Czy Kościół powinien ingerować w politykę - prof. Jacek Bartyzel we Wrocławiu

2013-10-30 00:00:00
Czy Kościół powinien ingerować w politykę - prof. Jacek Bartyzel we Wrocławiu
W dniu 26 października 2013 r. w Sali Czarnej Hotelu Tumskiego we Wrocławiu na spotkaniu Klubu "Polonia Christiana" swój wykład wygłosił prof. Jacek Bartyzel. Znany wykładowca akademicki i badacz myśli politycznej przedstawił pogłębione studium historyczne na temat relacji państwa z Kościołem. 

Gość klubu "Polonia Christiana" nawiązał obszernie do idei chrześcijańskiego porządku oraz relacji jakie powinny panować pomiędzy władzą duchowną a władzą polityczną. Prof. Bartyzel  Opisał również wszystkie historyczne wypaczenia godzące we właściwe rozumienie roli Kościoła w polityce. W szczególności skupił się na szczegółowej analizie genezy poglądów rewolucyjnych odmawiających Kościołowi prawa do ingerencji a nawet oceny postępowania władzy państwowej nawet wtedy gdy ta jawnie sprzeciwia się moralności lub zaczyna walczyć przeciwko prawdziwej wierze.

Wykład składał się z dwóch części.  W pierwszej części Gość wrocławskiego spotkania pod patronatem „Polonia Christiana” przedstawił teoretyczny model relacji pomiędzy państwem a Kościołem. Wykładowca przedstawił ten model w oparciu o tradycyjną naukę Kościoła. Przedstawił kompetencje władzy duchownej i władzy politycznej oraz to jak czasami te kompetencje przenikają się wzajemnie.

W drugiej części prof. Jacek Bartyzel przedstawił powody dla których doszło do tak poważnego rozdźwięku w cywilizacji chrześcijańskiej pomiędzy stanem postulowanym w nauce Kościoła a rzeczywistością. Przedstawił dzieje wielu błędów, nadużyć a w szczególności konsekwentny proces, który doprowadził do tak poważnego kryzysu w relacjach między państwem a Kościołem. Przedstawił również jakże ważną, a obecnie błędnie rozumianą, koncepcję państwa świeckiego, które niewiele ma wspólnego z lansowanym obecnie modelem państwa neutralnego wyznaniowo, czyli po prostu państwa bezbożnego. W cywilizacji chrześcijańskiej, jak dowiódł Prelegent, nigdy nie ma i nie może być innego państwa niż świeckie, co znaczy po prostu doczesne. Takie państwo świeckie nie ma nic wspólnego z rugowaniem roli wiary i Kościoła ze sfery publicznej. Prelegent przedstawił również poglądy po stronie ludzi Kościoła stojące u podstaw faktycznego porzucenia idei państwa chrześcijańskiego, mimo iż nigdzie wprost idea ta nie została odrzucona.

Na zakończenie Gość Klubu „Polonia Christiana” przedstawił wnioski z historii relacji pomiędzy państwem a Kościołem.

Po wykładzie prof. Bartyzel odpowiadał na zadawane mu pytania. Po spotkaniu zgromadzeni uczestnicy mieli możliwość nabycia pisma „Polonia Christiana” oraz innych publikacji związanych z Instytutem Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi.

Już wkrótce na portalu PCh24.pl zostanie opublikowane nagranie wideo z tego spotkania.

JJS
PiotrSkarga.pl
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.