Lektura duchowa
 
Bitwa pod Lepanto i heroiczna postawa św. Piusa V
W październiku mija 431 lat od największego zwycięstwa morskiego chrześcijańskiej Europy nad imperium muzułmańskim. 7 października 1571 roku bitwa sprzymierzonych wojsk katolickich z siłami islamu w zatoce Lepanto ocaliła cywilizację chrześcijańską i kontynent europejski od groźby muzułmańskiej inwazji. Dzięki wstawiennictwu Najświętszej Marii Panny, mimo rażącej dysproporcji sił, katolicka armada odniosła decydujące zwycięstwo. Papież św. Pius V zdawał sobie doskonale sprawę z rosnącej z dnia na dzień potęgi imperium osmańskiego i niebezpieczeństwa, jakie niósł z sobą atak Osmanów na Włochy, a następnie turecka inwazja na cały kontynent, mogąca mieć dramatyczne skutki dla Europy. W tej sytuacji św Pius V zaapelował o wsparcie do Filipa II, króla Hiszpanii, będącej w tamtych czasach głównym świeckim sprzymierzeńcem Kościoła.

Zjednoczenie władzy świeckiej i duchowej

Papież mógł liczyć jedynie na pomoc Filipa II i na Wenecję, będącą w tych czasach morską potęgą. Gdyby Filip II wycofał swoje poparcie, mahometańskie hordy ruszyłyby na Włochy, a następnie zaatakowałyby całą chrześcijańską Europę. Byłby to koniec chrześcijańskiej cywilizacji na Zachodzie. Gdyby nie naciski św. Piusa V, nie doszłoby do bitwy pod Lepanto, a Hiszpania nie wysłałaby swoich wojsk.

Widzenie św. Piusa V

Papież przebywał w Rzymie na zebraniu kardynałów i modlił się w intencji zwycięstwa katolików nad mahometanami, mającego decydujące znaczenie dla chrześcijaństwa. W pewnym momencie, gdy odmawiał różaniec, miał widzenie zwiastujące rychłe zwycięstwo wojsk katolickich. Św. Pius V był prawdziwym bohaterem, tak jak Don Juan de Austria i inni wojownicy, którzy zwyciężyli pod Lepanto.