Kardynał Robert Sarah odchodzi z urzędu prefekta Kongregacji Kultu Bożego. Podziękujmy wspaniałemu kapłanowi za lata posługi

2021-03-06
Kardynał Robert Sarah odchodzi z urzędu prefekta Kongregacji Kultu Bożego. Podziękujmy wspaniałemu kapłanowi za lata posługi

Swoją posługę jako prefekt Kongregacji Kultu Bożego kończy Kardynał Robert Sarah. Złożona na ręce Ojca Świętego Franciszka rezygnacja została przyjęta. Jako wierni doceniający pełne poświęcenia Kardynała Saraha obronie tradycyjnej katolickiej nauki o rodzinie, moralności seksualnej i prawie do życia podziękujmy Kardynałowi, włączając się w akcję Stowarzyszenia „Polonia Christiana” pod hasłem „Merci Eminence!” ("Dziękujemy Eminencjo").

 

Pochodzący z afrykańskiej Gwinei duchowny 13 sierpnia 1979 roku został mianowany przez Papieża Jana Pawła II biskupem diecezji Konakry. Sakry biskupiej udzielał mu Kardynał Giovanni Benelli, a w chwili przyjmowania tej godności Robert Sarah był najmłodszym biskupem (34 letnim) w Kościele Katolickim.

W swojej posłudze Kościołowi pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady Cor Unum (od 7 października 2010 roku), która koordynuje działalność charytatywną Kościoła Katolickiego. Na to stanowisko 7 października 2010 roku mianował Kardynała Saraha Ojciec Święty Benedykt XVI.

W kolejnym miesiącu, podczas konsystorza 20 listopada 2010 roku, Biskup Robert Sarah odebrał biret kardynalski. 24 listopada 2014 roku Papież Franciszek mianował Kardynała Roberta Saraha prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Pełniąc wiele ważnych funkcji w Kościele Kardynał Robert Sarah był znany ze swojej wierności tradycji i staraniom o godne i piękne odprawianie liturgii. Kardynał Sarah dążył do naprawy posoborowego chaosu w kwestii celebracji Mszy Świętej i bronił niezmienności nauki Kościoła Katolickiego.

Otwarcie mówił o działaniu diabła we współczesnym świecie, wskazywał na konieczność zachowania nierozerwalności małżeństwa i podkreślał wagę społecznego nauczania Kościoła.

Za swoją postawę niejednokrotnie był atakowany i stawał się ofiarą upokorzeń, ale to nie wpłynęło na jego niezłomną wierność nauce Kościoła. Kardynał Robert Sarah przez lata posługi dawał wspaniały przykład duchownym i świeckim.

Rezygnacja z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jest spowodowana ukończeniem 75. roku życia, a watykańskie przepisy mówią o obligatoryjnym złożeniu urzędu po przekroczeniu tego progu wieku. Mimo że wielu z wiernych Kościoła Katolickiego liczyło na dalsze powierzenie przez Papieża Franciszka urzędu Prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Kardynałowi Sarahowi, tak się nie stało.

W uznaniu dla działalności Kardynała Saraha Stowarzyszenie „Polonia Christiana” zorganizowało akcję  "Merci Eminence!" („Dziękujemy Eminencjo!”), w której każdy z nas może podziękować dotychczasowemu prefektowi Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów za pełne poświęcenie i oddanie Kościołowi.

Podziękujmy więc wspólnie Kardynałowi Robertowi Sarahowi za jego posługę i zapewnijmy go o naszej modlitwie w jego intencji.

JBDKP

Widzowie TVP Polonia już po raz kolejny będą mieli okazję obejrzeć film pt. „Via Dolorosa - Droga zbawienia”, zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. „Via Dolorosa” to dokument, który posługuje się obrazami współczesnymi, ale pełni oddaje znany nam z Pisma Świętego przekaz i pomaga w zrozumieniu tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkim wzbogaceniem wyjątkowego dokumentu jest komentarz Ks. Prof. Waldemara Chrostowskiego, który przenosi nas w atmosferę czasów, gdy na Ziemi Świętej był obecny Jezus Chrystus.
8 maja w Fatimie została odprawiona Msza Święta za Przyjaciół Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi. Bezpośrednio po niej w Kaplicy Objawień Sanktuarium złożyliśmy podziękowania i prośby do Matki Bożej od naszych Dobrodziejów.
Nie milkną echa po zdjęciu z emisji w programie pierwszym TVP programu „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Władzom telewizji nie spodobała się krytyka rządu wygłoszona na antenie programu 12 kwietnia 2021 r. Wówczas zaproszeni goście w swoich komentarzach wnioskowali, że rząd zupełnie nie radzi sobie z COVID-19. W związku z takim potraktowaniem red. Pospieszalskiego, powstała specjalna petycja do prezesa TVP, w której Polacy domagają się przywrócenia programu.
Na stronie panieprezydencie.pl Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi kampanię pod hasłem „Stop dekarbonizacji!”. Apelujemy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by walczył o polski interes narodowy podczas zbliżającego się szczytu przywódców państw, zainicjowanego przez Prezydenta USA Joe Bidena. Zachęcamy Państwa do podpisywania i wysyłania petycji w tej sprawie.
Na tegoroczny okres Świąt Wielkiej Nocy oraz Niedzielę Miłosierdzia Bożego nasze Stowarzyszenie przygotowało wyjątkową ofertę pogłębienia swojej duchowości i zarazem rozpropagowania Prawdy o Bożym Miłosierdziu. Są to rozważania modlitewne, podzielone na 20 części, które każdego dnia można otrzymać na swoją skrzynkę email. Wystarczy tylko dołączyć do grona naszych korespondentów na specjalnie przygotowanej stronie.