Jak realizujemy testament Jana Pawła II? Ważna konferencja dziennikarzy katolickich w Łodzi

2017-10-30
Jak realizujemy testament Jana Pawła II? Ważna konferencja dziennikarzy katolickich w Łodzi

Podczas łódzkiej konferencji ponownie zabrzmiał wyraźny głos w obronie cywilizacji chrześcijańskiej i podstawowych praw i wolności z nią związanych. Kolejne próby instytucjonalnego zniszczenia rodziny, brak należytej ochrony życia i rozprzestrzeniająca się plaga rozwodów – to obraz Polski i Europy dwanaście lat po śmierci papieża Jana Pawła II. O tym oraz o wielu innych zagadnieniach mówili uczestnicy tegorocznego spotkania, w tym reprezentujący PCh24.pl Krystian Kratiuk.

Po raz jedenasty w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się konferencja przygotowywana przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W tym roku organizatorzy odeszli od głównego tytułu serii („Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”), aby tym samym poszerzyć spektrum tematyczne przedstawianych referatów i towarzyszących im dyskusji. Na rok 2017 wybrano zatem tytuł „Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II”.

Jak co roku, w konferencji osobiście wziął udział inicjator i najbliższy patron wszystkich dotychczasowych edycji – bp Adam Lepa. Wygłosił on w trakcie pierwszej sesji przemówienie pt. „Blaski i cienie przygotowań do Wizyty”, odsłaniając przed zgromadzoną publicznością kulisy organizacji pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku, ze szczególnym uwzględnieniem pobytu w Łodzi. Hierarcha nakreślił realistyczny obraz działań dyskredytujących, blokujących i opóźniających program pielgrzymki, jakie podejmowały wówczas komunistyczne służby.

Warto także zwrócić uwagę na wystąpienie red. Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej, poświęcone kondycji współczesnego teatru i odniesieniu zachodzących w nim procesów do postulatów stawianych w nauczaniu papieża-Polaka. Oferta teatralna wielu polskich teatrów, z pośród których większość korzysta z budżetowego bądź samorządowego finansowania, przepełniona jest wulgarną, antykatolicką i antypolską propagandą, zawiera treści jawnie uderzające w autorytet Kościoła, w podstawy chrześcijaństwa oraz w polską tożsamość. To spektrum problemów znane jest szczególnie środowisku skupionemu wokół Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej i Instytutu Ks. Piotra Skargi, które wielokrotnie podejmowały stanowcze działania przeciwko tego rodzaju pseudosztukom. Wystarczy wymienić szeroko krytykowane i oprotestowane (w wielu miastach odwołaną) bluźnierstwo pod nazwą „Golgota picnic”, czy też bronione wciąż przez władze Warszawy „przedstawienia” wystawiane na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, zatytułowane „Klątwa”.

Wykład Krystiana Kratiuka dotyczył instytucji rodziny w nauczaniu św. Jana Pawła II i tego dokąd podąża jej postrzeganie w ustawodawstwie i kulturze światowej po śmierci papieża. Z jednej strony, w ciągu ostatnich dwunastu lat media prześcigały się w wypaczaniu wizerunku pochodzącego z Polski papieża, ignorując większość wydanego za jego pontyfikatu magisterium, z drugiej strony priorytet uzyskały najbardziej radykalne projekty rewolucji cywilizacyjnej, którym zawsze zdecydowanie sprzeciwiał się Jan Paweł II.

Redaktor portalu PCh24.pl przypomniał o walce, którą biskup Rzymu zdefiniował w trakcie swojego długiego pontyfikatu. Jest to walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci, której nie należy ograniczać do sprawy obrony życia poczętego. „Podczas jednej z audiencji generalnych, Jan Paweł II, poruszony już wówczas wyraźnymi w krajach Zachodu dążeniami lobby homoseksualnego, powiedział wyraźnie, że nie może stanowić prawdziwej rodziny związek dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet, a tym bardziej nie można przyznawać takim związkom prawa do adopcji osieroconych dzieci” – zauważył prelegent.

