Australia: wierni przyjmą Komunię św. z rąk papieża na kolanach

2008-07-16 00:00:00
Australia: wierni przyjmą Komunię św. z rąk papieża na kolanach

Kard. George Pell, metropolita Sydney zapowiedział, że w niedzielę podczas Mszy św. na hipodromie Randwick – kulminacyjnego momentu XXIII Światowych Dni Młodzieży w Sydney – Komunia święta z rąk papieża będzie prawdopodobnie przyjmowana w pozycji klęczącej – donosi anglojęzyczna edycja miesięcznika "Inside the Vatican".

Przy tej okazji pismo przypomina, że Australia będzie pierwszym miejscem na świecie po Włoszech, gdzie w życie wprowadzone zostaną zmiany dotyczące papieskiej liturgii. W ramach tych zmian po raz pierwszy grupa wiernych przyjęła z rąk papieża Najświętszy Sakrament na klęcząco, i do ust, podczas ostatniej uroczystości Bożego Ciała w Rzymie. Podobnie było podczas Mszy św. w czerwcu tego roku w Brindisi na południu Włoch.

Istniejący od ponad 15 lat miesięcznik zwraca uwagę, że "Australia naśladując reformy Soboru Watykańskiego II, przyjęła luźne podejście do praktyk liturgicznych. Było to szczególnie widoczne podczas liturgii papieskich z udziałem Jana Pawła II podczas jego wizyt na kontynencie w 1986 i 1995".

Podczas homilii tegorocznych uroczystości Bożego Ciała w Rzymie Benedykt XVI powiedział, że "paść na kolana przed Bogiem obecnym w Eucharystii oznacza wyznanie wolności".

Źródło: KAI
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.