Jak realizujemy testament Jana Pawła II? Ważna konferencja dziennikarzy katolickich w Łodzi

2017-10-30
Jak realizujemy testament Jana Pawła II? Ważna konferencja dziennikarzy katolickich w Łodzi

Podczas łódzkiej konferencji ponownie zabrzmiał wyraźny głos w obronie cywilizacji chrześcijańskiej i podstawowych praw i wolności z nią związanych. Kolejne próby instytucjonalnego zniszczenia rodziny, brak należytej ochrony życia i rozprzestrzeniająca się plaga rozwodów – to obraz Polski i Europy dwanaście lat po śmierci papieża Jana Pawła II. O tym oraz o wielu innych zagadnieniach mówili uczestnicy tegorocznego spotkania, w tym reprezentujący PCh24.pl Krystian Kratiuk.

Po raz jedenasty w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się konferencja przygotowywana przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W tym roku organizatorzy odeszli od głównego tytułu serii („Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”), aby tym samym poszerzyć spektrum tematyczne przedstawianych referatów i towarzyszących im dyskusji. Na rok 2017 wybrano zatem tytuł „Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II”.

Jak co roku, w konferencji osobiście wziął udział inicjator i najbliższy patron wszystkich dotychczasowych edycji – bp Adam Lepa. Wygłosił on w trakcie pierwszej sesji przemówienie pt. „Blaski i cienie przygotowań do Wizyty”, odsłaniając przed zgromadzoną publicznością kulisy organizacji pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku, ze szczególnym uwzględnieniem pobytu w Łodzi. Hierarcha nakreślił realistyczny obraz działań dyskredytujących, blokujących i opóźniających program pielgrzymki, jakie podejmowały wówczas komunistyczne służby.

Warto także zwrócić uwagę na wystąpienie red. Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej, poświęcone kondycji współczesnego teatru i odniesieniu zachodzących w nim procesów do postulatów stawianych w nauczaniu papieża-Polaka. Oferta teatralna wielu polskich teatrów, z pośród których większość korzysta z budżetowego bądź samorządowego finansowania, przepełniona jest wulgarną, antykatolicką i antypolską propagandą, zawiera treści jawnie uderzające w autorytet Kościoła, w podstawy chrześcijaństwa oraz w polską tożsamość. To spektrum problemów znane jest szczególnie środowisku skupionemu wokół Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej i Instytutu Ks. Piotra Skargi, które wielokrotnie podejmowały stanowcze działania przeciwko tego rodzaju pseudosztukom. Wystarczy wymienić szeroko krytykowane i oprotestowane (w wielu miastach odwołaną) bluźnierstwo pod nazwą „Golgota picnic”, czy też bronione wciąż przez władze Warszawy „przedstawienia” wystawiane na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, zatytułowane „Klątwa”.

Wykład Krystiana Kratiuka dotyczył instytucji rodziny w nauczaniu św. Jana Pawła II i tego dokąd podąża jej postrzeganie w ustawodawstwie i kulturze światowej po śmierci papieża. Z jednej strony, w ciągu ostatnich dwunastu lat media prześcigały się w wypaczaniu wizerunku pochodzącego z Polski papieża, ignorując większość wydanego za jego pontyfikatu magisterium, z drugiej strony priorytet uzyskały najbardziej radykalne projekty rewolucji cywilizacyjnej, którym zawsze zdecydowanie sprzeciwiał się Jan Paweł II.

Redaktor portalu PCh24.pl przypomniał o walce, którą biskup Rzymu zdefiniował w trakcie swojego długiego pontyfikatu. Jest to walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci, której nie należy ograniczać do sprawy obrony życia poczętego. „Podczas jednej z audiencji generalnych, Jan Paweł II, poruszony już wówczas wyraźnymi w krajach Zachodu dążeniami lobby homoseksualnego, powiedział wyraźnie, że nie może stanowić prawdziwej rodziny związek dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet, a tym bardziej nie można przyznawać takim związkom prawa do adopcji osieroconych dzieci” – zauważył prelegent.

