Chcemy poznać prawdę o tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie 31 marca

2022-03-28
Chcemy poznać prawdę o tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie 31 marca

Od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki minęło blisko 40 lat. O ostatnim roku życia bohaterskiego duchownego Piotr Litka napisał książkę, której tytuł stał się zarazem tematem spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 31 marca. „Zniszczyć księdza” – to słowa, którymi kierowała się władza komunistycznej Polski i wokół inspirowanego takimi słowami działania w czasach PRL prowadzona będzie prelekcja i dyskusja podczas warszawskiego spotkania klubowego w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

 

- 31 października 1984 r. „Trybuna Ludu” opublikowała przekazany dzień wcześniej komunikat: „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że w dniu 30.10. br. w późnych godzinach popołudniowych w wyniku intensywnych poszukiwań przy udziale specjalistycznych grup płetwonurków milicyjnych w wodach zalewu we Włocławku odnaleziono i wydobyto zwłoki ks. Jerzego Popiełuszki”. Pogrzeb zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłana odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie i zamienił się w wielką manifestację podziemnej „Solidarności” – czytamy na internetowej stronie Instytutu Pamięci Narodowej, która przypomina biogram bł. ks. Jerzego Popieuszki.

 

Kapelan NSZZ „Solidarność”, miłujący Ojczyznę duchowny i mądry przewodnik wolnościowego ruchu, stał się zagrożeniem dla imperium komunistycznego zła, dlatego też władza ludowa (tworzona przez PZPR, ZSL i SD) chciała zrobić z ks. Jerzego Popiełuszki wywrotowca, który rzekomo miał podejmować działania w celu siłowego obalenia totalitarnego ustroju.

Na antenie Telewizji Republika gość Klubu „Polonia Christiana” tak mówił o swojej książce pt. „Zniszczyć księdza”: Skupiam się w niej przede wszystkim na ostatnim roku życia księdza Jerzego i na prowokacji, podczas której podrzucono do jego mieszkania ulotki i materiały wybuchowe. W ten sposób stworzono wokół niego aurę wręcz terrorysty, człowieka, który chce siłą obalić komunistyczny ustrój. Władza komunistyczna bała się tego charyzmatycznego kapłana i ta prowokacja została przeprowadzona nieprzypadkowo.

 

Mimo upływu kilku dekad od tamtych wydarzeń i od morderstwa popełnionego na ks. Jerzym Popiełuszce nadal nie znamy wszystkich okoliczności tragedii. Jeżeli jednak jest ktoś, kto może nas przybliżyć do poznania prawdy to jest to właśnie prelegent spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie – Piotr Litka.

Piotr Litka jest laureatem nagród za reportaże i filmy dokumentalne, autorem wielu haseł w Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego, Encyklopedii Kina oraz książki pt. „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską” – książki ważnej w kontekście tematu spotkania klubowego.

 

Serdecznie zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu Klubu „Polonia Christiana”, które odbędzie się w czwartek 31 marca 2022 r. o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Domu Literatury (piętro 1) w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Wstęp wolny!

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie.

Targany kolejnymi kryzysami i krytyką stanowiska wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół Powszechny realizuje nakreślony przez papieża program Synodu o synodalności. W cieniu wielkich wydarzeń rozgrywa się rywalizacja o model przebudowy Kościoła po obecnym Synodzie. Czy w Polsce czeka nas protestantyzacja na wzór niemiecki? O możliwych scenariuszach i obecnej sytuacji w Watykanie rozmawiać będą dwaj znakomici prelegenci...
Abp Fulton J. Sheen – myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i religijnego, postać znacząca dzięki swojej wyrazistości poglądów i konsekwencji w ich głoszeniu. Osobę tego wyjątkowego duchownego przybliży nam Jan J. Franczak podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w sali konferencyjnej krakowskiej „Miodosytni” w czwartek 23 czerwca.
- Miłosierdzie Boga przypomniane przez św. Faustynę nie jest nowością Ewangelii. To centralna prawda dobrej Nowiny, która głosi, że Bóg jest miłością – pisał na portalu Archidiecezji Krakowskiej ks. Wojciech Węgrzyniak. Jak dzisiaj pojmujemy Boże Miłosierdzie? Dlaczego nie można zapominać o realności kary piekła za grzechy popełnione w doczesnym świecie i instrumentalnie traktować Miłosierdzia? Na te i inne pytania łatwiej będzie uzyskać odpowiedź po obejrzeniu filmu pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu”, którego kinowa premiera odbędzie się 21 czerwca w Warszawie.
Inspirowany ideologicznie i wspierany przez lewicowe środowiska pomysł likwidacji krakowskiego pomnika księdza Piotra Skargi okazał się niewypałem. Społeczny opór i ujawnienie błędnej polityki władz miasta zastopowały ponowioną po latach próbę wymazania z przestrzeni miasta zasłużonego duchownego i patrioty.
Klub „Polonia Christiana” oraz Klub Inteligencji Katolickiej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu zapraszają na prelekcję redaktora Pawła Chmielewskiego pt. „Rewolucja synodalności”. Spotkanie z ekspertem ds. Kościoła w Polsce i w Niemczech ma szczególne znaczenie teraz, gdy Kościół Rzymskokatolicki, jesienią ubiegłego roku, wkroczył na drogę synodalności, wzorowaną na drodze niemieckiej.