Ważne słowa Sławomira Skiby przed kamerami PCh24TV

2020-10-09
Ważne słowa Sławomira Skiby przed kamerami PCh24TV

Wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Skiba mówi o kulisach akcji „Stop Komunii Świętej na rękę!” oraz przypomina o rewolucyjnych zmianach, które stały się podstawą do wystąpienia z tą inicjatywą.

 

Podczas wywiadu dla portalu PCh24.pl redaktor Marcin Austyn zadał Wiceprezesowi Sławomirowi Skibie pytania o powody, które skłoniły Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi do rozpoczęcia wspomnianej wyżej akcji informacyjnej. Jego rozmówca odniósł się do sytuacji w polskich kościołach po ogłoszeniu pandemii wirusa Sars-CoV-2 (koronawirusa) oraz po wprowadzeniu wiosną 2020 roku drakońskich ograniczeń w korzystaniu z miejsc kultu. Wyjaśnił, że to, co dzieje się w wielu polskich kościołach wymaga reakcji ze strony świeckich wiernych i postawienia na nowo pytania, która forma przyjmowania Komunii Św. minimalizuje ryzyko profanacji i służy dbałości o każdą cząstkę Hostii.

 

- Od kilku miesięcy obserwowaliśmy z zaniepokojeniem proces, który był w Polsce tamowany przez całe dziesięciolecia. Najpierw forsowane było przyjmowanie Komunii Świętej tylko na rękę – rzekomo ze względów sanitarnych i medycznych. Później stanowiska Episkopatu powstrzymały tego typu wymuszające zachowania, ale ta praktyka powoli utrwala się w kościołach. Widzimy, jak wielu wiernych zaczęło zupełnie bezrefleksyjnie przyjmować Komunię Świętą na rękę, zapominając o podstawowej dla nas prawdzie wiary, że w konsekrowanej Hostii, w każdym najmniejszym Jej kawałku, jest obecny sam Pan Jezus – mówi Wicperezes Sławomir Skiba.

 

Obserwując od dłuższego czasu praktykę podawania Komunii Świętej do rąk widzimy, że wierni nie mają możliwości puryfikacji dłoni i palców, mającej na celu uniknięcie upadku nawet najmniejszego okrucha Hostii.

 

Red. Marcin Austyn podczas rozmowy nawiązał do tła społecznego całej sytuacji, mającej swoje źródło w gigantycznej panice z powodu koronawirusa, także wśród wiernych uczęszczających do kościołów. Zwrócił też uwagę, że często świeccy wierni w nowych, dotąd niecodziennych sytuacjach, takich jak odmowa lub utrudnienie udzielenia Komunii Świętej do ust, nie wiedzieli, jak się zachować. Często czuli się wprost przymuszani do zmiany formy przyjmowania Ciała Chrystusa, co uzasadniano rzekomo większym zagrożeniem epidemicznym.

 

- Ta postawa w obecnej formie nie daje żadnej gwarancji oddawania należnej czci Panu Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. To nie jest jedynie doświadczenie ostatnich miesięcy, choć wtedy w sposób piorunujący zjawisko Komunii Świętej na rękę zaczęło dominować w niektórych wspólnotach i parafiach. Pamiętamy jednak także praktykę co najmniej kilku dekad stosowania Komunii Świętej na rękę w krajach Europy Zachodniej. Widzimy, jak walnie przyczynia się ona do osłabienia czci do Najświętszego Sakramentu oraz wiary w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – zauważył Sławomir Skiba.

 

Wiceprezes nawiązał także do drugiego, obok billboardów, kluczowego elementu kampanii, którą zainicjowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Jest to dostępna pod adresem https://cialochrystusa.com/ broszura zatytułowana „W tej Hostyi jest Bóg żywy”.

 

 - Ważnym przypomnieniem w naszej broszurze jest opis dwóch cudów eucharystycznych, jakie wydarzyły się w ostatnich latach w Polsce. Pierwszy opis dotyczy cudu w Sokółce, drugi – cudu w Legnicy. To dwa wydarzenia, przez które Opatrzność chciała nam coś powiedzieć. Jestem przekonany, że obydwa cudowne zdarzenia wynikały z niedostatecznej troski o Ciało Pana Jezusa, w związku z nieuszanowaniem Eucharystycznej Postaci Ciała Pana Jezusa. On dał nam sygnał, że jest tam rzeczywiście obecny, gdyż mamy dowody naukowe w postaci badań laboratoryjnych, które wykazały obecność w obu przypadkach żywej tkanki serca mięśniowego osoby konającej.

 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy, którą zamieściliśmy w dziale PiotrSkargaTV oraz do zapoznania się materiałami zamieszczonymi na stronie CialoChrystusa.com.

 

PiotrSkarga.pl

Powieść George’a Orwella „Rok 1984” była zakazana w PRL. System uczulony na krytykę nie mógł jej tolerować obnażania jego prawdziwej dyktatorskiej twarzy. Czy film w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” będzie również nie do zniesienia dla rozlewających się współczesnych totalitaryzmów, zawłaszczających sobie prawo do decydowania o nas i naszym życiu? Kinowa premiera filmu pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0" odbędzie się w Warszawie, w kinie „Luna” już 1 grudnia 2021 r. (w środę), godz. 19:00.
„Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić” – to temat spotkania z redaktorem PCh24.pl i PChTV Pawłem Chmielewskim w najbliższy czwartek, 25 listopada. Na prelekcję i dyskusję zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.
„Nie taki opozycjonista. Ks. H. Gulbinowicz w rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – to temat dwóch spotkań z dr. hab. Rafałem Łatką, na jakie zapraszamy w ramach Klubów „Polonia Christiana” do Warszawy (18 listopada) i Gdyni (19 listopada).
Wielkopolska, Ziemia Lubuska i Małopolska – tak geograficznie lokują się nowe inicjatywy publicznych modlitw różańcowych. Wielka duchowa siła różańca od wieków jest wsparciem dla wiernych w trudnych chwilach i sposobem podziękowania za dary, jakimi nas obdarza Stwórca.
Mieszkańców Rzeszowa i wszystkich pragnących włączyć się w modlitwę różańcową zachęcamy do udziału w spotkaniu modlitewnym „Różaniec na szaniec”. Modlitwa odbędzie się w sobotę 13 listopada o godzinie 12.00 w centrum Rzeszowa, na skrzyżowaniu al. Łukasza Cieplińskiego i al. Józefa Piłsudskiego. Organizatorem modlitw różańcowych w trzech małopolskich miastach jest Fundacja Pro – Prawo do Życia przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.