Jak realizujemy testament Jana Pawła II? Ważna konferencja dziennikarzy katolickich w Łodzi

2017-10-30
Jak realizujemy testament Jana Pawła II? Ważna konferencja dziennikarzy katolickich w Łodzi

Podczas łódzkiej konferencji ponownie zabrzmiał wyraźny głos w obronie cywilizacji chrześcijańskiej i podstawowych praw i wolności z nią związanych. Kolejne próby instytucjonalnego zniszczenia rodziny, brak należytej ochrony życia i rozprzestrzeniająca się plaga rozwodów – to obraz Polski i Europy dwanaście lat po śmierci papieża Jana Pawła II. O tym oraz o wielu innych zagadnieniach mówili uczestnicy tegorocznego spotkania, w tym reprezentujący PCh24.pl Krystian Kratiuk.

Po raz jedenasty w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się konferencja przygotowywana przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W tym roku organizatorzy odeszli od głównego tytułu serii („Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”), aby tym samym poszerzyć spektrum tematyczne przedstawianych referatów i towarzyszących im dyskusji. Na rok 2017 wybrano zatem tytuł „Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II”.

Jak co roku, w konferencji osobiście wziął udział inicjator i najbliższy patron wszystkich dotychczasowych edycji – bp Adam Lepa. Wygłosił on w trakcie pierwszej sesji przemówienie pt. „Blaski i cienie przygotowań do Wizyty”, odsłaniając przed zgromadzoną publicznością kulisy organizacji pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku, ze szczególnym uwzględnieniem pobytu w Łodzi. Hierarcha nakreślił realistyczny obraz działań dyskredytujących, blokujących i opóźniających program pielgrzymki, jakie podejmowały wówczas komunistyczne służby.

Warto także zwrócić uwagę na wystąpienie red. Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej, poświęcone kondycji współczesnego teatru i odniesieniu zachodzących w nim procesów do postulatów stawianych w nauczaniu papieża-Polaka. Oferta teatralna wielu polskich teatrów, z pośród których większość korzysta z budżetowego bądź samorządowego finansowania, przepełniona jest wulgarną, antykatolicką i antypolską propagandą, zawiera treści jawnie uderzające w autorytet Kościoła, w podstawy chrześcijaństwa oraz w polską tożsamość. To spektrum problemów znane jest szczególnie środowisku skupionemu wokół Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej i Instytutu Ks. Piotra Skargi, które wielokrotnie podejmowały stanowcze działania przeciwko tego rodzaju pseudosztukom. Wystarczy wymienić szeroko krytykowane i oprotestowane (w wielu miastach odwołaną) bluźnierstwo pod nazwą „Golgota picnic”, czy też bronione wciąż przez władze Warszawy „przedstawienia” wystawiane na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, zatytułowane „Klątwa”.

Wykład Krystiana Kratiuka dotyczył instytucji rodziny w nauczaniu św. Jana Pawła II i tego dokąd podąża jej postrzeganie w ustawodawstwie i kulturze światowej po śmierci papieża. Z jednej strony, w ciągu ostatnich dwunastu lat media prześcigały się w wypaczaniu wizerunku pochodzącego z Polski papieża, ignorując większość wydanego za jego pontyfikatu magisterium, z drugiej strony priorytet uzyskały najbardziej radykalne projekty rewolucji cywilizacyjnej, którym zawsze zdecydowanie sprzeciwiał się Jan Paweł II.

Redaktor portalu PCh24.pl przypomniał o walce, którą biskup Rzymu zdefiniował w trakcie swojego długiego pontyfikatu. Jest to walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci, której nie należy ograniczać do sprawy obrony życia poczętego. „Podczas jednej z audiencji generalnych, Jan Paweł II, poruszony już wówczas wyraźnymi w krajach Zachodu dążeniami lobby homoseksualnego, powiedział wyraźnie, że nie może stanowić prawdziwej rodziny związek dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet, a tym bardziej nie można przyznawać takim związkom prawa do adopcji osieroconych dzieci” – zauważył prelegent.

