Chiny: zaostrzenie represji wobec Kościoła

2007-08-06 00:00:00


Co najmniej 11 księży nie uznawanego przez władze Kościoła podziemnego, uznającego zwierzchnictwo papieża aresztowano ostatnio w kilku regionach Chin. Włoska agencja misyjna AsiaNews, pisze, iż zaostrzenie polityki władz wobec Kościoła, jego duchowieństwa i wiernych oraz pogorszenie się warunków przetrzymywania zatrzymanych występuje od maja, a zwłaszcza po ogłoszeniu 30 czerwca listu Benedykta XVI do katolików chińskich - informuje KAI.

W takich prowincjach jak Hebei, Zhejiang i Mongolia Wewnętrzna zablokowano w praktyce całą działalność Kościoła podziemnego. Dotychczas tamtejsi księża wykorzystywali lato na spotkania i katechezy dla dzieci i młodzieży, ale w tym roku wzmożona kontrola ze strony policji i aresztowania wielu kapłanów uniemożliwiły tego rodzaju działania.

24 lipca w regionie Ximeng w Mongolii Wewnętrznej (Chiny Północno-Wschodnie) aresztowano trzech księży z prowincji Hebei, którzy schronili się tam przed prześladowaniami na swoim terenie. Są to 35-letni Liang Aijun, 41-letni Wang Zhong i 34-letni Gao Jinbao. Wszyscy oni głosili misje w tym regionie. W samej prowincji Hebei - najbardziej katolickiej części Chin - w powiecie Zhuolu zatrzymano 50-letniego ks. Cui Tai.

Według źródeł AsiaNews, obecna seria aresztowań jest swoistą "odpowiedzią władz lokalnych na list papieski". Źródła te stwierdzają ponadto zaostrzenie działań policyjnych i kontrolowanego przez rząd Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh).

Na kilka tygodni przed ukazaniem się wspomnianego listu policja zarządziła odizolowanie kilku kapłanów w Hebei - przebywają oni obecnie w obozach pracy, a ich rodzicom odmówiono prawa odwiedzania ich. Agencja włoska podała, że w prowincji tej sześciu kapłanów skazano na kary od roku do 3 lat więzienia za "nielegalną działalność religijną". Jeszcze do maja br. ich rodziny mogły ich odwiedzać, przynosząc im jedzenie i bieliznę osobistą.

Zaostrzenie polityki religijnej odnotowano także w prowincji Zhejiang (Chiny Środkowo-Wschodnie). Ks. Jiang Sunian, kanclerz diecezji Wenzhou, któremu obiecano wcześniejsze zwolnienie z więzienia ze względu na stan zdrowia, będzie musiał tam pozostać aż do pełnego odbycia kary, czyli do końca bieżącego miesiąca. Aresztowano go w sierpniu ub.r. za sfałszowanie paszportu, gdy chciał udać się z pielgrzymką do Rzymu.

Zdaniem niektórych księży chińskich, obecna przemoc wobec Kościoła podziemnego pokazuje pogardę władz wobec przyjaznego i odważnego otwarcia się Benedykta XVI ku rządowi chińskiemu. Przypominają oni, że również w 1999, przy okazji toczących się wówczas nieoficjalnych rozmów między Pekinem a Watykanem nt. ewentualnego nawiązania stosunków dyplomatycznych, wielu z nich znalazło się w więzieniu bądź w areszcie domowym.

Tajny dokument partii komunistycznej z 17 sierpnia 1999 stanowił, że "jakakolwiek będzie przyszłość stosunków chińsko-watykańskich", należy ograniczać posłuszeństwo wobec Kościoła podziemnego za pośrednictwem reedukacji prowadzonej przez PSKCh. Dokument ten stwierdzał ponadto, że ten, kto odrzuci reedukację, "zostanie pozbawiony wszelkich praw do prowadzenia działalności kapłańskiej". Osoby odpowiedzialne za bunty lub działania nielegalne (np. sprawowanie Mszy w miejscach nie zarejestrowanych lub w domach, prowadzenie procesji bez zezwolenia itp.), "będą traktowane z całą surowością przez władze policyjne".

(źródło: KAI)

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.