Watykan: Ojciec Święty wraca do tradycyjnych form udzielania Komunii Św.
2008-06-27

Papież Benedykt XVI będzie udzielać Komunii tylko do ust i wyłącznie klęczącym wiernym – informuje wiara.pl za „Gazetą Wyborczą”. – Taka forma lepiej pomaga wejść w tajemnicę sakramentu – tłumaczy mistrz papieskich ceremonii ks. Guido Marini.

W wywiadzie dla watykańskiego dziennika L'Osservatore Romano" prał. Marini podkreślił, że forma ta obowiązuje w całym Kościele, a postawa stojąca i przyjmowanie na rękę odbywa się na mocy indultu Stolicy Apostolskiej. Zdaniem prał. Mariniego, przyjmując Eucharystię do ust i na klęcząco, jaśniej wyrażamy prawdę o realnej obecności Chrystusa w Sakramencie Ołtarza, pogłębiamy pobożność i poczucie misterium.

Kard. Joseph Ratzinger jeszcze przed wyborem na papieża w 2005 r. postulował odnowienie katolickiej liturgii poprzez powrót do niektórych tradycyjnych form oraz obrzędów sprzed reform rozpoczętych po Soborze Watykańskim II. Zdaniem papieża tradycyjne obrzędy mogą pomóc w przywróceniu poczucia mistycznej tajemnicy i zapobiec "zeświecczeniu liturgii", którego skutkiem ma być zapominanie, że Msza to nie tylko zgromadzenie wiernych, lecz także powtórzenie ofiary Chrystusa na krzyżu.

Włoskie media już od kilku tygodni podkreślały, że papież całkowicie porzucił praktykę udzielania komunii na rękę stojącym wiernym podczas Mszy papieskich.

Według obserwatorów Benedykt XVI pozbył się też z watykańskich urzędów odpowiedzialnych za liturgię "eksperymentatorów", którzy za czasów Jana Pawła II zezwalali na indiańskie tańce lub afrykańskie śpiewy podczas papieskich Mszy.

Źródło: wiara.pl, Radio Watykańskie
Interesujący artykuł?