Krystian Kratiuk wspominał także o niepomiernych szkodach, jakie wyrządza chrześcijańskiej cywilizacji plaga rozwodów. W katolickim kraju, za jaki powszechnie uważa się Polskę, są miasta, w których odsetek unieważnionych przez urzędnika małżeństw sięga 50 procent. Zauważył, iż do rozwoju tych procesów przyczynia się wielu z nas. „Mówię także o tych spośród nas, którzy nie są w stanie na co dzień – mimo, że co niedzielę chodzą do kościoła – zwrócić uwagi dorosłemu synowi, córce, wnukowi lub pociotkowi, że życie w konkubinacie jest grzechem. Wielu z nas nie jest w stanie tego dzisiaj zrobić” – powiedział.

„Znów zapytają Państwo dlaczego mówię o tym na konferencji o Polsce w myśli Jana Pawła II. Dlatego, że Jan Paweł II żyje – i patrzy na nas z nieba. I prawdopodobnie dlatego, że żył tu między nami (pomimo naszych licznych wad i grzechów) Polska i polskie duchowieństwo różni się od Zachodu, jest wręcz wyjątkowe – być może to miał na myśli Pan Jezus, mówiąc siostrze Faustynie, że Polskę szczególnie umiłował. Tylko w kraju ludzi kochających i pamiętających Jana Pawła II do pomyślenia była wielka pokuta, publiczne różańce, akt przyjęcia Chrystusa za Króla czy w końcu Różaniec do granic. I dlatego też, gdy byłem na synodzie ds. rodziny, gdzie Komunia święta dla rozwodników była wiodącym tematem, dziennikarze z całego świata zapewniali mnie, że polscy biskupi są ostatnią nadzieją Kościoła na zachowanie w tej sprawie tradycyjnego nauczania. Polscy biskupi – uczniowie Jana Pawła II - z pewnością go w tej sprawie nie zdradzą, wiemy że trwają prace nad dokumentem wdrażającym Amoris laetitia i w Polsce, i chcemy być pewni, że nasi biskupi zostaną przy ich wielkim wychowawcy, w przeciwieństwie do niektórych episkopatów Zachodu, których przedstawiciele już za życia papieża Polaka sprzeciwiali się mu, choć bardziej nieśmiało niż dziś”mówił w kontekście wielkiego zamieszania w Kościele red. Kratiuk.

Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację cyklu, a więc zorganizowanie w październiku przyszłego roku kolejnej konferencji.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z wydarzenia. Materiały wideo z nagraniami poszczególnych wystąpień będą w najbliższym czasie udostępnione na stronie oddziału łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (katolickie.media.pl).

PiotrSkarga.pl


Już po raz szesnasty, 12 października na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbył się Kongres Konserwatywny. W tym roku, z racji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, główny temat sięgał do korzeni naszej inicjatywy, zwłaszcza jej podstaw ideowych, jakimi są dzieła brazylijskiego myśliciela katolickiego, prof. Plinia Correi de Oliveira.
10 października 2019 r. polski misjonarz, kombonianin, o. Krzysztof Zębik odprawił w intencji Darczyńców Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi Mszę Św. w mieście Yirol w Sudanie Południowym. To tam posługiwał założyciel zgromadzenia kombonianów, św. Daniel Comboni, którego wspomnienie liturgiczne obchodziliśmy właśnie tego dnia.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi uświetniło swój jubileusz XX lat działalności specjalnym panelem dyskusyjnym, który odbył się w Warszawie w piątkowy wieczór 27 września.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zaprasza na wyjątkowy panel dyskusyjny: „Inwazja antykultury – jak stawić jej opór?” z udziałem wielu znakomitych gości. Spotkanie zorganizowane z okazji 20-lecia naszego Stowarzyszenia odbędzie się już 27 września o godzinie 18.00 w Warszawie.
Diecezja włocławska oraz Fundacja Solo Dios Basta, znana m.in. z akcji „Różaniec do granic”, organizują wydarzenie „Polska pod Krzyżem”. W najbliższą sobotę we Włocławku, miejscu gdzie Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał Mszę Św., zgromadzą się katolicy z całej Polski, aby zamanifestować swoją wiarę w obliczu ataków na Kościół i duchownych w naszym kraju. Tych Krakowian, którzy nie mają możliwości przybyć do Włocławka, zaprasza parafia pw. Bożego Ciała.