Co dalej z wolnością słowa? Relacja ze spotkania w Warszawie

2013-05-23 00:00:00
Co dalej z wolnością słowa? Relacja ze spotkania w Warszawie
We wtorek wieczorem, w auli Domu Pielgrzyma Amicus w Warszawie, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Polonia Christiana. Tym razem naszym gościem był dziennikarz i publicysta, laureat nagrody „Grand Press” – Witold Gadowski.

Temat spotkania, który brzmiał: „Co dalej z wolnością słowa?” miał zachęcić i sprowokować do rozmowy na ten trudny temat. Prelegent już na samym początku swego wystąpienia wymienił trzy wyznaczniki, które jego zdaniem zagrażają wolności słowa.
Pierwszym z nich, jest mająca obecnie miejsce w Polsce monopolizacja rynku medialnego, przez którą rozumie się zdominowanie mediów przez środowiska liberalno – lewicowe. „Okazuje się, że po ponad 20 latach istnienia III RP, większość mediów głównego nurtu, najważniejsze tytuły prasowe i najpopularniejsze stacje telewizyjne stoją ideowo po tej samej stronie. To zagraża wyklarowaniu się prawdziwej i rzetelnej opinii publicznej, a monopolizowanie rynku medialnego jest objawem patologizowania się sytuacji w Polsce” – mówił Gadowski.

Drugim wyznacznikiem, który świadczy o zagrożeniu dla wolności słowa jest „odtworzenie nomenklatury”. Świadczyć ma o tym fakt, iż w dzisiejszych czasach, bardzo trudno uzyskać zatrudnienie w zależnej od rządu administracji publicznej. Jedyną szansą na zdobycie pracy w takich jednostkach mają być poglądy i sympatie zbliżone do tych reprezentowanych przez rządzącą partię. Gadowski stwierdził, że obecnie ma miejsce „klientyzacja społeczeństwa”, które staje się klientem i petentem władzy.

Trzecim punktem, który wymienił nasz gość jest „kierunek działania służb specjalnych”, które obecnie są wyspecjalizowane w inwigilacji obywateli i uśmierzaniu wszelkich niepokojów. Zdaniem prelegenta, obecne służby kompletnie nie sprawdzają się w sytuacjach, do których naprawdę zostały stworzone. Dziś trudno wyegzekwować od służb specjalnych taką pracę i zadania, jakimi zajmują się bliźniacze organy w innych krajach.

Na zakończenie, Witold Gadowski wspomniał o śledztwie prowadzonym w sprawie katastrofy smoleńskiej. Uznał je za mało rzetelne i zaapelował, aby zostało przeprowadzone w sposób porządny. Skrytykował postawę rządu, który „przestraszył się tym wydarzeniem i przystaje na wszystko co zaproponują Rosjanie.”

Po zakończeniu prelekcji, wśród licznie zgromadzonej publiczności, rozgorzała dyskusja a następnie rozmowy w kuluarach.

Patronat medialny nad spotkaniem objął portal PCh24.pl.

Paweł Ozdoba,PiotrSkarga.pl

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.