Co dalej z wolnością słowa? Relacja ze spotkania w Warszawie

2013-05-23 00:00:00
Co dalej z wolnością słowa? Relacja ze spotkania w Warszawie
We wtorek wieczorem, w auli Domu Pielgrzyma Amicus w Warszawie, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Polonia Christiana. Tym razem naszym gościem był dziennikarz i publicysta, laureat nagrody „Grand Press” – Witold Gadowski.

Temat spotkania, który brzmiał: „Co dalej z wolnością słowa?” miał zachęcić i sprowokować do rozmowy na ten trudny temat. Prelegent już na samym początku swego wystąpienia wymienił trzy wyznaczniki, które jego zdaniem zagrażają wolności słowa.
Pierwszym z nich, jest mająca obecnie miejsce w Polsce monopolizacja rynku medialnego, przez którą rozumie się zdominowanie mediów przez środowiska liberalno – lewicowe. „Okazuje się, że po ponad 20 latach istnienia III RP, większość mediów głównego nurtu, najważniejsze tytuły prasowe i najpopularniejsze stacje telewizyjne stoją ideowo po tej samej stronie. To zagraża wyklarowaniu się prawdziwej i rzetelnej opinii publicznej, a monopolizowanie rynku medialnego jest objawem patologizowania się sytuacji w Polsce” – mówił Gadowski.

Drugim wyznacznikiem, który świadczy o zagrożeniu dla wolności słowa jest „odtworzenie nomenklatury”. Świadczyć ma o tym fakt, iż w dzisiejszych czasach, bardzo trudno uzyskać zatrudnienie w zależnej od rządu administracji publicznej. Jedyną szansą na zdobycie pracy w takich jednostkach mają być poglądy i sympatie zbliżone do tych reprezentowanych przez rządzącą partię. Gadowski stwierdził, że obecnie ma miejsce „klientyzacja społeczeństwa”, które staje się klientem i petentem władzy.

Trzecim punktem, który wymienił nasz gość jest „kierunek działania służb specjalnych”, które obecnie są wyspecjalizowane w inwigilacji obywateli i uśmierzaniu wszelkich niepokojów. Zdaniem prelegenta, obecne służby kompletnie nie sprawdzają się w sytuacjach, do których naprawdę zostały stworzone. Dziś trudno wyegzekwować od służb specjalnych taką pracę i zadania, jakimi zajmują się bliźniacze organy w innych krajach.

Na zakończenie, Witold Gadowski wspomniał o śledztwie prowadzonym w sprawie katastrofy smoleńskiej. Uznał je za mało rzetelne i zaapelował, aby zostało przeprowadzone w sposób porządny. Skrytykował postawę rządu, który „przestraszył się tym wydarzeniem i przystaje na wszystko co zaproponują Rosjanie.”

Po zakończeniu prelekcji, wśród licznie zgromadzonej publiczności, rozgorzała dyskusja a następnie rozmowy w kuluarach.

Patronat medialny nad spotkaniem objął portal PCh24.pl.

Paweł Ozdoba,PiotrSkarga.pl

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.