Instytut i Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi fundują pomnik ks. Władysława Gurgacza

2014-09-05 00:00:00
Instytut i Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi fundują pomnik ks. Władysława Gurgacza
Zamordowany przez komunistów kapelan Żołnierzy Wyklętych, ks. Władysław Gurgacz to bohater zasługujący na upamiętnienie. 14 września 2014 roku w krakowskim Parku im. Henryka Jordana zostanie odsłonięta rzeźba duchownego ufundowana przez nasze środowisko. To zarazem okazja, by przypomnieć postać kolejnego - po ks. Ignacym Skorupce - katolickiego kapłana, które swoje młode życie oddał w imię obrony polskiej tożsamości i niepodległości.
 
Ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem” (1914 -1949) był jezuitą, kapelanem antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej w rejonie Łabowej (Beskid Sądecki). Po aresztowaniu przez UB został skazany w pokazowym procesie 3 sierpnia 1949 roku na karę śmierci w trybie doraźnym.
 
Przed wydaniem wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie, ks. Gurgacz niezłomnie stanął w obronie godności i pamięci polskich patriotów walczących z komunistycznym najeźdźcą. „Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć ?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę” – powiedział. Odmówił też komunistom prawa do wydawania wyroków śmierci, słowami: „Judica me Deus et discerne causam meam” (Osądź mnie, Boże, i rozstrzygnij sprawę moją).
 
Komuniści zamordowali ks. Gurgacza strzałem w tył głowy, 14 września 1949 roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Zrehabilitowany został dopiero 20 lutego 1992 r. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
W 61. rocznicę śmierci duchownego, nazywanego „Popiełuszką okresu stalinowskiego”, w krakowskim Parku im. Henryka Jordana zostanie odsłonięta jego rzeźba autorstwa salezjanina, ks. Roberta Kruczka. Fundatorem pomnika jest Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.
 
Uroczystość odsłonięcia pomnika ks. Grugacza rozpocznie o g. 11  polową Mszą Świętą w intencji kapłanów prześladowanych i pomordowanych w czasach komunistycznych. Następnie odsłonięty zostanie pomnik niezłomnego duchownego.
 
Na uroczystości zapraszają:
Prezes Towarzystwa Parku im. dra Henryka Jordana
Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.