”The Soviet Story” w Rzeszowie

2010-03-30 00:00:00
”The Soviet Story” w Rzeszowie

Rzeszów jest kolejnym miastem, w którym redakcja dwumiesięcznika „Polonia Christiana” zorganizowała projekcje filmów „The Soviet Story” oraz „Fatima. Orędzie tragedii czy nadziei?”. Spotkanie odbyło się w sobotę, 27 marca w Fundacji „Nowe Życie Rzeszów”. Współorganizatorem projekcji było Stowarzyszenie Obrony i Rozwoju Polski.

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób. Słowo wstępne wygłosił prof. Mieczysław Ryba kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Nakręcony w 2008 r. film dokumentalny „The Soviet Story” jest wstrząsającym świadectwem największych zbrodni XX wieku. Opowiada o sowieckim terrorze wewnętrznym jak również o niemiecko-sowieckiej współpracy przed 1941 r. Autorem scenariusza i reżyserem jest Edvins Šnore.

Główną tezą filmu, jest wskazanie analogii, na płaszczyźnie, filozoficznej, organizacyjnej jak również politycznej pomiędzy systemem nazistowskim i komunistycznym we wczesnych etapach II Wojny Światowej. W filmie podkreślono przede wszystkim Wielką Czystkę, Hołodomor, masakrę w Katyniu, współpracę Gestapo i NKWD, masowe deportacje prowadzone przez Związek Radziecki, jak również eksperymenty medyczne w Gułagach dokonywane na ludziach.

Źródło: PiotrSkarga.pl, www.soirp.iap.pl
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.