Rusza proces beatyfikacyjny księdza Piotra Skargi!

2013-05-31 00:00:00
Rusza proces beatyfikacyjny księdza Piotra Skargi!
Jak podaje portal PCh24.pl, w dniu 12 czerwca ma ruszyć proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi! Jezuici zdobyli zarówno akceptację metropolity krakowskiego, jak i generała zakonu w Rzymie. To wielka radość dla wszystkich tych, którzy życie i działalność ks. Skargi uważają za wzór do naśladowania.

12 czerwca po raz pierwszy zbierze się grono członków komisji historycznej oraz komisji cenzorów-teologów. W sumie będzie to dwanaście osób. Informację tę przekazał „Gazecie Krakowskiej” o. Krystian Biernacki, krakowski jezuita, wicepostulator w procesie. Głównym postulatorem jest jeden z jezuitów mieszkających w Rzymie. Nazwiska członków komisji na razie pozostają tajemnicą. Wiemy jednak, że oprócz jezuitów zasiądą w niej naukowcy z Uniwersytetów Papieskiego w Krakowie, a także z uczelni w Opolu i Warszawie.


Jak w przypadku każdego procesu beatyfikacyjnego komisja będzie badać wszystko, co ks. Piotr Skarga napisał a także to, co napisano o nim. Już wiadomo, że nie będzie to proste, bo część dzieł legendarnego Kaznodziei nie została jeszcze (sic!) przetłumaczona z łaciny.  Członkowie komisji będą również badać m.in. autentyzm wiary, nadziei i miłości - przypomina o. Biernacki.


Przygotowania do obecnego procesu beatyfikacyjnego trwały bardzo długo - w XX-leciu międzywojennym rozpoczęto edycję jego dzieł, ekshumowano jego szczątki (1936 r.), organizowano konferencje i sympozja. Te prace przerwała II wojna światowa. Niemniej jednak od wielu lat w krakowskim kościele śś. Piotra i Pawła, przy grobie księdza Skargi rozwija się jego kult. Rośnie też zainteresowanie postacią królewskiego kaznodziei wśród historyków i dokumentalistów.



Więcej o rozpoczynającym się procesie beatyfikacji księdza Piotra Skargi na portalu PCh24.pl.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.