Już pół miliona podpisów pod Synowską Prośbą do papieża Franciszka

2015-08-25 00:00:00
Już pół miliona podpisów pod Synowską Prośbą do papieża Franciszka

Już ponad 500 tysięcy osób, w tym 126 kardynałów, arcybiskupów oraz biskupów, podpisało Synowską Prośbę („Filial Petition”) do Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, zwracając się o „słowo wyjaśnienia”, jako że to „jedyny sposób, by wyjaśnić zamęt narastający pośród wiernych” w kwestii małżeństwa i związków homoseksualnych.


Przypomnijmy: niepokój setek tysięcy wiernych dotyczy planów części liberalnych, głównie niemieckich, hierarchów, którzy podczas zbliżającego się Synodu ds. Rodziny planują przeforsowanie radykalnych zmian w katolickim nauczaniu o rodzinie.

Przypomnijmy, że niepokój ten ma swoje źródło w ubiegłorocznej sesji synodu. Wówczas już próbowano wprowadzić  możliwość udzielania Komunii Świętej osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych. W przygotowanym roboczym dokumencie znalazł się też postulat, aby „zaakceptować i dowartościować orientację homoseksualną”. Kontrowersyjne zapisy ostatecznie nie znalazły się w oficjalnej wersji dokumentu, niepokojem jednak może napawać fakt, że za jego zachowaniem opowiedziała się większość uczestniczących w obradach biskupów.

Aby uchronić chrześcijańską rodzinę przed kolejnym możliwym atakiem, katolicy z całego świata postanowili zwrócić się z synowską prośbą do Papieża Franciszka, aby mocą swojego autorytetu i prawem nadanym przez samego Boga przerwał on wszelkie szkodliwe spekulacje. „Wszak w takiej sytuacji słowo Waszej Świątobliwości to naprawdę jedyny sposób, by wyjaśnić zamęt narastający pośród wiernych. Słowo Ojca Świętego zapobiegłoby „rozmywaniu” nauczania Jezusa Chrystusa i rozproszyło ciemności przesłaniające przyszłość naszych dzieci” – czytamy w liście, który można podpisać za pośrednictwem strony RatujmyRodzine.pl.

W perspektywie Zwyczajnego Synodu na temat rodziny, który odbędzie się w październiku 2015 roku, grupa świeckich wiernych, mająca świadomość, że pozornie nieznaczne ustępstwa moralne mogą mieć katastrofalne skutki, rozpoczęła popularyzację Synowskiej Prośby („Filial Appeal”) oraz założyła stowarzyszenie o takiej samej nazwie, aby upowszechniać wspomnianą petycję. Jak pokazują liczby, inicjatywa ta szybko przyjęła się wśród ludzi, w tym nawet pośród czołowych osobistości katolickich z życia społecznego, akademickiego oraz kościelnego.

Stowarzyszenie Synowskiej Prośby zamierza również rozprzestrzenić na całym świecie broszurę pt. „Opcja preferencyjna dla rodziny” („Preferential Option for the Family”), której autorami są trzej biskupi: ks. Aldo di Cillo Pagotto, ks. Robert F. Vasa oraz ks. Athanasius Schneider. Stanowi ona przystępną dla czytelnika instrukcję, która w formie stu pytań i odpowiedzi pokrótce, lecz zdecydowanie omawia wszystkie główne problemy zagrożonych kwestii.


Ta inicjatywa znalazła również duże poparcie wśród osobistości kościelnych oraz cywilnych. Praca została przetłumaczona na kilka języków i rozesłana do wszystkich biskupów na całym świecie. Już tysiące egzemplarzy zostały dosłane na prośbę o dodatkowe kopie dla duszpasterzy, pracowników kościelnych oraz wiernych.

Z prośbą o egzemplarz broszury pt. „Opcja preferencyjna dla Rodziny” („Preferential Option for the Family”) można napisać na adres: segreteria.supplicafiliale@outlook.com. Petycję do Papieża Franciszka można również podpisać  na stronie www.filialappeal.org.

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.