”Skarga” w Grójcu

2012-11-21 00:00:00
”Skarga” w Grójcu
W Grójcu, w którym dnia 2 lutego 1536 r. w rodzinie szlacheckiej przyszedł na świat przyszły kapłan i kaznodzieja narodu ks. Piotr Skarga, odbył się pokaz filmu poświęconego temu wielkiemu Polakowi.

W kościele św. Mikołaja znajduje się chrzcielnica gdzie Piotr Skarga przyjął sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Władze samorządowe, w przeciwieństwie do władza centralnych pamiętały o obchodach Roku Ks. Piotr Skargi i nadały im adekwatną do wielkości i znaczenia postaci rangę.

Przypomniał o tym obecny na spotkaniu redaktor magazynu „Polonia Christiana” Jerzy Wolak, dokonując podsumowania obchodów Roku Ks. Piotra Skargi w Polsce. Zwrócił też uwagę, iż „opowieści o rzekomych śladach na trumnie kaznodziei, które miałyby świadczyć o tym, iż został pogrzebany w letargu, są tylko szkodliwym wymysłem”.
 
Licznie przybyła publiczność miała okazję zapoznać się z filmową sylwetką wybitnego jezuity, a także spotkać się ze scenarzystą i reżyserem filmu Jarosławem Mańką, który zdradził kulisy jego powstawania.

W lutym odbyła się uroczysta sesja w grójeckim ratuszu. Władze potwierdziły swoje zainteresowanie w upamiętnieniu wielkiego syna ziemi grójeckiej obecnością na pokazie filmu.  Po projekcji Po projekcji przedstawiciele Instytutu Edukacji Społecznej Religijnej  im. Ks. P. Skargi złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wielkiego grójczanina.
 
luk, PCh24.pl
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.