Nigeria: prześladowania wyznawców Chrystusa

2012-06-12 00:00:00
Nigeria: prześladowania wyznawców Chrystusa

„Ból i przerażenie” Stolicy Apostolskiej wyraził jej rzecznik po wczorajszych zamachach w Nigerii. Ks. Federico Lombardi zwrócił uwagę, że do dramatycznych wydarzeń w pobliżu chrześcijańskich miejsc kultu dochodzi tam regularnie niemal co niedziela. Wyraził też solidarność z nigeryjskim Kościołem.


Co najmniej ośmiu chrześcijan zginęło, a kilkudziesięciu jest rannych po zamachach przeprowadzonych przez islamistów z Boko Haram w Nigerii. W dwóch miastach muzułmańscy partyzanci urządzili krwawą niedzielę wyznawcom Chrystusa. W środkowej części kraju, w mieście Jos, zamachowiec samobójca wjechał samochodem pod dom modlitwy i zdetonował bombę. Eksplozja wywołała zawalenie się budynku. Pod gruzami zginęły co najmniej cztery osoby, a ponad 40 jest poważnie rannych. Atak na chrześcijan wywołał zamieszki w mieście. Ocaleni z zamachu zaczęli atakować miejscowych muzułmanów. W walkach zginęło co najmniej siedem kolejnych osób. Anglikański arcybiskup Jos Ben Kawashi potępił zamachy i wezwał chrześcijan do zaprzestania zemsty, która pogarsza jeszcze bardziej ich bezpieczeństwo zagrożone przez terrorystów.

Z kolej w mieście Biu na północnym wschodzie Nigerii uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień do uczestników nabożeństwa w jednym ze zgromadzeń protestanckich. Na miejscu zginęło dwóch chrześcijan, a wielu zostało rannych. Mamy do czynienia z bandą kryminalistów. Tak ostatnie wydarzenia skomentował dla katolickiej agencji Fides katolicki metropolita Jos. Abp Ignatius Ayau Kaigama zwrócił uwagę, że islamiści widzą w Kościele wroga, który uosabia zachodnią kulturę. Jednak tego przekonania nie podziela większość muzułmanów Nigerii – zapewnił przewodniczący tamtejszego episkopatu. – Podobnie nie popierają oni akcji terrorystów z Boko Haram. Abp Kaigama zapewnił, że katolicy są mocną wspólnotą i mają zapewnione bezpieczeństwo oraz swobodę kultu. Istnieją natomiast grupy chrześcijan, które przy współpracy mediów przesadzają w przedstawianiu realnej sytuacji i zagrożeń w Nigerii. Działalność taka prowadzi do paniki i zamieszania, stąd konieczna jest roztropność w relacjach medialnych – zaapelował metropolita Jos w Nigerii.

Do niedzielnych zamachów przyznała się muzułmańska sekta Boko Haram. Ten oddział afrykańskiej Al-Kaidy dąży do destabilizacji politycznej Nigerii oraz jej stopniowej islamizacji. Od ponad roku działalność terrorystów obnaża bezradność władz państwowych i wywołuje obawy o bezpieczeństwo wyznawców Chrystusa w tym afrykańskim kraju.

Sponsorem Boko Haram jest Arabia Saudyjska i inne kraje arabskie, których strategicznym celem jest wprowadzenie prawa szariatu w Nigerii, Nigrze i Mali. Saudowie są także sponsorami rebelii w Syrii. Do politycznej akcji Europy na rzecz Nigerii wezwał Franco Frattini. Były szef włoskiego MSZ przyznał, że brak pomocy dla rządu tego kraju może oznaczać dojście do władzy fundamentalistów. Jego zdaniem do obrony chrześcijan winna się również włączyć ONZ, która ma odpowiednie narzędzia, by bronić mniejszości religijnych.

Źródło: PCh24.pl
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.