Indie: katolicy poparli weto gubernatora stanu Gudżarat

2007-08-06 00:00:00


Indyjscy obrońcy praw człowieka z zadowoleniem przyjęli zawetowanie przez gubernatora stanu Gudżarat kontrowersyjnej ustawy, ograniczającej możliwość zmiany religii. Nawal Kishore Sharma, podejmując taką decyzję powołał się na konstytucję federalną, która gwarantuje wszystkim obywatelom swobodne wyznawanie, praktykowanie i upowszechnianie religii - informuje KAI.

Wyrażając uznanie dla odwagi gubernatora, przewodniczący Ogólnoindyjskiej Unii Katolickiej, John Dayal, wezwał władze w New Delhi do usunięcia z ustawodawstwa stanowego podobnych aktów naruszających wolność religijną. Prowadzą one bowiem często do prześladowań i niesprawiedliwych procesów.

Zdaniem przewodniczącego indyjskiego episkopatu, kard. Telesphora Toppo decyzja gubernatora stanu Gudżarat jest sygnałem pozytywnym. "Indyjski Kościół gotów jest działać także w warunkach dyskryminującego ustawodawstwa" - stwierdził kard. Toppo.

(źródło: KAI)

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.