Chiny: w Mongolii Wewnętrznej zburzono kościół
2010-06-11

Mimo silnego sprzeciwu wiernych i miejscowych księży władze zburzyły kościół katolicki w mieście Ordos w Mongolii Wewnętrznej w północno-wschodniej części Chin. W tym miejscu ma przebiegać nowa trasa szybkiego ruchu. Do zdarzenia doszło w nocy z 6 na 7 czerwca.

Około stu osób zgromadziło się o północy przed i kościołem Dongsheng, aby nie dopuścić do jego zburzenia. Dwóch najaktywniejszych uczestników sprzeciwu: miejscowy proboszcz ks. Gao En i przywódca świeckich Yang Yizhi zostali zatrzymani przez policję. Zwolniono ich po 20 godzinach w wyniku interwencji dwóch księży, wysłanych przez biskupa diecezji Hohhot, na której terenie znajduje się parafia w Ordos.

Zniszczony kościół był jedyną świątynią katolicką w mieście, obsługującą miejscową wspólnotę wiernych, liczącą ok. tysiąca osób (w całej Mongolii Wewnętrznej jest ponad 200 tys. katolików). W maju ub.r. został oficjalnie zarejestrowany. Gdy kilka miesięcy temu władze zapowiedziały zburzenie go, aby zbudować nową drogę, miejscowi parafianie i wierni z innych okolic zaczęli protestować przeciw tej decyzji, ale nie odniosło to żadnego skutku.

Po zniszczeniu kościoła wielu wiernych pozostało na jego gruzach, aby uniemożliwić dalsze prace przy rozbiórce. Jeden z nich powiedział później włoskiej agencji misyjnej AsiaNews: „Jak może rząd zniszczyć potajemnie kościół w środku nocy, uwięzić kapłana i przywódcę świeckich, a jednocześnie mówić o zgodzie społecznej?”.

Zajmująca powierzchnię prawie 1,2 mln km2 i licząca ponad 25 mln mieszkańców Mongolia Wewnętrzna jest regionem autonomicznym, położonym na północy i północnym wschodzie Chin. Graniczy z Republiką Mongolii i na niewielkim odcinku także z Rosją. Jej stolica – miasto Hohhot jest też siedzibą arcybiskupa (w źródłach watykańskich występuje ona również pod nazwami Suiyüan i Kuei Sui). Od 18 kwietnia br. urząd ten pełni 47-letni obecnie bp Paul Meng Qinglu, którego wybór potwierdziła także Stolica Apostolska. Na biskupa wybrano go już 11 lipca 2005 r., ale dopiero po prawie 5 latach mógł przyjąć sakrę.

Źródło: KAI
Interesujący artykuł?