Papież bez kremówek... Krucjata Młodych organizatorem debaty papieskiej

2011-04-21 00:00:00
 Papież bez kremówek... Krucjata Młodych organizatorem debaty papieskiej

„Papież bez kremówek: nieznane oblicza Jana Pawła II” – debata pod takim hasłem odbyła się w budynku Auditorium Maximum na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego, w środę 19 kwietnia 2011 r. W dyskusji, której organizatorami byli: warszawska Krucjata Młodych, ASK Soli Deo oraz Studenckie Koło Myśli Politycznej UW, udział wzięli: ks. prof. Waldemar Chrostowski (specjalista w dziedzinie dialogu międzyreligijnego), dr Tomasz Terlikowski (redaktor naczelny portalu Fronda.pl) oraz p. Mariusz Dzierżawski (Fundacja PRO). Debatę poprowadził dr Paweł Skibiński (Instytut Historyczny UW).


Celem dyskusji było ukazanie innego oblicza Jana Pawła II, odmiennego niż to, które jest obecnie przedstawiane w mediach.

Na początku spotkania ks. prof. Chrostowski zreferował zgromadzonej publiczności zapomniane wątki z życia kard. Karola Wojtyły i z początku pontyfikatu Jana Pawła II. Następnie dyskusja toczyła się wokół pomijanych w mediach, często niepoprawnych politycznie poglądów i postaw Papieża-Polaka. Przytoczono m.in. naukę płynącą z encykliki Evangelium vitae, gdzie jako Głowa Kościoła Karol Wojtyła poruszał niewygodne tematy, takie jak np. mordowanie nienarodzonych dzieci.

W czasie pielgrzymek do Polski Jan Paweł II bardzo mocno podkreślał rolę męskości i kobiecości we współczenym świecie w opozycji do fałszywego równouprawnienia. Kiedy w 1991 r. Ojciec Święty apelował do swoich rodaków o budowanie demokracji na wartościach chrześcijańskich, media nazwały Go „oszołomem” i „krzywdzicielem Polski”. Zaproszeni goście zauważyli, że z czasem media zrezygnowały z retoryki konfrontacji wobec Jana Pawła II i jego nauczania, a po prostu zaczęły manipulować jego wypowiedziami.

W dalszej części debaty prelegenci odpowiadali na pytania publiczności. Dotyczyły one takich kwestii jak szansa na odnowę chrześcijaństwa w Polsce czy granice dialogu międzyreligijnego. Poruszono również sprawę ostatnich zmian prawa na Węgrzech, które przywróciły chrześcijaństwu należną mu rolę w historii tego kraju.

Dyskutanci wezwali publiczność, głównie studentów, do aktywości, do odważnej ewangelizacji, nawet jeśliby się to miało wiązać z dyskomfortem i prześladowaniami. Na koniec debaty wszyscy zgromadzeni pod przewodnictwem ks. prof. Chrostowskiego odmówili modlitwę „Pod Twoją obronę”.

Po spotkaniu przedstawiciele Krucjaty Młodych wręczyli zebranym w Auli Mickiewicza ponad 100 breloków akcji „Nie wstydzę się Jezusa” (mt1033.pl).


Maciej Maleszyk
Krucjata Młodych w Warszawie

 

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.