Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

2023-09-13 00:00:00
Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

Już w sobotę 16 września w Elblągu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W bogatym programie uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń – początek już o godz. 9 rano, a zakończenie późną wieczorową porą. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem obchodów.

Przypomnijmy, iż Narodowe Siły Zbrojne - organizacja konspiracyjna środowisk narodowo-patriotycznych - stanowiły istotny militarnie i ideowo element polskiego ruchu oporu okresu II wojny światowej i powojennego. Formowane kadrowo już od lipca 1942 r., formalnie zostały powołane do życia rozkazem z dnia 20 września 1942 r., podpisanym przez pierwszego komendanta NSZ – płk. Ignacego Oziewicza.

Oddziały zbrojne NSZ operowały samodzielnie lub we współdziałaniu z Armią Krajową, osiągając kadry dochodzące w pewnym momencie niemal do 75 tys. żołnierzy. Część zołnierzy podlegających Narodowym Siłom Zbrojnym na przestrzeni 1944 r. została włączona do Armii Krajowej. W przeciwieństwie do wielu jednostek Polskiego Państwa Podziemnego, NSZ podjęły czynną walkę z okupantem sowieckim, zajmującym w latach 1944-1945 kolejne tereny II Rzeczypospolitej. Najbardziej znaną spośród jednostek spod znaku NSZ jest Brygada Świętokrzyska, która wsławiła się walkami z licznymi oddziałami niemieckimi i sowieckimi oraz zachowała zdolność operacyjną nawet po zakończeniu II wojny światowej.

I właśnie tuż przed 81. rocznicą pierwszego rozkazu, formującego Narodowe Siły Zbrojne odbędą się w Elblągu uroczyste obchody. Ich plan na dzień 16 września zamieszczamy poniżej.

O godzinie 9:00 rozpocznie się III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ. Drużyny będą rywalizować na boisku przy ZSZ nr 1, przy ul. Robotniczej 173.

Następnie  o godz. 13:00, odbędzie się Msza św.  w Katedrze Św. Mikołaja. O godz. 14:00, po zakończeniu Mszy, rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ, który przejdzie ulicami elbląskiej Starówki do Ratusza Staromiejskiego. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału także w tych punktach uroczystości.

O godz. 15:00 odbędzie się dalsza część uroczystych obchodów w sali koncertowo-konferencyjnej Ratusza Staromiejskiego. W programie przewidziano następujące punkty:

- prezentacja historyka Przemysława Bubnowskiego pt. „Kulisy powstania NSZ”;

- wykład Grażyny Wosińskiej – „Elblążanie w NSZ”;

- wywiad z synem sierż. Wiktora Stryjewskiego „Cacko”;

- wykład dra Tomasza Greniucha pt. „Zgrupowanie oddziałów leśnych NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”- największa struktura NSZ po wojnie”;

- wykład dra Kordiana Kuczmy – „Związek Jaszczurczy - Miecz i Pług – NSZ. Żołnierze podziemia narodowego w KL Stutthof”;

- referat Edyty Czekalskiej pt. „Gen. J. Podhorski”;

- koncerty patriotyczne Sovy i Klehu.

Obchody zostały objęte patronatem honorowym wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Związek Żołnierzy NSZ - Okręg Pomorski, Młodzież Wszechpolska- Okręg Pomorski. Partnerem wspierającym wydarzenie jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

piotrskarga.pl

 

 

O losie kobiet, a w szczególności kobiet chrześcijańskich, w kręgu państw muzułmańskich opowie 5 października Konrad Ciempka. Spotkanie z dyrektorem krakowskiego biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie, pod tytułem „Usłysz jej płacz”, w ramach Klubu „Polonia Christiana”, odbędzie się o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6 na krakowskim Kazimierzu.
W środę 27 września przypada 411 rocznica odejścia z świata doczesnego ks. Piotra Skargi, wielkiego patrioty i kaznodziei narodu. W imieniu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem ks. Piotra Skargi w Krakowie wieńce od członków i sympatyków stowarzyszenia złożyli przedstawiciele zarządu.
Środowiska patriotyczne północnej Polski uczciły 81. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ, uroczysta Msza Święta, Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ ulicami elbląskiej starówki oraz konferencja popularno-naukowa i koncert patriotyczny były doskonalą okazją do wspominania polskich patriotów, których powinniśmy dzisiaj naśladować, szczególnie wobec prób anihilacji naszej tożsamości narodowej i wartości od wieków budujących polskość.
Wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi i prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace komitetu „Kraków dla kierowców”, który zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie.
Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.