowych i poznawczych naszych dzieci oraz sprawia, że przedszkola prowadzone przez siostry spychane są na poziom walki o przetrwanie. Do tego dochodzą stałe już problemy z nieregularnym przekazywaniem tych ubogich już środków dla przedszkoli” – czytamy.

 

Mieszkańcy Krakowa (i nie tylko) domagają się respektowania przysługujących im praw. „Jako rodzice, obywatele miasta i wyborcy żądamy sprawiedliwego tj. zgodnego z wysokim poziomem świadczonych usług traktowania katolickich przedszkoli w zakresie ich dofinansowywania” – czytamy w petycji.

 

W akcji można wziąć udział korzystając z serwisu protestuj.pl.  

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.