Co oznacza dla wiernych wejście Kościoła na drogę synodalną? 30 września dyskusja w Klubie „Polonia Christiana” w Krakowie

2021-09-23
Co oznacza dla wiernych wejście Kościoła na drogę synodalną? 30 września dyskusja w Klubie „Polonia Christiana” w Krakowie

Proces synodalny zostanie zainicjowany oficjalnie przez Papieża w Rzymie 9 i 10 października, 17 października proces ten zacznie się w Kościołach lokalnych. Jakie będą owoce wejścia Kościoła na drogę synodalną, w którym kierunku pójdą propozycje i postulaty zgłaszane w trójstopniowym procesie synodalnym oraz czym ostatecznie okaże się synod pod nazwą „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”? Wokół tych zagadnień prowadzona będzie debata w czwartek 30 września w ramach Klubów „Polonia Christiana” z udziałem red. Tomasza Rowińskiego („Christianitas”) i red. Pawła Chmielewskiego (PCh24.pl). Tytuł klubowej debaty, organizowanej przez Stowarzyszenie „Polonia Christiana”, brzmi „Synod o synodalności. Szanse i zagrożenia dla Kościoła i wiernych”.

 

Rozpoczynający się w tym roku synod „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”, zgodnie z decyzją Papieża Franciszka, nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz rozłożonym prawie na dwa lata procesem, w którym do zgłaszania uwag i opinii o Kościele zaproszeni zostali wszyscy ochrzczeni. Już sam ten fakt rodzić może niepokój, czy z tych samych założeń wyjdą (i w czasie zgłaszania uwag oraz postulatów będą budowały swoją perspektywę przyszłości Kościoła) osoby podważające dogmaty i Tradycję oraz osoby wierne nauczaniu Jezusa Chrystusa i przekazowi Pisma Świętego.

 

Tym większe podstawy do obaw o kierunek przyszłych działań Kościoła mają zwolennicy zachowania niezmienności naszej wspólnoty wiernych i nie poddawania się modom czy modernistycznym pomysłom zmian. Przykład Kościoła w Niemczech może budzić nasz niepokój, a „droga synodalna” dokonuje się właśnie u naszych sąsiadów za Odrą.

 

W szukaniu recepty na zachowanie tożsamości religijnej oraz społecznej pozycji i sprawowania misji w współczesnym świecie przez Kościół Katolicki pomogą nam rozważania, jakie prowadzić będą dwaj specjaliści tematów związanych z synodalną drogą, zaproszeni do debaty organizowanej w ramach Klubów „Polonia Christiana” w Krakowie w czwartek 30 września. W tym spotkaniu klubowym głównymi prelegentami będą red. Tomasz Rowiński („Christianitas”) i red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl), którzy będą ze sobą debatować na temat zbliżającego się wielkimi krokami „synodu o synodalności”. Gospodarzem spotkania będzie red. Tomasz Kolanek (PCh24.pl).

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, które odbędzie się w czwartek 30 września w sali konferencyjnej hotelu Miodosytnia (ul. Świętego Wawrzyńca 6). Początek o godz. 18.00.

 

Do Wrocławia zapraszamy na środę 27 października, na pokaz filmu pt. „Ordo Iuris. Kto za nimi stoi?”. Natomiast na czwartek 28 października warto zarezerwować czas na spotkanie z dr. Mariuszem Błochowiakiem z „Ordo Medicus” w Poznaniu, gdzie będzie można wiele dowiedzieć się o przemilczanych w mass mediach informacjach o tzw. pandemii koronawirusa. Gospodarzami obydwu spotkań będą miejscowe Kluby „Polonia Christiana”.
Redaktor Rafał Ziemkiewicz niedawno osobiście przekonał się, że trend ograniczenia wolności – przed którym często ostrzegał – dotknął także jego – został zatrzymany za poglądy na londyńskim lotnisku Heathrow odwożąc córkę na studia w Anglii. Znany pisarz i publicysta właśnie wydał książkę pt. „Strollowana rewolucja”, która trafia na rynek w rewolucyjnym dla świata okresie. Znany z ciętych ripost i figur retorycznych redaktor będzie na pewno ciekawym prelegentem i dyskutantem na poniedziałkowym (25 października, godz. 17.00) spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie.
Zmiany kulturowe po II wojnie światowej, infiltracja lewicowej myśli do hierarchów i duchownych Kościoła Rzymskiego i jego protestantyzacja (szczególnie na Zachodzie), odchodzenie od moralności chrześcijańskiej i otwarcie się na grzech – tak wiele tematów zawartych w kilkudziesięciominutowym filmie, którego powstanie będzie służyć stanięciu w prawdzie i obronie wspólnoty katolickiej, nie tylko w Polsce. Film ten powstał dzięki Przyjaciołom i Darczyńcom Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, pragnącym mieć swój wkład w obronę i odnowę Kościoła.
W najbliższy czwartek, 28 października o godz. 18.30, w Auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124 w Szczecinie o misji, jaką w Kościele Rzymskim ma do spełnienia Kościół w Polsce, będzie można porozmawiać z redaktorem naczelnym „PCh24.pl” i „PChTV” Krystianem Kratiukiem. Pomni słów wyniesionej na ołtarze Św. Faustyny nie możemy mieć wątpliwości, że znad Wisły powinna wyjść iskra, która rozpali na nowo wiarę i odnowi chrześcijaństwo.
Papież Benedykt XVI mówił o „klice homoseksualnej w Kościele”, papież Franciszek o „homolobby”. W Polsce mamy ostatnio do czynienia z ujawnianymi aktami pedofilii, których sprawcami są duchowni. Przenikanie do organizmu Kościoła Katolickiego ludzi żyjących w grzechu jest bolesne szczególnie wówczas, gdy są nimi pasterze, od których oczekujemy przeprowadzenia nas przez życie doczesne do zbawienia. Oczyszczeniu Kościoła i obronie naszej wspólnoty przed złem będzie służył film „Lawendowa mafia”, na którego premierowy pokaz zapraszamy w najbliższy wtorek 19 października na godzinę 18.00 do kina „Kijów” w Krakowie. „Lawendowa mafia” ujawnia mechanizmy i grupy lobbingowe, które pedofilię wprowadziły do organizmu Kościoła.