XII Marsz dla Życia i Rodziny - „Czas na rodzinę”

czerwiec 2017
XII Marsz dla Życia i Rodziny - „Czas na rodzinę”

XII Marsz dla Życia i Rodziny - „Czas na rodzinę”

Niedziela, 11 czerwca 2017 r była kulminacyjnym dniem Marszów dla Życia i Rodziny, które odbyły się już po raz 12. Do końca czerwca Marsze zostały zorganizowane w ponad 140 miastach całej Polski. Ich uczestnicy manifestują przywiązanie do rodziny i postawę poszanowania życia każdej osoby od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Podczas Marszów kilka tysięcy ludzi świętowało wartość życia i rodziny na ulicach Warszawy oraz wielu innych miast w Polsce. W niedzielę, 21 maja ulicami Krakowa przeszedł już 5. z kolei Marsz. Marsze dla życia i rodziny w 2017 roku odbyły się pod hasłem „Czas na rodzinę”.

 

Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę, że rodzina jest naszym największym skarbem, dlatego należy o nią dbać, szanować i poświęcać jej dużo czasu. Zapraszano rodziny z dziećmi, babcie i dziadków, narzeczonych, osoby poszukujące swojej drugiej połówki, które czuły, że to już czas na założenie rodziny. Chciano zamanifestować, jak bardzo wielu jest rodaków, dla których życie i rodzina są największą wartością.

 

W V Marszu w Krakowie kilkaset osób wyruszyło w niedzielę o godzinie 10:00 z Placu Matejki, by przez ulicę Floriańską, Rynek Główny, ulice: Wiślną, Piłsudskiego i 3 Maja dotrzeć do Parku im. Jordana. Tam rozpoczął się wówczas rodzinny piknik, w trakcie którego wystąpił zespół Dzieci z Brodą oraz orkiestra grająca tradycyjną szkocką muzykę. Swoje świadectwa dały osoby zaangażowane w ruch pro-life, harcerze, przedstawiciele organizacji i rodzin zakonnych, zajmujących się opieką nad dziećmi i młodzieżą. Najmłodsi mogli liczyć na wiele atrakcji, w tym okazały plac zabaw z dmuchanymi zamkami i ściankami wspinaczkowymi.

 

Piotr Kucharski z komitetu organizacyjnego Marszu dla Życia i Rodziny w Krakowie powiedział: To jest piąty Marsz dla życia i rodziny w Krakowie, podobne odbywają się w całej Polsce. Najstarszy jest warszawski - dwunasty, który przejdzie 11 czerwca. Łącznie w Polsce przejdzie ich około 140.

Z kolei Piotr Podlecki, przedstawiciel organizatorów imprezy zachęcał do udziału w marszu: Proponujemy Wam marsz, który służy dobru. Zabierz żonę na randkę, zabierz dzieci na wyprawę! Organizatorzy tej barwnej, radosnej i rodzinnej imprezy zapraszali do udziału wszystkich przekonanych o bezcennej wartości i znaczeniu życia oraz rodziny.

 

W 2017 roku po raz pierwszy uczestnicy Marszu w Warszawie pomogli podopiecznym Domu Samotnej Matki w Chyliczkach pod Warszawą, który prowadzą Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Na ten cel została przeprowadzona zbiórka publiczna. Schronienie w tym Domu znajdują kobiety i ich dzieci, które doświadczyły przemocy, a wiele z nich musiało uciekać, ponieważ były zmuszane przez najbliższych do aborcji. Dlatego wspólnie chciano stworzyć jak najlepsze warunki do życia, a dzieciom dać choć namiastkę szczęśliwego dzieciństwa.

 

Zdaniem organizatorów w marszu w Warszawie wzięło udział kilka tysięcy osób. W większości były to rodziny z dziećmi. Nie brakowało również seniorów. – Co roku uczestniczymy w marszu wraz z dziećmi i wnukami. Wydaje się, że jest nas w tym roku mniej, niż w latach ubiegłych. Może to dlatego, że takie inicjatywy powstają w wielu miastach – oceniła pani Jadwiga.

 

Wydarzenie wspierane przez Instytut Księdza Piotra Skargi zostało dostrzeżone w głównym wydaniu Wiadomości TVP oraz na antenie TVP Info. O inicjatywie napisały też Polska Agencja Prasowa i Katolicka Agencja Informacyjna. Marsz relacjonował także m.in. „Dziennik Zachodni” i wprost.pl.

 

Tygodnik „Niedziela” napisał na swych stronach: Obecni na Marszu nieśli transparenty oraz banery o treściach prorodzinnych, m.in: „Rodzina Bogiem silna” oraz skandowali hasła podkreślające wartości pro-life: „Wybieram rodzinę, a nie nadgodzinę”, „Chłopak i dziewczyna - normalna rodzina”, „In vitro to zło” czy „Stop aborcji”.

 

Z kolei TVP Info podała: „Dudziarze, baloniki i Dzieci z Brodą. Marsze dla Życia i Rodziny w całej Polsce”. Relację z Marszu, wraz z fotoreportażem zamieściło również Radio Kraków. „Gość Niedzielny” w relacji z Krakowa napisał zaś: Marsz to sposób na pokazanie społeczeństwu, iż ochrona życia to poważna sprawa, która wymaga odpowiedniego ustawodawstwa. Niestety, na razie w Polsce go nie ma, a przecież dzieci to nasza przyszłość”.

 

Marsz dla Życia i Rodziny organizowany jest corocznie począwszy od 4 czerwca 2006 roku. Początkowo odbywał się tylko w stolicy, ale od 2013 roku za sprawą Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny inicjatywa się rozrosła: dziś już ponad 150 miast zaprasza na swoje marsze i z każdym rokiem ta liczba się powiększa. W Warszawie Marsz organizuje Fundacja Centrum Życia i Rodziny, która jest jednocześnie koordynatorem i partnerem pozostałych Marszów w Polsce. Z kolei w Krakowie od początku tej inicjatywy, tj. od 26 maja 2013 roku, organizatorem jest Instytut Ks. Piotra Skargi.

 

Ze szczegółowymi informacjami o Marszu dla Życia i Rodziny można zapoznać się na jego oficjalnej stronie.

Pełna relacja z Marszu dla Życia i Rodziny w Krakowie z 21 maja 2017 roku oraz z lat poprzednich, jak również liczne fotografie i materiał wideo znajduje się na portalu PCh24.pl.