31 października w Krakowie odprowadzimy do Domu Pana dr Wandę Półtawską

2023-10-28 00:00:00
31 października w Krakowie odprowadzimy do Domu Pana dr Wandę Półtawską

W nocy z wtorku na środę zasnęła w Panu dr Wanda Półtawska – kobieta wyjątkowa, będąca wzorem do naśladowania dla osób wierzących, patriotów i wszystkich, którzy stawali do walki o obronę życia człowieka. Była przyjaciółką Jana Pawła II i pracownikiem naukowym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 2 listopada ukończyłaby 102 rok swojego oddanego Polsce i Panu Bogu życia. Wielką Polkę odprowadzimy do Domu Pana we wtorek 31 października. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

 

Przed Mszą św. żałobną o godz. 12.30 wszyscy żegnający śp. dr Wandę Półtawską odmówią różaniec w intencji zmarłej. Msza św. rozpocznie się o godz. 13.00 w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli w Bazylice Mariackiej przy krakowskim Rynku Głównym. Obrzędy ostatniego pożegnania odbędą się na parafialnym cmentarzu na Salwatorze w Krakowie o godz. 16.00. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

 

Bogu i Polsce

 

Dla obrońców wiary i Ojczyzny dr Wanda Półtawska było przykładem i wsparciem merytorycznym oraz moralnym. Jej jasne poglądy i wierność nauce Kościoła stawiały Ją w pierwszym szeregu walki o cywilizację życia, o czym często mówił Jan Paweł II, z którym się przyjaźniła. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi miało zaszczyt gościć dr Wandę Półtawską podczas pierwszej w Polsce konferencji odnoszącej się do zjawiska homoseksualizmu. Ta konferencja, zorganizowana przez nasze stowarzyszenie odbyła się w krakowskim magistracie 4 maja 2004 r. i była zatytułowana „Legalizacja związków homoseksualnych - zagrożenie społeczne”.

 

Dla rodziny

 

Doktor Wanda Półtawska przez kilkadziesiąt prowadziła poradnictwo małżeńskie i rodzinne, wykładała w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. Podczas tegorocznych obchodów 10-lecia Instytutu Ordo Iuris otrzymała nagrodę specjalną od tej organizacji w kategorii rodzina.

 

W obronie życia ludzkiego

 

Wanda Półtawska, w okresie międzywojennym działała w harcerstwie, a gdy nadeszły czasy okupacji podczas II wojny światowej pełniła funkcję łączniczki, była też aresztowana za działalność konspiracyjną i została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Jej oddane Bogu i Ojczyźnie życie zaowocowało pracą naukową w krakowskiej Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej i na Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prowadzeniem poradnictwa dla małżeństw i rodzin oraz działalnością na rzecz obrony życia ludzkiego. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez 4 tysiące lekarzy.

Dr Wanda Półtawska była też autorką blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny.

Za wielki dorobek naukowy i społeczny Wanda Półtawska została uhonorowana m.in. Orderem Orła Białego (w 2016 roku), Medalem Polskiego Senatu, Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu świętego Grzegorza Wielkiego oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.