31 października pożegnaliśmy śp. Wandę Półtawską, niestrudzoną wojowniczkę o życie i moralność

2023-11-01 00:00:00
31 października pożegnaliśmy śp. Wandę Półtawską, niestrudzoną wojowniczkę o życie i moralność

- Macie i musicie planować świętość, działanie, ale nie życie, bo nie macie władzy, żeby dać życie. Każde dziecko jest bowiem dziełem Boga, a nie człowieka – mówiła śp. Wanda Półtawska. Wielką Polkę, patriotkę, obrończynię życia i małżeństwa oraz przyjaciółkę papieża Jana Pawła II we wtorek 31 października żegnały w Krakowie tłumy osób wdzięcznych za dzieła Jej życia.

 

Uroczystości pogrzebowe prof. Wandy Półtawskiej miały charakter państwowy. W homilii podczas Mszy świętej w Bazylice Mariackiej postać Zmarłej wspominał m.in. kardynał Stanisław Dziwisz. – Żegnamy – nie wahamy się powiedzieć – nieprzeciętnego człowieka. Żegnamy prawdziwą uczennicę Jezusa Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – mówił osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II. Kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał, że śp. Wanda Półtawska była szczególnym świadkiem minionych stu lat, w których ludzkość dotknęły dyktatury totalitarne, zakłamane ideologie, ale w których także przeżyliśmy odzyskanie wolności przez nasz naród.

W latach 50. XX wieku Wanda Połtawska poznała ks. Karola Wojtyłę, który zawsze cenił prawość, mądrą myśl, doświadczenie i żarliwe zaangażowanie Wandy Półtawskiej w problemy człowieka, rodziny i społeczeństwa, zawsze postrzegane przez Nią z perspektywy osoby mocno wierzącej.

Jak mówił o śp. Wandzie Półtawskiej kardynał S. Dziwisz: stała się ekspertem w sprawach życia małżeńskiego i rodzinnego, przygotowania młodych do takiego powołania. Nie mogła nie stać się także wielkim obrońcą życia człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

Za nieugiętą postawę pro life była krytykowana przez środowiska promujące antywartości i amoralność. - Pani Profesor, o zdecydowanym charakterze i granitowej postawie moralnej, mówiła i robiła to, co jej nakazywała chrześcijańska miłość i sumienie. Nie szła na żadne skróty i układy - mówił kard. Dziwisz.

Żegnając w Krakowie śp. Wandę Półtawską prezydent RP Andrzej Duda przypomniał nie tylko Jej zaangażowanie w cywilizację życia, szanującą każdego człowieka, ale także cud uzdrowienia, którego osobiście doświadczyła.

- Niosła pomoc jako lekarz psychiatra początkowo w ramach Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale potem – wiedziona powołaniem – zwróciła się w kierunku rodziny jako tego podstawowego miejsca, jako tej kolebki społeczeństwa, z której w istocie społeczeństwo się wywodzi i z której się rodzi. Z której wychodzimy my wszyscy, którzy później razem to społeczeństwo współtworzymy. Niestrudzona wojowniczka o drugiego człowieka. Niestrudzona wojowniczka o życie. Niestrudzona wojowniczka o moralność. Niestrudzona wojowniczka o świadomość. Niestrudzona wojowniczka o drugiego człowieka. Kiedy patrzy się na historię jej życia, kiedy słucha się tego, co mówiła, co napisała, wcale nie dziwi, że drogi jej i Księdza Karola Wojtyły spotkały się. I że on dostrzegł w niej tego właśnie ogromnego ducha i niezwykłą siłę, której tak wielu przeciwnościom losu nie udało się zmiażdżyć. Myślę, że dostrzegał ją także i Pan Bóg – nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Nie tylko dlatego, że przeprowadził ją żywą przez piekło przesłuchań i Ravensbrück, ale także dlatego, że pokonał w niej chorobę nowotworową, która dotknęła ją już jako matkę i żonę, kiedy opiekowała się, służąc drugiemu człowiekowi, swoimi dziećmi; kiedy dokonany został wobec niej cud uzdrowienia za wstawiennictwem także z całą pewnością św. Jana Pawła II, ale przede wszystkim św. Ojca Pio, do którego Karol Wojtyła zwrócił się listownie o pomoc – mówił o życiu śp. Wandy Półtawskiej prezydent RP Andrzej Duda.

Druga część uroczystości pogrzebowych odbyła się na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, gdzie spoczęło ciało zmarłej w nocy z 24 na 25 października Wandy Półtawskiej. Niezłomna obrończyni życia i godności człowieka 2 listopada skończyłaby 102 lata. Decyzją ministra edukacji i nauki śp. prof. Wanda Półtawska została pośmiertnie odznaczona złotym medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” za „szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej”.

 

Źródła: PCh24.pl, prezydent.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.