Włochy: skazany 6-krotnie na dożywocie zabójca Moro na wolności
2008-05-16

Dwutygodnik włoskich jezuitów „La civiltà cattolica” nie może zrozumieć, jak to możliwe, że zabójca byłego premiera Aldo Moro, którego 30. rocznica śmierci przypadała w tym miesiącu, jest już na wolności.

Członek kierownictwa osławionych Czerwonych Brygad Mario Moretti, który strzelał do włoskiego męża stanu w 1978 r., po zaledwie trzynastu latach spędzonych w więzieniu, korzysta obecnie z wolności pod nadzorem policji, chociaż, jak przypomina dwutygodnik, „nie ujawnił nigdy niczego ze swej działalności wywrotowej”.

„La civiltà cattolica” przypomina, że Moretti sam obciążył się odpowiedzialnością za zabicie Moro. Mimo, iż został sześciokrotnie skazany na dożywocie, od 1994 r. jest na wolności.

„(...) Jak to możliwe, by w demokratycznym kraju człowiek odpowiedzialny za najgroźniejszy w jego historii atak na państwo, do tego skazany sześciokrotnie na dożywotnie więzienie, mógł korzystać z wolności pod nadzorem policji” – dziwi się dwutygodnik włoskich jezuitów.

Lewacka organizacja terrorystyczna Czerwone Brygady uprowadziła byłego szefa rządu 16 marca 1978 r. Porywacze domagali się uwolnienia swych towarzyszy przebywających w więzieniu, na co nie chciały się zgodzić włoskie władze. W efekcie, chadecki polityk został zamordowany po 54 dniach przetrzymywania, 9 maja 1978 r.

Źródło: KAI
Interesujący artykuł?