Instytut i Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi fundują pomnik ks. Władysława Gurgacza

2014-09-05 00:00:00
Instytut i Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi fundują pomnik ks. Władysława Gurgacza
Zamordowany przez komunistów kapelan Żołnierzy Wyklętych, ks. Władysław Gurgacz to bohater zasługujący na upamiętnienie. 14 września 2014 roku w krakowskim Parku im. Henryka Jordana zostanie odsłonięta rzeźba duchownego ufundowana przez nasze środowisko. To zarazem okazja, by przypomnieć postać kolejnego - po ks. Ignacym Skorupce - katolickiego kapłana, które swoje młode życie oddał w imię obrony polskiej tożsamości i niepodległości.
 
Ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem” (1914 -1949) był jezuitą, kapelanem antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej w rejonie Łabowej (Beskid Sądecki). Po aresztowaniu przez UB został skazany w pokazowym procesie 3 sierpnia 1949 roku na karę śmierci w trybie doraźnym.
 
Przed wydaniem wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie, ks. Gurgacz niezłomnie stanął w obronie godności i pamięci polskich patriotów walczących z komunistycznym najeźdźcą. „Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć ?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę” – powiedział. Odmówił też komunistom prawa do wydawania wyroków śmierci, słowami: „Judica me Deus et discerne causam meam” (Osądź mnie, Boże, i rozstrzygnij sprawę moją).
 
Komuniści zamordowali ks. Gurgacza strzałem w tył głowy, 14 września 1949 roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Zrehabilitowany został dopiero 20 lutego 1992 r. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
W 61. rocznicę śmierci duchownego, nazywanego „Popiełuszką okresu stalinowskiego”, w krakowskim Parku im. Henryka Jordana zostanie odsłonięta jego rzeźba autorstwa salezjanina, ks. Roberta Kruczka. Fundatorem pomnika jest Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.
 
Uroczystość odsłonięcia pomnika ks. Grugacza rozpocznie o g. 11  polową Mszą Świętą w intencji kapłanów prześladowanych i pomordowanych w czasach komunistycznych. Następnie odsłonięty zostanie pomnik niezłomnego duchownego.
 
Na uroczystości zapraszają:
Prezes Towarzystwa Parku im. dra Henryka Jordana
Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

Zaledwie w ciągu kilku dni możesz otrzymać od nas poświęcony przez kapłana Cudowny Medalik, aby podarować go swoim bliskim. Do wykonanego na polecenie i na podstawie słów Matki Bożej medalika dołączymy również pobożną Nowennę do Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na stronie kampanii Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi „Dar Maryi” https://darmaryi.pl/ lub zadzwonisz do nas pod numer 12 423 44 23, a Medalik i Nowenna będą Twoje!
Ulicami Krakowa - z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi - już po raz dwunasty przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Hasłem tegorocznego wydarzenia było: „Polska wymiera – w dzieciach nadzieja”. Organizatorzy i uczestnicy podkreślali, że spotykają się w okolicznościach intensywnego ataku politycznego na instytucję rodziny, ale radosna atmosfera marszu podtrzymuje nadzieję, że polska rodzina – Bogiem silna – pokona wszelkie przeciwności.
Krakowski Klub Polonia Christiana oraz portal PCh24.pl zapraszają na ostatnie przed wakacjami spotkanie. Tym razem naszymi gośćmi będą: red. Witold Gadowski, red. Radosław Pogoda, red. Łukasz Warzecha i red. Łukasz Karpiel, którzy w ramach naszego - cieszącego się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem w całej Polsce - cyklu "Prawy Prosty PLUS" z udziałem publiczności dokonają politycznego podsumowania pierwszych sześciu miesięcy 2026 roku.
- Zwracam się z naglącym apelem do ziemi, wzywam prawdziwych uczniów Boga żyjącego i królującego w Niebie, wzywam prawdziwych naśladowców Chrystusa, wzywam Moje dzieci, Moich prawdziwych czcicieli, wzywam wreszcie apostołów czasów ostatnich, wiernych uczniów Jezusa Chrystusa – wołała Matka Boża podczas objawień we francuskim La Salette. Odpowiedzmy na Jej słowa. Nie pozostańmy obojętni!
We czwartek, 18 czerwca, serdecznie zapraszamy na siódme i ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu "Dekalog w prawie i rzeczywistości społecznej", przypominającego nauczanie św. Jana Pawła II z IV pielgrzymki do Ojczyzny (1991).