Św. Maksymilian wzorem dla przedsiębiorców
2018-02-27
W tym tygodniu gościem w Klubie Inteligencji Katolickiej im. kard. Wyszyńskiego w Radomiu był Bogusław Bajor, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Przymierze z Maryją”. Prelegent przyjechał z Krakowa. Mówił na temat: „Św. Maksymilian – wzór przedsiębiorczości”.

Spotkanie w KIK zbiegło się m.in. z 100. rocznicą święceń kapłańskich św. Maksymiliana, człowieka wielkich wizji, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, niemieckim obozie śmierci. Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie.

O. Kolbe wszystko, co robił, robił na maksimum swoich możliwości i zaangażowania. Stosował najwyższe normy, jeśli chodzi o zarządzanie i najlepszą technologię. – To wszystko szło w parze z najwyższymi normami moralnymi i na to przede wszystkim św. Maksymilian zwracał uwagę. Jeśli chcemy prowadzić uczciwy biznes, musimy dotrzymywać umów, założeń i zobowiązań. Tylko w taki sposób możemy rozwijać naszą działalność, również działalność gospodarczą – przypominał B. Bajor.

Święty uważał, że jeżeli coś się robi, musi za tym stać idea. W jego przypadku była to służba Niepokalanej, Panu Jezusowi, Trójcy Świętej. – Jeżeli ma się ideę, ma się pasję. Tylko pasją można coś osiągnąć. Idea musi wykraczać poza świat pieniądza – mówił prelegent. Św. Maksymilian swoją pasją zarażał współbraci. Podkreślał też, że w przedsiębiorstwie nieodzowna jest spójność działań, czyli wzajemnej uczciwości.
Interesujący artykuł?