Film „Via Dolorosa” wyróżniony na festiwalu „NIEPOKALANA 2020”

2020-09-24
Film „Via Dolorosa” wyróżniony na festiwalu „NIEPOKALANA 2020”

20 września 2020 r. w podwarszawskim Józefowie odbyła się uroczysta gala XXXV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „NIEPOKALANA 2020” pod patronatem m.in. ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej bp Romualda Kamińskiego oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego.

Jury wybierało laureatów spośród twórców z 17 krajów, którzy nadesłali 112 prac: 83 filmy, a także videoclipy i programy radiowe W zaszczytnym gronie zwycięzców i wyróżnionych znalazł się film dokumentalny „Via Dolorosa” w reżyserii Michała Wikła. W uzasadnieniu werdyktu jury festiwalu napisało m.in.: To znakomite dzieło przedstawiające Ziemię Świętą. Film dokumentalny, który zachwyca zarówno sposobem realizacji, pięknymi ujęciami, jak i niezwykle interesującymi opowieściami ks. prof. Waldemara Chrostowskiego.

Film „Via Dolorosa” to multimedialna podróż po Jerozolimie śladami ostatniej drogi Jezusa Chrystusa. Współczesne ujęcia przybliżonych lokalizacji wszystkich kolejnych stacji Drogi Krzyżowej przeplatane są z historyczno-teologicznymi komentarzami ks. Chrostowskiego, wielkiego znawcy tematyki Ziemi Świętej. Cechą najbardziej wyróżniającą produkcję Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi spośród innych filmów dokumentalnych o podobnej tematyce jest z całą pewnością sposób finansowania. To pierwszy taki film zrealizowany wyłącznie za pieniądze zebrane w publicznej zbiórce. Jak opowiada reżyser filmu, Michał Wikieł:

Film powstał nie tylko dzięki warsztatowi i pasji ekipy, która ze mną pracowała, wymienię tu Szymona Pipienia i Jacka Fliga; nie tylko dzięki naszemu zaangażowaniu i determinacji, żeby dzieło doprowadzić do końca – powiedział Michał Wikieł. – Jako współtwórców musimy wymienić także naszych Darczyńców – polskich katolików, de facto mecenasów tego dzieła, bo dzięki ich wsparciu zebraliśmy konieczne środki na sfinansowanie produkcji. Żadna instytucja publiczna nie przekazała nam na nią pieniędzy. Mało tego, również dystrybucja filmu „Via Dolorosa” będzie możliwa właśnie dzięki zaangażowaniu Darczyńców Stowarzyszenia. Za to serdecznie dziękujemy!


Więcej na PCh24.pl

PiotrSkarga.pl

Wielkoformatowa kampania propagująca przyjmowanie w sposób tradycyjny Najświętszego Sakramentu w katolickim kraju nie powinna budzić zdziwienia. Występując jako wierni świeccy zabieramy głos, upominając się o niezbywalne prawa wszystkich katolików. Czynimy to w sposób odpowiadający zaleceniom Kościoła, jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszego środowiska.
Wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Skiba mówi o kulisach akcji „Stop Komunii Świętej na rękę!” oraz przypomina o rewolucyjnych zmianach, które stały się podstawą do wystąpienia z tą inicjatywą.
We wtorkowy poranek 6 października 2020 r. odprawiona została Msza Święta w intencji wszystkich uczestników ostatniej edycji akcji "Twoje światło w Fatimie". Eucharystię w wyjątkowym miejscu - portugalskiej Fatimie - sprawowano za zapalających w 2020 r. wirtualne świece oraz wspierających tę inicjatywę dobrowolnymi datkami.
1 października br. Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”, która jest wyrazem troski świeckich środowisk katolickich o oddawanie należnej czci Najświętszemu Sakramentowi Ciała i Krwi Pańskiej.
Zapraszamy na spotkania Klubów „Polonia Christiana”, które odbędą się już we wtorek 6 października (Wrocław) i w środę 7 października (Ostrów Wielkopolski). Szykujemy dla Państwa ciekawą intelektualną podróż od początku marca i wywołanej wówczas pierwszej fali paniki związanej z koronawirusem do chwili obecnej, kiedy to władze nie odstępują od traktowania wirusa Sars Cov-2 jako największego zagrożenia społecznego.