O utopiach, dystopiach i teoriach spiskowych na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Opolu

2022-01-14
O utopiach, dystopiach i teoriach spiskowych na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Opolu

Pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w piątek 21 stycznia w Opolu. Jego temat – „Utopie, dystopie, teorie spiskowe” – pobudza wyobraźnię i inspiruje do zadawania sobie pytań na temat procesów zachodzących we współczesnym świecie, wiodących czasami do abstrakcyjnych i nienormalnych sytuacji.

 

Oceniając wiele podejmowanych współcześnie decyzji mamy prawo zastanowić się, czy w współczesnych państwach uznawanych za demokratyczne proces podejmowania decyzji jest transparentny oraz w jakim stopniu bazują one na przesłankach racjonalnych, a w jakim stopniu spełniają ideologicznie motywowane trendy, burzące dotychczasowy porządek społeczny i gospodarczy.

 

Przyczynkiem do własnych rozważań i samodzielnego wyciągania wniosków będzie z pewnością spotkanie z Zbigniewem Modrzejewskim, które organizuje Klub „Polonia Christiana” w Opolu. Nasz prelegent jest ekonomistą, filozofem i znawcą problematyki niemieckiej, z którą miał okazję zapoznawać się w czasie trzydziestoletniego pobytu w Niemczech.

 

Perspektywa zmian cywilizacyjnych zachodzących w Niemczech jest dla naszego kraju ważna nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale także z powodu widocznych prób przenoszenia tamtejszych procesów na polski grunt.

 

Prelekcja Zbigniewa Modrzejewskiego o utopijnych i dystopijnych wizjach świata pozwoli uczestnikom spotkania przekonać się, które z tych wizji pozostają w sferze fantazji dzieł literackich, a które są transponowane do naszego realnego świata.

 

Zapraszamy na to ciekawie zapowiadające się spotkanie, które przygotowuje opolski Klub „Polonia Christiana”. Zachęcamy do osobistego udziału i do powiadomienia o nim osoby, które mogą być zainteresowane tematem „Utopie, dystopie, teorie spiskowe”.

 

Spotkanie w ramach Klubu „Polonia Christiana” w Opolu odbędzie się w piątek 21 stycznia 2022 r. w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ul. Damrota 1 (róg ul. Krakowskiej). Początek o godz. 18:00.

Przed prelekcją swój krótki występ muzyczny zaprezentują dla Państwa Magdalena i Krzysztof Krakowscy.
Wstęp na prelekcję i występ muzyczny wolny!

Autor legendarnych podręczników do historii Polski i monografii historycznych gościem Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie! Zapraszamy na spotkanie z prof. dr. hab. Wojciechem Roszkowskim, który będzie mówił o swoim najnowszym podręczniku „Historia i Teraźniejszość 1949-1979”. Nasz gość zmierzy się z paniczną krytyką, formułowaną przez lewicowych dziennikarzy i naukowców, a także wskaże na największe luki i zaniedbania w świadomości historycznej polskiej młodzieży. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zadeklarował swój udział w tym spotkaniu.
Obrona dorobku cywilizacji chrześcijańskiej, angażowanie katolików w życie społeczne, pobudzanie religijności, dbanie o dobre imię Polski i ochrona interesu narodowego – to główne kierunki już niemal ćwierćwiecznej działalności naszego środowiska. 28 czerwca Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, jego Darczyńcy i Przyjaciele obchodzą 23. rocznicę powołania stowarzyszenia.
Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej przyjęła we wtorek 24 maja 2022 roku uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030. W opinii Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wdrożenie zapisów dokumentu, w którym pod pretekstem walki z różnego rodzaju formami dyskryminacji przywołuje się przepisy Unii Europejskiej w tym zakresie zagraża wprowadzeniem do polityk i programów krajowych szkodliwych praktyk forsowania niebezpiecznych przepisów, deregulujących obecny stan prawny w Polsce.
Targany kolejnymi kryzysami i krytyką stanowiska wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół Powszechny realizuje nakreślony przez papieża program Synodu o synodalności. W cieniu wielkich wydarzeń rozgrywa się rywalizacja o model przebudowy Kościoła po obecnym Synodzie. Czy w Polsce czeka nas protestantyzacja na wzór niemiecki? O możliwych scenariuszach i obecnej sytuacji w Watykanie rozmawiać będą dwaj znakomici prelegenci...
Abp Fulton J. Sheen – myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i religijnego, postać znacząca dzięki swojej wyrazistości poglądów i konsekwencji w ich głoszeniu. Osobę tego wyjątkowego duchownego przybliży nam Jan J. Franczak podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w sali konferencyjnej krakowskiej „Miodosytni” w czwartek 23 czerwca.