O utopiach, dystopiach i teoriach spiskowych na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Opolu

2022-01-14
O utopiach, dystopiach i teoriach spiskowych na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Opolu

Pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w piątek 21 stycznia w Opolu. Jego temat – „Utopie, dystopie, teorie spiskowe” – pobudza wyobraźnię i inspiruje do zadawania sobie pytań na temat procesów zachodzących we współczesnym świecie, wiodących czasami do abstrakcyjnych i nienormalnych sytuacji.

 

Oceniając wiele podejmowanych współcześnie decyzji mamy prawo zastanowić się, czy w współczesnych państwach uznawanych za demokratyczne proces podejmowania decyzji jest transparentny oraz w jakim stopniu bazują one na przesłankach racjonalnych, a w jakim stopniu spełniają ideologicznie motywowane trendy, burzące dotychczasowy porządek społeczny i gospodarczy.

 

Przyczynkiem do własnych rozważań i samodzielnego wyciągania wniosków będzie z pewnością spotkanie z Zbigniewem Modrzejewskim, które organizuje Klub „Polonia Christiana” w Opolu. Nasz prelegent jest ekonomistą, filozofem i znawcą problematyki niemieckiej, z którą miał okazję zapoznawać się w czasie trzydziestoletniego pobytu w Niemczech.

 

Perspektywa zmian cywilizacyjnych zachodzących w Niemczech jest dla naszego kraju ważna nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale także z powodu widocznych prób przenoszenia tamtejszych procesów na polski grunt.

 

Prelekcja Zbigniewa Modrzejewskiego o utopijnych i dystopijnych wizjach świata pozwoli uczestnikom spotkania przekonać się, które z tych wizji pozostają w sferze fantazji dzieł literackich, a które są transponowane do naszego realnego świata.

 

Zapraszamy na to ciekawie zapowiadające się spotkanie, które przygotowuje opolski Klub „Polonia Christiana”. Zachęcamy do osobistego udziału i do powiadomienia o nim osoby, które mogą być zainteresowane tematem „Utopie, dystopie, teorie spiskowe”.

 

Spotkanie w ramach Klubu „Polonia Christiana” w Opolu odbędzie się w piątek 21 stycznia 2022 r. w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ul. Damrota 1 (róg ul. Krakowskiej). Początek o godz. 18:00.

Przed prelekcją swój krótki występ muzyczny zaprezentują dla Państwa Magdalena i Krzysztof Krakowscy.
Wstęp na prelekcję i występ muzyczny wolny!

Na kompromitujący pomysł władz Krakowa likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi zareagowali Polacy z Wileńszczyzny. W oświadczeniu Wspólnoty Miłosierdzia Bożego z siedzibą w Solecznikach na Wileńszczyźnie czytamy: Jako mieszkańcy Wileńszczyzny pamiętamy o zasługach księdza Piotra Skargi, który był pierwszym rektorem Akademii i Uniwersytetu Wileńskiego Towarzystwa Jezusowego. Nasza Wspólnota Miłosierdzia Bożego uważa, że dorobek życia księdza Piotra Skargi zasługuje na największy szacunek i pielęgnowanie pamięci o Nim, a nie likwidację miejsc upamiętniających tę wybitną w dziejach narodu polskiego postać.
Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją w obronie obecności pomnika Ks. Piotra Skargi przy Drodze Królewskiej w centrum Krakowa. Społeczny ruch przeciwstawienia się środowiskom wrogim patriotyzmowi, polskiej tradycji i wierze zyskuje poparcie kolejnych organizacji i osób. Pamiętajmy, że obojętność na lewackie ataki na historię Polski tylko ośmiela neorewolucjonistów nad Wisłą, zapatrzonych na ideowych pobratymców na Zachodzie.
Sekty, budują swoją bazę społeczną i materialną często żerują na nieszczęściach ludzkich, dając swoim członkom złudne uczucie opieki, w zamian żądając całkowitego poświęcenia się na rzecz sekciarskiego ugrupowania. „Dlaczego i jak sekty zmieniają ludzi?” – to temat spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 27 stycznia. Gościem Klubu będzie prof. Robert T. Ptaszek – doktor habilitowany nauk humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Jeśli są takie miejsca, w których pamięć o Piotrze Skardze powinna być szczególnie kultywowana, to jest to właśnie Kraków oraz Wilno. Rezygnacja z tego pomnika lub jego przesunięcie w inne miejsce oznaczałyby odwrócenie się władz miejskich od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków powinien być strażnikiem. - pisze dr hab. prof. UJ Zenon Piech w liście poparcia dla akcji petycyjnej "Skarga zostaje", którą prowadzi nasze Stowarzyszenie. Publikujemy dla Państwa ten list w całości.
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pan Ireneusza Kratiuka, taty red. Krystiana Kratiuka (redaktora naczelnego portalu PCh24.pl). Składamy szczere kondolencje synowi oraz całej pogrążonej w smutku rodzinie.