O patriotyzmie i nacjonalizmie w Klubie „Polonia Christiana”. Prelekcja dra Bawera Aondo-Akaa w Krakowie

2023-11-09 00:00:00
O patriotyzmie i nacjonalizmie w Klubie „Polonia Christiana”. Prelekcja dra Bawera Aondo-Akaa w Krakowie

We wtorek 14 listopada w krakowskim Klubie „Polonia Christiana” spotkamy się z doktorem Bawerem Aondo-Akaa. Tematem spotkania, które Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi organizuje kilka dni po Narodowym Święcie Niepodległości, będzie „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.

 

Dr Bawer Aondo-Akaa. jest Krakusem, synem Nigeryjczyka i Polki, od dziecka niepełnosprawny. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w zdobyciu gruntownego wykształcenia. Posiada tytuł doktora teologii. Wielki polski patriota, konserwatysta i działacz społeczny.

Omówienie myśli politycznej dwóch polskich twórców niepodległej Rzeczpospolitej oraz Gilberta Keith Chestertona będzie ciekawym i aktualnym nawiązaniem do Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada i zwróceniem uwagi na potrzebę obrony suwerenności państw narodowych, wobec zakusów UE na stworzenie z państw członkowskich superpaństwa.

 

O mądrym pojmowaniu patriotyzmu i obowiązku wobec Ojczyzny pięknie świadczą słowa wypowiedziane przez Ignacego Jana Paderewskiego 15 lipca 1910 roku przy okazji uroczystego odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego na dzisiejszym Placu Matejki naprzeciw Barbakanu krakowskiego.

- Dzieło, na które patrzymy, nie powstało z nienawiści. Zrodziła je miłość głęboka Ojczyzny nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej silnej przyszłości, zrodziła je miłość i wdzięczność dla tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na walki pola, ale w obronie słusznej, dobrej sprawy zwycięsko dobyli oręża. Twórca pomnika i wszyscy, co mu przy pracy byli pomocni, składają hołd dziękczynny świętej praojców pamięci; składają go na ołtarzu Ojczyzny jako wotum pobożne, błagając te wysokie, świetlane duchy, od wieków już z Bogiem złączone, by wszystkie dzieci tej ziemi natchnęły miłością i zgodą, by rozszerzył serca nasze, by wyprosiły dla nas i wiary moc, i nadziei pogodę, rozwagę, cierpliwość i tę dobrą wolę, bez której nie ma ani cnót cichych, ani sławnych czynów. Niechże więc Naród w osobie najwyższego wszystkich ziem polskich Swego Dostojnika tę ofiarę serc naszych miłościwie przyjąć raczy. Niech każdy Polak i Litwin każdy, z dawnych dzielnic Ojczyzny czy zza oceanu, spoglądają n ten pomnik jako na znak wspólnej przyszłości, świadectwo wspólnej chwały, zachętę do wspólnej a owocnej pracy – mówił w 1910 roku artysta, wielki patriota i orędownik polskiej sprawy na arenie międzynarodowej – Ignacy Jan Paderewski.

 

O nim oraz o Romanie Dmowskim i Gilbercie Chestertonie będzie można porozmawiać z dr. Bawerem Aondo-Akaa już 14 listopada w Krakowie. Krakowski lub Polonia Christiana serdecznie zaprasza na wykład dr. Bawera Aondo-Akaa pt. „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.

 

Wykład odbędzie się w najbliższy wtorek 14 listopada o godzinie 18:00 w hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie (obok kościoła pw. Bożego Ciała na Kazimierzu). Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Jeśli Państwo mogą, prosimy o podzielenie się tą informacją z rodziną i znajomymi. Na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” wstęp wolny!

 

Piotrskarga.pl

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.