Klub Polonia Christiana w Warszawie. Kto fałszywie oskarża kard. Wojtyłę i kard. Sapiehę?

2023-04-05 00:00:00
Klub Polonia Christiana w Warszawie. Kto fałszywie oskarża kard. Wojtyłę i kard. Sapiehę?

„Kłamstwa i manipulacje, fałszywe oskarżenia wobec kard. Wojtyły i kard. Sapiehy” – to temat ważny ze względu na nową falę ataków na duchownych, układających się w szerszą kampanię dyskredytującą autorytety narodowe, religijne i moralne. Przykłady powielania nieprawd, bezpodstawnych oskarżeń i manipulowania materiałami o dwóch wielkich Polakach – kardynale Wojtyle i kardynale Sapiesze – omówi już w czwartek 13 kwietnia dr hab. Rafał Łatka.

Doktor habilitowany Rafał Łatka jest wykładowcą akademickim, ekspertem w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz pracownikiem naukowym Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie i koordynatorem Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Dr hab. Rafał Łatka jest autorem licznych publikacji o tematyce historycznej, w szczególności poświęconej relacjom Kościoła katolickiego z komunistycznymi władzami PRL (zredagował m.in. serię wydawniczą „Kościół Katolicki w dokumentach”).

 

W dzisiejszych atakach na Kościół w Polsce widoczna jest pewna powtarzalność metod i celów do okresu, który miał odejść w niepamięć – środowiska antyreligijne dążą do legitymizacji swoich założeń programowych próbując „wepchnąć” część wiernych i hierarchów w swoje ramy. Niestety, w pewnym zakresie udaje im się to, a wobec duchownych nie ulegających presji lewicowych rewolucjonistów, stosują metody podobne do tych, które stosowała władza komunistyczna. Ataki z zastosowaniem kłamstw, manipulacji i półprawd pomieszanych z komentarzami wracają do naszej rzeczywistości.

 

Badający relacje aparatu władzy komunistycznej i Kościoła dr hab. Rafał Łatka tak pisał w swoim opracowaniu pt. „Zmienna amplituda stosunków państwo–Kościół katolicki w PRL w latach 80. XX wieku”: W ostatnim okresie istnienia PRL stosunki z Kościołem były dla komunistycznych władz szczególnie ważne, gdyż przy jego pomocy próbowano poprawić społeczną legitymizację reżimu przez wciągnięcie do inicjatyw projektowanych przez W. Jaruzelskiego i jego doradców. Usilnie promowano w prasie, a nawet w dokumentach Uds.W, ,,współdziałanie” Kościoła i rządu PRL w najważniejszych sprawach społeczno- politycznych (równocześnie nie zamierzano zrezygnować całkowicie z metod nacisku na Kościół używanych w poprzednich latach).

 

Wobec dzisiejszych ataków na Kościół, w tym na takie jego postaci jak św. Jan Paweł II czy kard. Adam Sapieha, wysłuchanie takiego znawcy stosunków państwa i Kościoła, jakim jest dr hab. Rafał Łatka, będzie dawało podstawę do realnego spojrzenia na działania i intencje atakujących Kościół dzisiaj.

 

Na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” zapraszamy w czwartek 13 kwietnia 2023 r. do Domu Literatury w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89), gdzie spotkamy się w sali konferencyjnej zlokalizowanej na poziomie +1. Zaczynamy o godz. 18:00 - wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

O losie kobiet, a w szczególności kobiet chrześcijańskich, w kręgu państw muzułmańskich opowie 5 października Konrad Ciempka. Spotkanie z dyrektorem krakowskiego biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie, pod tytułem „Usłysz jej płacz”, w ramach Klubu „Polonia Christiana”, odbędzie się o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6 na krakowskim Kazimierzu.
W środę 27 września przypada 411 rocznica odejścia z świata doczesnego ks. Piotra Skargi, wielkiego patrioty i kaznodziei narodu. W imieniu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem ks. Piotra Skargi w Krakowie wieńce od członków i sympatyków stowarzyszenia złożyli przedstawiciele zarządu.
Środowiska patriotyczne północnej Polski uczciły 81. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ, uroczysta Msza Święta, Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ ulicami elbląskiej starówki oraz konferencja popularno-naukowa i koncert patriotyczny były doskonalą okazją do wspominania polskich patriotów, których powinniśmy dzisiaj naśladować, szczególnie wobec prób anihilacji naszej tożsamości narodowej i wartości od wieków budujących polskość.
Wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi i prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace komitetu „Kraków dla kierowców”, który zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie.
Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.