Kilkaset osób na proteście pod Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2014-06-18 00:00:00
Kilkaset osób na proteście pod Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Sukcesem zakończyła się organizowana przez Krucjatę Młodych, przy wsparciu Instytutu Ks. Piotra Skargi, pikieta przeciwko finansowaniu festiwalu Malta w Poznaniu. We wtorkowe popołudnie 17 czerwca pod gmachem ministerstwa zgromadziły się tłumy mieszkańców Warszawy, domagających się zaprzestania dotacji z publicznej kasy dla imprez, na których pokazuje się bluźniercze przedstawienia.

Zgromadzeni mogli dowiedzieć się o ostatnich decyzjach w resorcie, w tym o zmianie na stanowisku ministra – po Bogdanie Zdrojewskim urząd objęła Małgorzata Omilanowska. Ważnym elementem pikiety była prezentacja przed uczestnikami oraz złożenie w ministerstwie pokaźnej paczki zawierającej 60 tysięcy podpisów pod listem protestacyjnym przeciwko wystawieniu pseudosztuki „Golgota picnic” i jej dotowaniu ze środków publicznych. Podpisy zostały zebrane za pośrednictwem strony Protestuj.pl.

Protestujący domagali się, by nowa minister kultury wycofała dotację dla Festiwalu Malta, którego częścią jest pseudosztuka „Golgota picnic” w reżyserii Rodrigo Garcii. Spektakl ma zostać wystawiony po raz pierwszy w Polsce w Poznaniu 27 czerwca.

W dalszym ciągu można wziąć udział w proteście za pośrednictwem internetu. Wystarczy odwiedzić serwis Protestuj.pl. Każdy list drogą elektroniczną trafia do organizatora, ministerstwa oraz urzędów samorządowych w Poznaniu.

O samej akcji oraz jej przyczynach i konsekwencjach mówili także: przedstawiciel Krucjaty Młodych – Tomasz Kucharski, członek zarządu Instytutu Ks. Piotra Skargi - Arkadiusz Stelmach, a także redaktor naczelny dwumiesięcznika „Przymierze z Maryją” – Bogusław Bajor. Obecny był również i zabrał głos reżyser Grzegorz Braun, który mówił o bezzasadności istnienia takich urzędów jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zauważył, iż wszyscy Polacy – z racji płacenia podatków – zostali, bez pytania ich o zgodę, zaangażowani w organizację bluźnierczego widowiska w Poznaniu. Przypomnijmy, ministerstwo wsparło festiwal kwotą miliona złotych. Trzy razy więcej dołożyły wielkopolskie urzędy samorządowe.

W czasie protestu obecny był ks. Stanisław Małkowski, który poprowadził modlitwę, zawierającą dziesiątek różańca i fragment koronki do Miłosierdzia Bożego. Odmówiono także modlitwę do św. Michała Archanioła. 


PiotrSkarga.pl
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.