Bluźniercza antysztuka i deptanie uczuć religijnych z przyzwoleniem władz? Powiedzmy DOŚĆ!

2021-12-19
Bluźniercza antysztuka i deptanie uczuć religijnych z przyzwoleniem władz? Powiedzmy DOŚĆ!

Jak co roku przed najważniejszymi dla Katolików świętami dochodzi do obrażania uczuć religijnych i szydzenia z naszych świętości. Co gorsza, dzieje się to z przyzwoleniem władz państwowych i samorządowych, dysponujących publicznymi pieniędzmi. Dopóki będziemy bierni na takie prowokacje, dopóty będziemy narażani na coraz silniejsze akty lewackich prowokacji i bluźnierstw. Dlatego Stowarzyszenie „Polonia Christiana” prowadzi akcję zbierania podpisów pod petycją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w której zwraca się z apelem, aby przestali dotować teatr, który obraża uczucia religijne Katolików.

 

Wyobraźmy sobie przedstawienie o wątpliwej wartości artystycznej, którego głównym mottem jest parodiowanie postaci ważnych dla wyznawców innych religii, np. islamu czy mozaizmu. Jak zareagowałyby na takie prowokacje media głównego nurtu? Ilu celebrytów, ludzi nauki czy kultury uznałoby za niezbędne wyrażenie swojego sprzeciwu wobec takich nagannych praktyk?

 

Z pewnością nie uznane byłyby żadne argumenty o „walorach artystycznych” ani usprawiedliwienia wybraniem przez „artystów” performance’u jako wyrazu artystycznego pokazania problemu. Tymczasem ci, którzy lubią szermować hasłami o szanowaniu każdego człowieka, sami okazują pogardę i brak tolerancji dla chrześcijan oraz ich wiary.

 

Spójrzmy z czym mamy do czynienia na krakowskim podwórku tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Krakowie – mieście, którego władze przecież bywają w kościołach i od czasu do czasu przypominają o tym, że to „miasto papieskie”…

 

Trzech mężczyzn jako „Maryje”? Nazywanie Matki Bożej „Papiną McQueen” przy zastosowaniu stylizacji a la drag queen – to kwintesencja pseudodzieła pod tytułem „Kora.Boska”, wystawianego w krakowskiej instytucji kultury (!) Teatrze Nowym Proxima, kierowanym przez Piotra Siekluckiego.

 

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia „Polonia Christiana”: Artyści” z Teatru Nowego Proxima obrali sobie wygodny cel ataku. Wpisują się w coraz powszechniejszą na Zachodzie modę na obrażanie i poniżanie katolików. Wyobraźmy sobie, że podobne kpiny urządzono sobie z żydów czy muzułmanów. Czy takie widowisko przeszłoby bez echa? Czy wyznawcy innych religii schowaliby głowy w piasek i udawali, że w sumie nic takiego się nie stało? Odpowiedź jest oczywista. Pytanie tylko, czy my jako katolicy pozwolimy sobie na to, do czego nie dopuściliby wyznawcy judaizmu lub Mahometa?

 

Trudno mieć wątpliwości, że przedstawienie pt. „Kora.Boska” to jawna prowokacja, obrażająca uczucia religijne ludzi wyznających wartości chrześcijańskie. Nazywanie Matki Bożej – szczególnie przed Bożym Narodzeniem – „Papiną McQueen” trudno też usprawiedliwiać wizją artystyczną.

 

Na stronie Teatru Nowego Proxima możemy znaleźć informacje o partnerach tej instytucji. Są to: P.I. „Proxima – Service” sp. z o.o. (działająca w branży inwestycji na rynku nieruchomości), miasto Kraków oraz dwa ministerstwa: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlatego Stowarzyszenia „Polonia Christiana” prowadzi akcję zbierania podpisów pod petycją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w której zwraca się z apelem, aby przestali dotować teatr, który obraża uczucia religijne katolików. Do petycji Stowarzyszenia „Polonia Christiana” można dołączyć tutaj

 

W pierwszych kilkudziesięciu godzinach akcję Stowarzyszenia „Polonia Christiana” poparło ponad 6 tys. osób. Niech będzie to jasny wyraz naszego sprzeciwu przeciwko wspieraniu przez organy władzy państwowej i samorządowej tej instytucji oraz wszelkich bluźnierczych inicjatyw niszczących ład społeczny i depczących wartości cywilizacji chrześcijańskiej. Wszystkie petycje Stowarzyszenia „Polonia Christiana” trafią do biur Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Targany kolejnymi kryzysami i krytyką stanowiska wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół Powszechny realizuje nakreślony przez papieża program Synodu o synodalności. W cieniu wielkich wydarzeń rozgrywa się rywalizacja o model przebudowy Kościoła po obecnym Synodzie. Czy w Polsce czeka nas protestantyzacja na wzór niemiecki? O możliwych scenariuszach i obecnej sytuacji w Watykanie rozmawiać będą dwaj znakomici prelegenci...
Abp Fulton J. Sheen – myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i religijnego, postać znacząca dzięki swojej wyrazistości poglądów i konsekwencji w ich głoszeniu. Osobę tego wyjątkowego duchownego przybliży nam Jan J. Franczak podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w sali konferencyjnej krakowskiej „Miodosytni” w czwartek 23 czerwca.
- Miłosierdzie Boga przypomniane przez św. Faustynę nie jest nowością Ewangelii. To centralna prawda dobrej Nowiny, która głosi, że Bóg jest miłością – pisał na portalu Archidiecezji Krakowskiej ks. Wojciech Węgrzyniak. Jak dzisiaj pojmujemy Boże Miłosierdzie? Dlaczego nie można zapominać o realności kary piekła za grzechy popełnione w doczesnym świecie i instrumentalnie traktować Miłosierdzia? Na te i inne pytania łatwiej będzie uzyskać odpowiedź po obejrzeniu filmu pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu”, którego kinowa premiera odbędzie się 21 czerwca w Warszawie.
Inspirowany ideologicznie i wspierany przez lewicowe środowiska pomysł likwidacji krakowskiego pomnika księdza Piotra Skargi okazał się niewypałem. Społeczny opór i ujawnienie błędnej polityki władz miasta zastopowały ponowioną po latach próbę wymazania z przestrzeni miasta zasłużonego duchownego i patrioty.
Klub „Polonia Christiana” oraz Klub Inteligencji Katolickiej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu zapraszają na prelekcję redaktora Pawła Chmielewskiego pt. „Rewolucja synodalności”. Spotkanie z ekspertem ds. Kościoła w Polsce i w Niemczech ma szczególne znaczenie teraz, gdy Kościół Rzymskokatolicki, jesienią ubiegłego roku, wkroczył na drogę synodalności, wzorowaną na drodze niemieckiej.