Krystian Kratiuk wspominał także o niepomiernych szkodach, jakie wyrządza chrześcijańskiej cywilizacji plaga rozwodów. W katolickim kraju, za jaki powszechnie uważa się Polskę, są miasta, w których odsetek unieważnionych przez urzędnika małżeństw sięga 50 procent. Zauważył, iż do rozwoju tych procesów przyczynia się wielu z nas. „Mówię także o tych spośród nas, którzy nie są w stanie na co dzień – mimo, że co niedzielę chodzą do kościoła – zwrócić uwagi dorosłemu synowi, córce, wnukowi lub pociotkowi, że życie w konkubinacie jest grzechem. Wielu z nas nie jest w stanie tego dzisiaj zrobić” – powiedział.

„Znów zapytają Państwo dlaczego mówię o tym na konferencji o Polsce w myśli Jana Pawła II. Dlatego, że Jan Paweł II żyje – i patrzy na nas z nieba. I prawdopodobnie dlatego, że żył tu między nami (pomimo naszych licznych wad i grzechów) Polska i polskie duchowieństwo różni się od Zachodu, jest wręcz wyjątkowe – być może to miał na myśli Pan Jezus, mówiąc siostrze Faustynie, że Polskę szczególnie umiłował. Tylko w kraju ludzi kochających i pamiętających Jana Pawła II do pomyślenia była wielka pokuta, publiczne różańce, akt przyjęcia Chrystusa za Króla czy w końcu Różaniec do granic. I dlatego też, gdy byłem na synodzie ds. rodziny, gdzie Komunia święta dla rozwodników była wiodącym tematem, dziennikarze z całego świata zapewniali mnie, że polscy biskupi są ostatnią nadzieją Kościoła na zachowanie w tej sprawie tradycyjnego nauczania. Polscy biskupi – uczniowie Jana Pawła II - z pewnością go w tej sprawie nie zdradzą, wiemy że trwają prace nad dokumentem wdrażającym Amoris laetitia i w Polsce, i chcemy być pewni, że nasi biskupi zostaną przy ich wielkim wychowawcy, w przeciwieństwie do niektórych episkopatów Zachodu, których przedstawiciele już za życia papieża Polaka sprzeciwiali się mu, choć bardziej nieśmiało niż dziś”mówił w kontekście wielkiego zamieszania w Kościele red. Kratiuk.

Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację cyklu, a więc zorganizowanie w październiku przyszłego roku kolejnej konferencji.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z wydarzenia. Materiały wideo z nagraniami poszczególnych wystąpień będą w najbliższym czasie udostępnione na stronie oddziału łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (katolickie.media.pl).

PiotrSkarga.pl


Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zaprasza do udziału w drugiej edycji kampanii „Lourdes – lek dla duszy i ciała”. Na każdego uczestnika akcji czeka poświęcony medalik, wydany specjalnie z okazji 160. rocznicy objawień w Lourdes, ciekawa broszura, a także możliwość zapisania swoich podziękowań i próśb do Matki Bożej.
Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zaprasza na panel dyskusyjny pod tytułem „Rosja Putina fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa”. Spotkanie ma dać odpowiedź na pytanie czy z perspektywy polskiego katolika Rosja może być rzeczywistą alternatywą dla pogrążonego w kryzysie tożsamości i wiary Zachodu? Panel odbędzie się 21 stycznia (wtorek) w godzinach 18.30 – 21.30 w Centrum Prasowym Foksal (Dom Dziennikarza Sala A) przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.
Posłowie Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej coraz śmielej wypowiadają się na temat usunięcia symbolu Męki Jezusa Chrystusa z sali obrad Sejmu. Przeciwko kolejnemu frontalnemu atakowi na Krzyż mobilizuje się katolicka opinia publiczna. W serwisie Protestuj.pl powstała petycja protestacyjna do szefów sejmowych klubów oraz Marszałka Sejmu, w której Polacy domagają się pozostawienia Krzyża w Sejmie. Podpisy pod nią spływają w lawinowym tempie.
Już po raz drugi katolicy z Sudanu Południowego modlili się za Darczyńców, którzy pomagają im zbudować murowane kaplice w Piirciok i Kowic za pośrednictwem Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ojciec Krzysztof Zębik odprawił za wszystkich Dobrodziejów Mszę św. w tymczasowej kaplicy w sudańskiej miejscowości Khadula.
Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zaprasza na pokaz filmu „Mięsożerca. Wróg numer jeden” oraz dyskusję z jego twórcami i producentami. Film zostanie wyświetlony 16 grudnia (poniedziałek) o godzinie 18.30 w sali konferencyjnej Hotelu Miodosytnia przy ulicy św. Wawrzyńca 6 w Krakowie (obok kościoła Bożego Ciała). Wstęp wolny!