Odzyskajmy Boże Narodzenie - petycja do premiera

2020-12-16
Odzyskajmy Boże Narodzenie - petycja do premiera

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, których obchodzenie w tym roku będzie utrudnione przez utrzymywanie ostrego rygoru limitu osób mogących brać udział w nabożeństwach. Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi przygotowało akcję zgłaszania do premiera próśb o zmniejszenie tego limitu, tak aby nie dochodziło do przykrych sytuacji niewpuszczania wiernych do kościołów. Mimo krótkiego okresu zbierania podpisów petycję poparło już (na dzień 17 grudnia br.) ponad 12 tys. osób.

 

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, upamiętniające narodziny w betlejemskiej stajence Jezusa – Boga Żywego, wnoszącego w nasze życie wiarę, miłość, radość i nadzieję. Starajmy się, aby rozpoczęty nowy Rok Liturgiczny  był dla nas, wiernych Kościoła Katolickiego, początkiem normalności i zniesienia obostrzeń, utrudniających nam uczestnictwo w Eucharystii. Jeżeli chcemy, aby w radosny bożonarodzeniowy czas nikt nie musiał odejść od drzwi Świątyni Pańskiej i aby każdy chrześcijanin mógł radować się z narodzin Dzieciny, niosącej pokój i miłość zmęczonemu światu, włączajmy się w tę inicjatywę SKCh.

Pod tym linkiem można dołączyć do akcji i wysłać swoją petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, upamiętniające narodziny w betlejemskiej stajence Jezusa – Boga Żywego, wnoszącego w nasze życie wiarę, miłość, radość i nadzieję. Starajmy się, aby rozpoczęty nowy Rok Liturgiczny  był dla nas, wiernych Kościoła Katolickiego, początkiem normalności i zniesienia obostrzeń, utrudniających nam uczestnictwo w Eucharystii.


Po doświadczeniach, jakie przeżyliśmy podczas tegorocznego Wielkiego Postu i Świąt Wielkiej Nocy, gdy większość wiernych Kościoła Katolickiego nie mogła poświęcić pokarmów na stół wielkanocny ani uczestniczyć w święcie Zmartwychwstania Pańskiego, podjęliśmy akcję społeczną, która ma sprawić, aby Boże Narodzenie było obchodzone w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu normalności. Abyśmy tego pięknego Święta nie stracili i nie przerywali tradycji pielęgnowanej przez pokolenia. Chcemy, aby zmniejszanie obostrzeń epidemicznych, jakie ma miejsce m.in. wobec handlu wielkopowierzchniowego, przełożyło się także na zmianę regulacji dotyczących limitu wiernych w kościołach.

Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie prowadzi akcję pod nazwą „Odzyskajmy Boże Narodzenie”. Nasza inicjatywa jest wsparciem prośby, jaką do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierował Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki wnioskuje do Premiera o zmniejszenie limitu powierzchni świątyni przypadającej na jednego wiernego z 15 m kw. do 7 m kw.

 

Popierając stanowisko Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zwracamy uwagę, że nawet zmniejszenie limitu do 7 m kw. na jedną osobę uczestnicząca w Mszy Świętej jest nadal dużym ograniczeniem i utrudnieniem w udziale wiernych w życiu Kościoła. Uważamy też, że decyzja o ustaleniu liczby uczestników Eucharystii powinna być wyłączną kompetencją Biskupów w poszczególnych diecezjach.

 

Mając w pamięci niedawne Święta Wielkiej Nocy, zróbmy wszystko, aby nadchodzące Boże Narodzenie było świętowane zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła Katolickiego. Pasterka i Msze Święte w Boże Narodzenie dla każdego katolika są źródłami radości, czerpanej także z obecności we wspólnocie wiernych. Nie chcemy, aby z możliwości udziału we wspólnej modlitwie czy śpiewaniu kolęd z powodu administracyjnych regulacji był ktokolwiek wykluczony.

Pamiętajmy, że każdy wierny Kościoła Katolickiego ma prawo uczestniczyć w obrzędach Narodzenia Pańskiego, a święta zaczynają się już za kilka dni. Dołącz więc do naszej akcji i złóż swój głos poparcia dla petycji do premiera pod tym linkiem

 

JBDKP


Z radością informujemy, że akcja „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!”, łącząca wsparcie odbudowy kościoła w zniszczonym przez trzęsienie ziemi miasteczku Nursja oraz propagowanie noszenia Medalika Św. Benedykta, zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki pomocy okazanej przez naszych Darczyńców ojcowie benedyktyni przeprowadzili niezbędne prace renowacyjne świątyni, fasady i dzwonnicy.
Jak poinformował portal PCh24.pl, jeszcze dziś mają trafić do Sejmu podpisy złożone pod projektem ustawy dotyczącej wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i zastąpienia jej nowym aktem. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” zebrał ponad 150 tys. podpisów, przy wymaganych 100 tysiącach.
Niech Bożonarodzeniowy okres będzie okazją do dzielenia się Dobrą Nowiną, płynącą z narodzin Świętej Dzieciny w Betlejem i napełnia nas siłą na przetrwanie trudnych chwil oraz pozwoli nam uwolnić się od smutków, jakich nie szczędził nam mijający 2020 rok.
Spotkanie pojednawcze dwóch stron, sfinalizowane podpisaniem ugody między ks. Isakowiczem-Zaleskim a reprezentującym kurię tarnowską ks. dr. hab. Robertem Kantorem odbyło się 22 grudnia 2020 r. w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie z inicjatywy zarządu SKCh.
Debata o młodzieży pokazała to dobitnie. Jeśli leży nam na sercu przyszłość młodego pokolenia i naszej Ojczyzny to już ostatnia chwila, by bić na alarm. Najwyższy czas, by dać odpór demoralizacji oraz przejmowaniu umysłów dzieci i młodzieży przez środowiska bazujące na antywartościach i nihilizmie moralnym.