Kolejna odsłona rosyjskiego imperializmu. Klub „Polonia Christiana” w Lublinie

2023-02-01 00:00:00
Kolejna odsłona rosyjskiego imperializmu. Klub „Polonia Christiana” w Lublinie

Upadek moralny i rozpowszechnianie błędów Rosji na kolejne państwa to rzeczywistość, którą coraz mocniej odczuwamy w wyniku przedłużającej się wojny rosyjsko – ukraińskiej za naszą wschodnią granicą. Odkrycie źródeł i motywów działań Rosji ułatwi poznanie filmu pt. „Wszystkie maski Kremla” oraz przewidziana po emisji prelekcja prof. Mieczysława Ryby.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 6 lutego (godz. 17:00) w ramach Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie. Warto przypomnieć, iż prof. Ryba to jeden z kluczowych ekspertów występujących w filmie „Wszystkie maski Kremla. Czy Rosja się nawróciła?”.

 

Rosyjski imperializm a Polska

 

Każdy oparty na negacji wartości chrześcijańskich system polityczny łatwo ulega degeneracji, przeradzając się w system autorytarny, a następnie totalitarny. Doświadczyły i wciąż doświadczają tego narody wielu krajów na świecie, cierpiące pod jarzmem władz nie szanujących praw naturalnych i brnących w odmęty ateizmu. Ofiarą takich tendencji kilkukrotnie była także i Polska.

 

Po kilkuletnim epizodzie osłabienia postradzieckiej Rosji i nieudanej próbie ugruntowania w tym kraju liberalnej demokracji, do władzy doszły tam siły nacjonalistyczno-imperialne. Dla tej funkcjonującej już od przeszło dwóch dekad elity władzy, na czele z Władimirem Putinem, chrześcijaństwo i prawosławna cerkiew to co najwyżej narzędzia do pozyskiwania poparcia społecznego oraz tworzenia z pomocą agentury wpływu propagandowej fasady Rosji w krajach Zachodu.

 

Pamiętając o tym, że Matka Boża w Fatimie ostrzegała przed błędami Rosji, która w XX wieku przyniosła światu wiele cierpień, powinniśmy poznać prawdziwe przyczyny zła płynącego z Kremla i trafiającego na podatny grunt w zateizowanym społeczeństwie od Kamczatki po Moskwę i Petersburg.

 

Film „Wszystkie maski Kremla” – o czym traktuje produkcja PCh24TV?

 

Filmowa produkcja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pt. „Wszystkie maski Kremla. Czy Rosja się nawróciła?” została zrealizowana przez ekipę filmową PCh24TV z reżyserem Krystianem Kratiukiem na czele. W filmie wykorzystano wiedzę wybitnych znawców problematyki wschodniej, badających rosyjską politykę, kulturę i historię, takich jak prof. Henryk Głębocki, prof. Mieczysław Ryba, czy też prof. Andrzej Nowak.

 

Film dokumentalny „Wszystkie maski Kremla” to uderzająca w prorosyjską i antychrześcijańską propagandę ekranizacja, która mogła powstać dzięki ofiarności Darczyńców Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, finansujących znakomitą większość kosztów przedsięwzięcia. Oni także w pierwszej kolejności otrzymali dostęp do filmu.

 

Oglądając film „Wszystkie maski Kremla” warto zastanowić się nad tym, co konstytuuje ideologię współczesnej Rosji, otwarcie wrogiej katolicyzmowi. Okazją do pogłębionej refleksji nad wpływem rosyjskiej polityki i jej źródeł będzie nie tylko poznanie filmu, który trafił do otwartej dystrybucji jesienią ubiegłego roku, ale także debata o realiach i skutkach działań Rosji z udziałem prof. Mieczysława Ryby, historyka, nauczyciela akademickiego, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz członka Kolegium IPN.

 

Na to ciekawe spotkanie, łączące emisję filmu i prelekcję prof. M. Ryby o wpływie Rosji na obecną sytuację, zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Lublinie, w poniedziałek 6 lutego br. o godzinie 17:00 w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul Rayskiego 3. Wstęp wolny!


PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.