Wielcy, skromni, wierni Bogu. Pokaz filmowy i konferencja w Leżajsku

2023-09-02 00:00:00
Wielcy, skromni, wierni Bogu. Pokaz filmowy i konferencja w Leżajsku

10 września w Markowej na Podkarpaciu będzie mieć miejsce wyjątkowa uroczystość – beatyfikacja rodziny Ulmów. Klika dni później, 16 września, na pokazy niezwykle cennych filmów o tej rodzinie oraz na konferencje poświęconą siostrze Wandzie Broniszewskiej zapraszają Klub „Polonia Christiana” wraz z Uniwersytetem Peregrini z Leżajska.

 

Pokazy filmów „Historia jednej zbrodni” i „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” oraz konferencja Piotra Podleckiego pt. „Siostra Wanda Boniszewska – stygmatyczka w sowieckim łagrze” odbędą się w sobotę 16 września br. o godz. 10:00 w Muzeum Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 20) w Leżajsku. Wstęp na pokazy filmów i na prelekcję o siostrze Wandzie Broniszewskiej jest bezpłatny.

 

Pierwszy raz w historii Kościoła

 

Obydwa filmy poświęcone rodzinie Ulmów z Markowej powstawały z wielką pieczołowitością i z bogatym rozpoznaniem dokumentacyjnym. Wiedza o rodzinie Ulmów z Markowej jest w świecie jeszcze mało rozpowszechniona, ale bezprecedensowa beatyfikacja, jaka ma nastąpić 10 września, powinna zwrócić uwagę na tę rodzinę i na jej wielki czyn miłosierdzia, za jaki zapłaciła najwyższą cenę – cenę życia.

Rodzina Ulmów, która w 1944 roku za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów została rozstrzelana przez Niemców, będzie pierwszą w historii Kościoła całą rodziną wyniesioną na ołtarze. Pierwszy raz beatyfikowane zostanie także dziecko jeszcze nienarodzone, które w swoim łonie nosiła matka rodziny, a której także nie oszczędzili hitlerowscy żołdacy.

 

Dwa wartościowe filmy o Ulmach

 

Film „Ulmowie Błogosławiona rodzina” jego autor Dariusz Walusiak tworzył 20 lat. Pierwsze zdjęcia były robione, gdy o rodzinie Ulmów mało kto słyszał. Dokumentowanie faktów, zbieranie relacji świadków pamiętających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, odkrywanie nowych okoliczności i wydarzeń z życia Ulmów to nieoceniony wkład w obecną postać filmu. Warto wspomnieć chociażby, że pierwszym rozmówcą nagranym w 2004 roku był brat Józefa Ulmy. Dzięki wczesnemu rozpoczęciu prac nad filmem Dariusz Walusiak daje nam w swojej opowieści moc przeżyć pozwalających lepiej zrozumieć wielkość tej polskiej rodziny z Markowej.

Dla budowania wiedzy o rodzinie Ulmów poznanie przekazu drugiego filmu, jaki będzie pokazany w Leżajsku 16 września br. jest niemniej konieczne.

„Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Pilisa to nie tylko odsłonięcie mroków okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich z perspektywy dzisiejszych czasów i naszego współczesnego spojrzenia. To także podążanie tropem sprawców zbrodni dokonanej w 1944 roku w Markowej i ujawnienie ich bezkarności. Za sprawą dzieła Mariusza Pilisa dowiadujemy się m.in., że Eilert Dieken, Niemiec, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, żył po zakończeniu II wojny światowej spokojnie i cieszył się w Niemczech powojennych szacunkiem i uznaniem.

 

Skrucha komunisty

 

Wzbogaceniem pokazów filmowych, przygotowanych przez Klub „Polonia Christiana” wraz z Uniwersytetem Peregrini w Leżajsku będzie konferencja Piotra Podleckiego pt. „Siostra Wanda Boniszewska – stygmatyczka w sowieckim łagrze”. Przed wysłuchaniem prelekcji Piotra Podleckiego warto poznać postać siostry Wandy Broniszewskiej, o której pisano m.in. w wydawanym przez Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi dwumiesięczniku „Przymierze z Maryją” (nr 44 styczeń/luty 2009).

