Francja: kapłani z dawnych kolonii panaceum na kryzys powołań?

2010-09-15 00:00:00
Francja: kapłani z dawnych kolonii panaceum na kryzys powołań?

Już około 1300 księży katolickich z zagranicy pracuje we Francji, pomagając w duszpasterskiej posłudze rodzimemu, starzejącemu się coraz bardziej duchowieństwu francuskiemu – donosi brytyjski dziennik „Herald Scotland”, powołując się na oficjalne dane Konferencji Biskupów Francji.

Połowa z 14 tys. księży francuskich ukończyła już 75 lat, a w ubiegłym roku do tutejszych seminariów duchownych wstąpiło tylko 90 kandydatów do kapłaństwa. Żeby zapewnić funkcjonowanie niektórych parafii, potrzebna jest pomoc przybyszów z krajów afrykańskich, dawnych kolonii francuskich. Tam właśnie kwitnie katolicyzm i nie brakuje księży oraz nowych powołań.

Większość parafian bardzo dobrze przyjmuje zagranicznych księży, jednak zdarzają się też przypadki, gdy czarnoskórzy kapłani mają kłopoty z aklimatyzacją w nowych warunkach. Na przedmieściach niektórych miast zamieszkałych przez białych wiernych, przedstawicieli klasy robotniczej, dochodzi także do przypadków jawnego rasizmu. Kapłani z Afryki często w takich sytuacjach proszą o przeniesienie do innych placówek. Inni przyjezdni księża skarżą się też na poczucie izolacji w radykalnie zsekularyzowanej kulturze, która dominuje we Francji.

Oprócz księży z Afryki we Francji posługują kapłani z Ameryki Łacińskiej i Polski. Większość pracuje w małych, wiejskich parafiach.

Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.