Krystian Kratiuk wspominał także o niepomiernych szkodach, jakie wyrządza chrześcijańskiej cywilizacji plaga rozwodów. W katolickim kraju, za jaki powszechnie uważa się Polskę, są miasta, w których odsetek unieważnionych przez urzędnika małżeństw sięga 50 procent. Zauważył, iż do rozwoju tych procesów przyczynia się wielu z nas. „Mówię także o tych spośród nas, którzy nie są w stanie na co dzień – mimo, że co niedzielę chodzą do kościoła – zwrócić uwagi dorosłemu synowi, córce, wnukowi lub pociotkowi, że życie w konkubinacie jest grzechem. Wielu z nas nie jest w stanie tego dzisiaj zrobić” – powiedział.

„Znów zapytają Państwo dlaczego mówię o tym na konferencji o Polsce w myśli Jana Pawła II. Dlatego, że Jan Paweł II żyje – i patrzy na nas z nieba. I prawdopodobnie dlatego, że żył tu między nami (pomimo naszych licznych wad i grzechów) Polska i polskie duchowieństwo różni się od Zachodu, jest wręcz wyjątkowe – być może to miał na myśli Pan Jezus, mówiąc siostrze Faustynie, że Polskę szczególnie umiłował. Tylko w kraju ludzi kochających i pamiętających Jana Pawła II do pomyślenia była wielka pokuta, publiczne różańce, akt przyjęcia Chrystusa za Króla czy w końcu Różaniec do granic. I dlatego też, gdy byłem na synodzie ds. rodziny, gdzie Komunia święta dla rozwodników była wiodącym tematem, dziennikarze z całego świata zapewniali mnie, że polscy biskupi są ostatnią nadzieją Kościoła na zachowanie w tej sprawie tradycyjnego nauczania. Polscy biskupi – uczniowie Jana Pawła II - z pewnością go w tej sprawie nie zdradzą, wiemy że trwają prace nad dokumentem wdrażającym Amoris laetitia i w Polsce, i chcemy być pewni, że nasi biskupi zostaną przy ich wielkim wychowawcy, w przeciwieństwie do niektórych episkopatów Zachodu, których przedstawiciele już za życia papieża Polaka sprzeciwiali się mu, choć bardziej nieśmiało niż dziś”mówił w kontekście wielkiego zamieszania w Kościele red. Kratiuk.

Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację cyklu, a więc zorganizowanie w październiku przyszłego roku kolejnej konferencji.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z wydarzenia. Materiały wideo z nagraniami poszczególnych wystąpień będą w najbliższym czasie udostępnione na stronie oddziału łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (katolickie.media.pl).

PiotrSkarga.pl


Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi rozpoczęło działalność w lipcu 1999 roku w Krakowie. Przez te 20 lat wspólnie z naszymi Korespondentami udało nam się zrobić naprawdę wiele. Przeprowadziliśmy już ponad 2 000 różnych akcji, pikiet, konferencji, protestów, które miały na celu obudzić uśpione sumienia Polaków i zaangażować ich w obronę wartości i zasad chrześcijańskich. Aby uczcić ten niezwykły jubileusz, na Mszy Świętej w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie zgromadziły się setki Przyjaciół Stowarzyszenia.
Minęło już 20 lat od chwili, kiedy grupa młodych działaczy katolickich powołała do istnienia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Stało się to 28 czerwca 1999 r. w Krakowie.
To już dwie dekady w służbie na rzecz obrony wartości chrześcijańskich w Polsce. Z tej okazji zapraszamy Państwa do specjalnie przygotowanego serwisu internetowego jubileusz.piotrskarga.pl, w którym przygotowaliśmy wiele interesujących materiałów na temat działalności Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
To już 20 lat odkąd istnieje i prężnie działa Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Nasz jubileusz zaczynamy uroczystą Mszą Świętą w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała w piątek 28 czerwca o godzinie 16:00.
Kult św. Michała Archanioła cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Peregrynująca figura Woda Niebieskich Zastępów ze wzgórza Gargano od 2013 roku nawiedziła już ponad 800 polskich parafii. Dzięki inicjatywie księży michalitów, w dniach 4-6 czerwca, św. Michał Archanioł zawita do parafii Bożego Ciała w Krakowie. Skorzystajmy z tej wyjątkowej okazji i zgromadźmy się na wspólnej modlitwie.