Budujemy dwie kaplice w Sudanie Południowym

wrzesień 2019
Budujemy dwie kaplice w Sudanie Południowym

Budujemy dwie kaplice w Sudanie Południowym

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przy poparciu Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na budowę dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Wszystko wskazuje na to, że już wiosną przyszłego roku nasi katoliccy bracia z Afryki będą mieli dwa budynki sakralne, w których będą mogli gromadzić się na niedzielnej Mszy Świętej.

W ramach akcji „Krzyż nadzieją świata!” Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wysłało do ponad 270 tysięcy polskich domów specjalny pakiet zawierający poświęcony drewniany krzyżyk na rzemyku, na którym widnieją symbole Męki Pańskiej. Za Jego pomocą chcieliśmy uwrażliwić naszych Rodaków na los prześladowanych chrześcijan.

Każdy uczestnik kampanii otrzymał też folder „Jeżeli mnie prześladowali…”, będący cennym źródłem wiedzy na temat prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie oraz ich dyskryminacji w życiu publicznym.

Środki przekazane w ramach tej kampanii przez naszych Darczyńców zostały przeznaczone na rozpropagowanie akcji i budowę dwóch kaplic w Sudanie Południowym, gdzie ze względu na olbrzymią biedę i brak miejsca na modlitwę w czasie pory deszczowej, wierni nie mają możliwości uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii.

Każda z kaplic będzie mieć wymiary 17 m x 7 m oraz wysokość 3 m, będzie posiadać 16 okien i 3 drzwi, wyposażona zostanie w 20 ławek do użytku wiernych, będzie posiadać także wydzieloną zakrystię, wyposażoną w szaty i naczynia liturgiczne. Te skromne budynki pozwolą godnie odprawiać Msze Święte i nabożeństwa.

Nasza akcja cieszy się poparciem o. Krzysztofa Zębika MCCJ, misjonarza kombonianina posługującego na co dzień w Sudanie Południowym, który 10 października 2019 roku (w dzień liturgicznego wspomnienia patrona zakonu, św. Daniela Comboniego) oraz 8 grudnia 2019 roku (w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) za wszystkich uczestników naszej kampanii odprawił Msze Święte w Yirol.

Wdzięczność za podjęcie tej inicjatywy wyraża też Ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który zachęca do udziału w kampanii Stowarzyszenia:

Jestem wdzięczny za podjętą przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi inicjatywę niesienia pomocy chrześcijanom w Republice Sudanu Południowego. Dziękuję i proszę o włączenie się w proponowaną akcję budowy miejsc kultu w Sudanie Południowym. Wszystkich sympatyków Stowarzyszenia zapewniamy o naszej modlitwie.

Akcja była prowadzona także w internecie na stronie internetowej DlaSudanu.pl.

O historii Sudanu Południowego, kulturze zamieszkujących tam plemion, oraz o posłudze misyjnej można się dowiedzieć więcej z rozmowy z o. Krzysztofem Zębikiem MCCJ zamieszczonej na portalu PCh24.pl. Historia Sudanu to niemal 70 lat konfliktu muzułmańskiej północy z chrześcijańskim południem. Niepodległy od 2011 roku Sudan Południowy to kraj wciąż zamieszkany przez ludzi o mentalności wojennej, dla których jedyną odpowiedzią jest przemoc. Zanieśmy Chrystusa naszym braciom katolikom - zbudujmy im dwie kaplice!

Zobacz inne kampanie Stowarzyszenia i Instytutu