Instytut wsparł chrześcijańskie sympozjum w Witebsku na Białorusi

2011-06-22 00:00:00
 Instytut wsparł chrześcijańskie sympozjum w Witebsku na Białorusi


W dniu 17 czerwca 2011 r. w białoruskim Witebsku miała miejsce konferencja, poświęcona tematyce rodziny i jej znaczenia w życiu społecznym i religijnym. Do głównego hasła sympozjum: „Rodzina – świętowanie i praca” nawiązali autorzy wystąpień, w których poruszono tematy: wartości pracy oraz roli świętowania w rodzinie chrześcijańskiej na podstawie dokumentów Kościoła Katolickiego; zadań rodziny chrześcijańskiej na podstawie adhortacji „Familiaris consortio”; wartości rodzin wielodzietnych we współczesnym społeczeństwie.

Zaangażowanie organizacyjne Instytutu, pokrywającego koszty delegacji jednego z przybyłych z Polski prelegentów, zostało dostrzeżone przez organizatorów sympozjum, którzy przysłali do Krakowa list następującej treści:

Pragniemy gorąco podziękować Fundacji Piotra Skargi za sfinansowanie wizy i dojazdu dla jednego z wykładowców pana Piotra Podleckiego na sympozjum, które miało miejsce 17 czerwca 2011 r. w parafii Jezusa Miłosiernego w Witebsku na Białorusi. Odbyło się ono pod hasłem: „Rodzina – świętowanie i praca”. Miało ono na celu przygotowanie do Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, które odbędzie się w 2012 roku; uczczenie 30 rocznicy ogłoszenia adhortacji „Familiaris consortio” papieża Jana Pawła II, a także poprzedzało uroczystość przeniesienia katedry w Witebsku do kościoła Jezusa Miłosiernego.(…)

W sympozjum uczestniczyło około 60 osób. W większości były to młode małżeństwa, ale też kapłani rzymsko i grecko-katoliccy jak i osoby w różnym wieku. Na zakończenie sympozjum Gospodarze miejsca zaprosili wszystkich uczestników na kolację.

Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie przekazane na sympozjum będą miały pozytywny wpływ na osoby w nim uczestniczące

Z pamięcią w modlitwie

o. Piotr Frosztęga, s. Barbara Sajnok

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.