Papież bez kremówek... Krucjata Młodych organizatorem debaty papieskiej

2011-04-21 00:00:00
 Papież bez kremówek... Krucjata Młodych organizatorem debaty papieskiej

„Papież bez kremówek: nieznane oblicza Jana Pawła II” – debata pod takim hasłem odbyła się w budynku Auditorium Maximum na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego, w środę 19 kwietnia 2011 r. W dyskusji, której organizatorami byli: warszawska Krucjata Młodych, ASK Soli Deo oraz Studenckie Koło Myśli Politycznej UW, udział wzięli: ks. prof. Waldemar Chrostowski (specjalista w dziedzinie dialogu międzyreligijnego), dr Tomasz Terlikowski (redaktor naczelny portalu Fronda.pl) oraz p. Mariusz Dzierżawski (Fundacja PRO). Debatę poprowadził dr Paweł Skibiński (Instytut Historyczny UW).


Celem dyskusji było ukazanie innego oblicza Jana Pawła II, odmiennego niż to, które jest obecnie przedstawiane w mediach.

Na początku spotkania ks. prof. Chrostowski zreferował zgromadzonej publiczności zapomniane wątki z życia kard. Karola Wojtyły i z początku pontyfikatu Jana Pawła II. Następnie dyskusja toczyła się wokół pomijanych w mediach, często niepoprawnych politycznie poglądów i postaw Papieża-Polaka. Przytoczono m.in. naukę płynącą z encykliki Evangelium vitae, gdzie jako Głowa Kościoła Karol Wojtyła poruszał niewygodne tematy, takie jak np. mordowanie nienarodzonych dzieci.

W czasie pielgrzymek do Polski Jan Paweł II bardzo mocno podkreślał rolę męskości i kobiecości we współczenym świecie w opozycji do fałszywego równouprawnienia. Kiedy w 1991 r. Ojciec Święty apelował do swoich rodaków o budowanie demokracji na wartościach chrześcijańskich, media nazwały Go „oszołomem” i „krzywdzicielem Polski”. Zaproszeni goście zauważyli, że z czasem media zrezygnowały z retoryki konfrontacji wobec Jana Pawła II i jego nauczania, a po prostu zaczęły manipulować jego wypowiedziami.

W dalszej części debaty prelegenci odpowiadali na pytania publiczności. Dotyczyły one takich kwestii jak szansa na odnowę chrześcijaństwa w Polsce czy granice dialogu międzyreligijnego. Poruszono również sprawę ostatnich zmian prawa na Węgrzech, które przywróciły chrześcijaństwu należną mu rolę w historii tego kraju.

Dyskutanci wezwali publiczność, głównie studentów, do aktywości, do odważnej ewangelizacji, nawet jeśliby się to miało wiązać z dyskomfortem i prześladowaniami. Na koniec debaty wszyscy zgromadzeni pod przewodnictwem ks. prof. Chrostowskiego odmówili modlitwę „Pod Twoją obronę”.

Po spotkaniu przedstawiciele Krucjaty Młodych wręczyli zebranym w Auli Mickiewicza ponad 100 breloków akcji „Nie wstydzę się Jezusa” (mt1033.pl).


Maciej Maleszyk
Krucjata Młodych w Warszawie

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.