Czytamy tam m.in.: Jeden naczelnik był od przestrzegania przepisów więziennych i ten nade mną się znęcał, bił głową o ścianę: prawda, że naruszałam przepisy więzienne; rozmawiałam morsem przez wystukiwanie w ścianę i karmiłam ptactwo, sypiąc przez lufcik okruchy chleba. Nagle w nocy drzwi się otworzyły i wszedł ten „rieżimnik” i zaczął prosić mnie o przebaczenie, że bił moją głową o ścianę i powiedział tak: „Wiecie, teraz przekonałem się, że Bóg jest, bo sumienie nie daje mi spokoju i musiałem się żegnać znakiem krzyża. Moja matka jest wierząca, ja teraz także chcę być wierzącym tak jak i wy: jeżeli was wypuszczą na wolność, to przyjedźcie do mnie, będę się wami opiekował jak rodzoną siostrą, dobrze?” Na to ja: „Bardzo pragnę, abyście odzyskali wiarę i wy, i cała wasza rodzina.” On mówił dalej: „A wiecie, co mówiliście o Stalinie, o Berii i Abakumowie? To już wiadomo, że były to diabły...” Jednak nie dokończył tego, co miał do powiedzenia, bo go ktoś wywołał. Później sanitariuszka powiedziała siostrze Wandzie, że go wyrzucono z partii i pracy, bo podobno powiedział, że ją bezprawnie osądzono i że Bóg naprawdę istnieje. Po śmierci Stalina napisał list do Boniszewskiej i przysłał 100 rubli na cukier. Co ciekawe kilka dni później przyszedł inny naczelnik, by się pożegnać. Pozwolił siostrze napisać list i poprosił o modlitwę za niego oraz za jego rodzinę.

 

Zapraszamy do Leżajska

 

Poznawanie losów i dokonań wielkich Polaków, emanujących siłą swojej wiary i skromności, to dla nas wszystkich szansa na ubogacenie swojego wnętrza i umocnienie wiary. To także niezwykle potrzebne, szczególnie w dobie tysięcy manipulacji i przekłamań historycznych, niesienie prawdy o licznych, ugruntowanych zasadami chrześcijańskimi, postawach społecznych Polaków w czasie II wojny światowej. Dlatego zachęcamy do udziału w pokazie filmów „Historia jednej zbrodni” i „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” oraz konferencji Piotra Podleckiego pt. „Siostra Wanda Boniszewska – stygmatyczka w sowieckim łagrze”.

Zachęćcie Państwo także swoich bliskich i znajomych, aby uczestniczyli w tym ciekawym wydarzeniu w Leżajsku. Pamiętajcie Państwo – sobota 16 września o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 20) w Leżajsku. Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

Pokaz filmów Leżajsk

Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie ze współtwórcą i obecnym prezesem Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris - mecenasem Jerzym Kwaśniewskim. Już w czwartek 7 marca będziemy mówić o zagrożeniach jakie niesie ze sobą federalizacja Unii Europejskiej i nacisk zewnętrznych sił na Polskę. Czy nasze społeczeństwo jest gotowe, by stawić im czoła?
9 października 1977 roku papież Paweł VI kanonizował ojca Szarbela, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na czterech spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
Nasz Klub w Jarosławiu, wraz ze Stowarzyszeniem „Nasza Bezpieczna Przyszłość”, organizuje ciekawe wydarzenie! Przywracamy pamięć o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie powraca z kolejnym ciekawym wykładem. Zapraszamy na spotkanie z prof. Robertem Ptaszkiem (KUL), zatytułowane: „Fideizm. Groźne konsekwencje wiary bez rozumu”. Z wybitnym znawcą filozofii, wielokrotnym gościem naszych Klubów i konferencji spotkamy się - w nowej lokalizacji - już w środę 28 lutego.
Nasze środowisko w Szczecinie, po niezwykle udanych zeszłorocznych spotkaniach w ramach „klubowego” cyklu, powraca z nowym zaproszeniem, związanym z pewną nowością wydawniczą na rynku książek katolickich. Szczeciński Klub "Polonia Christiana" zaprasza bowiem na spotkanie z ks. dr. Romanem Piwowarczykiem, zatytułowane tak jak jego odkrywcza publikacja: „Arka Noego odnaleziona”.