Najważniejsze akcje – nasze podsumowanie ostatnich miesięcy

2015-03-04 00:00:00
Najważniejsze akcje – nasze podsumowanie ostatnich miesięcy

W ciągu ostatnich miesięcy Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi z sukcesem zrealizował serię przedsięwzięć dotyczących najważniejszych spraw z życia Polski i Kościoła. Nowy 2015 rok przywitaliśmy szeregiem spektakularnych akcji w obronie Tradycji, Rodziny i Własności.

W styczniu opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o rządowym projekcie zezwolenia na sprzedaż bez recepty wczesnoporonnej pigułki ellaOne. Z inicjatywy Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza i za zgodą premier Ewy Kopacz niebezpieczna substancja miała być dostępna w każdej aptece, nawet dla niepełnoletnich dziewcząt. Pomysłodawcy tego zamachu na miliony nienarodzonych dzieci tłumaczyli się koniecznością implementacji w Polsce unijnego prawodawstwa, jednocześnie konsekwentnie ignorując i analizy prawne obalające taki punkt widzenia, i przykłady innych państw UE, w tym Niemiec czy Węgier, w których do otrzymania specyfiku niezbędna jest konsultacja lekarska. W obliczu bezpośredniego zagrożenia dla nienarodzonego życia, a także zdrowia i moralności młodych dziewcząt, Instytut Ks. Piotra Skargi i Instytut Ordo Iuris za pomocą portalu Protestuj.pl wspólnie zainicjowały akcję zbierania podpisów pod petycją do premier Ewy Kopacz o zablokowanie szkodliwego rozporządzenia. W ciągu miesiąca pod listem protestacyjnym podpisało się aż 50 tys. osób.
 

Bardzo głośnym echem odbiło się głosowanie nad ratyfikacją tzw. konwencji przemocowej, która – pod płaszczykiem troski o kobiety – w rzeczywistości miała za zadanie przemycić do Polski prawodawstwo skonstruowane w myśl ideologii gender, wprowadzając m.in. do programów nauczania na wszystkich etapach edukacji informacje o praktykach homoseksualnych, określanych eufemistycznie jako „niestereotypowe role genderowe”. Pomimo licznych ekspertyz wskazujących na fundamentalną niezgodność konwencji z Konstytucją RP, Sejm upoważnił prezydenta Bronisława Komorowskiego do ratyfikacji dokumentu, co wywołało falę społecznego oburzenia. Jego owocem było 40 tys. podpisów pod petycją do prezydenta o skierowanie konwencji do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent ugiął się pod naciskiem i zapowiedział sprawdzenie zgodności unijnego dokumentu z ustawą zasadniczą.
 

Oczy całego chrześcijańskiego świata są nieustannie zwrócone na celę śmierci w Pakistanie, w której wciąż przebywa Asia Bibi – heroiczna chrześcijanka skazana w 2010 roku na karę śmierci za wierność swojej wierze. W październiku ubiegłego roku pakistański Sąd Apelacyjny podtrzymał najwyższy wymiar kary dla Asii Bibi, tym samym przedłużając gehennę katoliczki przetrzymywanej od pięciu lat w pozbawionej okien czy toalety izolatce. Wciąż jednak istnieje nadzieja na jej uwolnienie. Instytutowi Ks. Piotra Skargi udało się zebrać niemal 30 tys. podpisów pod petycją o uwolnienie Asii Bibi. Zostały one już przekazane amerykańskiej ambasadzie w Pakistanie z żądaniem interwencji dyplomatycznej.
 

Z kolei zamieszanie, które powstało wskutek prób zmiany nauczania Pana Jezusa podczas niedawnego Synodu ds. Rodziny, trwa nadal. W obliczu narastającej wewnątrz Kościoła konfuzji, środowiska katolickie z różnych krajów Europy zainaugurowały akcję RatujmyRodzine.pl. Strona internetowa zawierająca synowską prośbę do Papieża Franciszka o zdecydowane potwierdzenie tradycyjnego katolickiego nauczania została przygotowana w aż dziesięciu wariantach językowych. Dotychczas za jej pośrednictwem ponad 120 tys. katolików z całego świata zwróciło się do Ojca Świętego z błaganiem o zajęcie stanowiska w sprawie skandalicznych projektów grupy „postępowych” biskupów. 
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.