Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

2021-03-31
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Reprezentacja naszego Stowarzyszenia w dniu 30 marca 2021 r. przeszła wymagający szlak przez pasmo gór w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Makowskim. W ten sposób włączyliśmy się w zainicjowane w 2009 r. coroczne wydarzenie religijne pod nazwą Ekstremalna Droga Krzyżowa.

To nie pierwszy raz, gdy uczestniczyliśmy w takim wydarzeniu. W 2018 r. grupa pracowników SKCh im. Ks. Piotra Skargi również przemierzała górskie szlaki, odprawiając Drogę Krzyżową.

W 2021 roku udało się wyruszyć ponownie. Pomimo trudnych warunków, w tym początkowo obfitego deszczu oraz zalegających na wyższych partiach gór znacznych ilości śniegu, udało się w zwartej grupie przemierzyć ponad 12-kilometrową trasę. W jej trakcie towarzyszyły nam rozważania Męki Pańskiej oraz różnorodne modlitwy. Warto dodać, iż przed wyruszeniem w górę, wzięliśmy udział w porannej Mszy Świętej.

Jak podaje portal pch24.pl, dotychczas w samym 2021 roku Ekstremalną Drogę Krzyżową przebyło ponad 37 tys. osób, korzystając z 1006 wyznaczonych tras. Może to jednak być liczba istotnie zaniżona, choćby z uwagi na to, że wielu katolików odbywa to nabożeństwo samotnie i bez rejestrowania się u głównego koordynatora akcji, czyli krakowskiej Fundacji Indywidualności Otwartych. W tym roku większość Ekstremalnych Dróg Krzyżowych z udziałem zarejestrowanych uczestników odbyła się w dniach 26-27 marca.

 

PiotrSkarga.pl

Widzowie TVP Polonia już po raz kolejny będą mieli okazję obejrzeć film pt. „Via Dolorosa - Droga zbawienia”, zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. „Via Dolorosa” to dokument, który posługuje się obrazami współczesnymi, ale pełni oddaje znany nam z Pisma Świętego przekaz i pomaga w zrozumieniu tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkim wzbogaceniem wyjątkowego dokumentu jest komentarz Ks. Prof. Waldemara Chrostowskiego, który przenosi nas w atmosferę czasów, gdy na Ziemi Świętej był obecny Jezus Chrystus.
8 maja w Fatimie została odprawiona Msza Święta za Przyjaciół Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi. Bezpośrednio po niej w Kaplicy Objawień Sanktuarium złożyliśmy podziękowania i prośby do Matki Bożej od naszych Dobrodziejów.
Nie milkną echa po zdjęciu z emisji w programie pierwszym TVP programu „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Władzom telewizji nie spodobała się krytyka rządu wygłoszona na antenie programu 12 kwietnia 2021 r. Wówczas zaproszeni goście w swoich komentarzach wnioskowali, że rząd zupełnie nie radzi sobie z COVID-19. W związku z takim potraktowaniem red. Pospieszalskiego, powstała specjalna petycja do prezesa TVP, w której Polacy domagają się przywrócenia programu.
Na stronie panieprezydencie.pl Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi kampanię pod hasłem „Stop dekarbonizacji!”. Apelujemy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by walczył o polski interes narodowy podczas zbliżającego się szczytu przywódców państw, zainicjowanego przez Prezydenta USA Joe Bidena. Zachęcamy Państwa do podpisywania i wysyłania petycji w tej sprawie.
Na tegoroczny okres Świąt Wielkiej Nocy oraz Niedzielę Miłosierdzia Bożego nasze Stowarzyszenie przygotowało wyjątkową ofertę pogłębienia swojej duchowości i zarazem rozpropagowania Prawdy o Bożym Miłosierdziu. Są to rozważania modlitewne, podzielone na 20 części, które każdego dnia można otrzymać na swoją skrzynkę email. Wystarczy tylko dołączyć do grona naszych korespondentów na specjalnie przygotowanej stronie.